? Mieszkańcy Wołomina i okolic czynnie brali udział w obronie miasta i kraju. Dziś, w 72. rocznicę wybuchu II wojny światowej składamy hołd wszystkim walczącym i poległym. Pamiętajmy, że to dzięki nim żyjemy teraz w wolnej Polsce. Za to im cześć i chwała ? usłyszeli 1 września uczestnicy uroczystości upamiętniającej 72. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W tej lekcji historii uczestniczyła również młodzież z wołomińskich szkół.
Wołomin zapisał się na kartach historii dzięki zaangażowaniu mieszkańców miasta w walkę z okupantem, zapłacił też w tej walce wysoką cenę. Dlatego należy się pamięć bohaterom tamtych dni, którzy organizowali na tym terenie ruch oporu ? Józefowi Bieńkowi i Kazimierzowi Malińskiemu, a także warto wspomnieć o założycielach Komendy Obrońców Polski: Bolesławie Pławskim, Jerzym Zwinogradzkim, Bolesławie Bohuszu oraz Jadwidze Markowskiej. Wołomin, jako ważny ośrodek dywersji, sabotażu, a także kolportażu prasy podziemnej (tu znajdowała się drukarnia ?Szańca?, organu NSZ), zwany przez Niemców Banditenstadt, poniósł w czasie wojny duże straty ludnościowe i gospodarcze. Niemcy wywieźli z miasta do obozów w Treblince i warszawskiego getta prawie całą ludność żydowską, wielu Polaków do obozów pracy do Niemiec lub obozów koncentracyjnych, wiele osób zginęło pomordowanych w wyniku represji niemieckich. Pamięć o nich i tych wydarzeniach zgromadzeni wołominianie uczcili podczas uroczystości minutą ciszy.
? Jak możemy podziękować tamtym odważnym uczniom, nauczycielom, rodzicom, Polakom? ? pytała, otwierając obchody, dyrektor ZS w Duczkach Izabela Sieradzka.
Zgromadzeni na uroczystości wysłuchali utworów wokalno-instrumentalnych w wykonaniu Mateusza Baran, Pauliny Świeżak oraz Gabrieli Łaskowskiej. Przemówienie wygłosił burmistrz Wołomina Ryszard Madziar, wspominając słowa kardynała prymasa Stefana Wyszyńskiego: ?Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości ? staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości?.
Na uroczystość przybyli uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich, przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Inwalidów Wojennych RP, Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Związku Sybiraków, Klubu Seniora ?Tramp?, Klubu Seniora ?Słoneczna?, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło 1, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło 2, Ligi Kobiet Polskich, Związku Nauczycielstwa Polskiego i harcerzy. Miasto w wyniku wojny zostało w znacznej mierze zniszczone, zlikwidowane zostały zakłady pracy, wysadzony dworzec kolejowy, zburzony kościół. Lecz mimo tego i mimo straty tysięcy mieszkańców Wołomin nie stracił ducha walki i wiary w zwycięstwo. Choć minęło siedem dekad od okropieństw wojny, odbudowa miasta i jego rozwój wciąż trwa ? i trwać będzie, jeśli o miasto dbać będą jego mieszkańcy.
Tekst i zdjęcia
Janina Stasiszyn