Obowiązek alimentacyjny jest wzajemny, co oznacza, że ojciec jest obowiązany do alimentacji małoletniego syna, a w przyszłości to pełnoletni syn może być obowiązany do łożenia na jego utrzymanie. Co wymaga podkreślenia prawo do alimentacji nie ulega przedawnieniu. Kolejność wykonywania obowiązków z zakresu alimentacji kształtuje się następująco: ? w pierwszej kolejności obowiązek małżonka ? następnie obowiązek zstępnych np. dziecka względem rodziców, pasierba względem ojczyma, przysposobionego względem przysposabiającego ? roszczenie alimentacyjne matki dziecka pozamałżeńskiego przeciwko ojcu dziecka ? obowiązek między rodzeństwem
Podstawowe przesłanki alimentacyjne po stronie osoby uprawnionej to stan potrzeby ( znajdowanie się w niedostatku), a po stronie dłużnika możliwości zarobkowe. Przez stan niedostatku należy rozumieć, taką sytuację, w której uprawniony nie jest w stanie zaspokoić własnymi siłami swych usprawiedliwionych potrzeb. Należy brać pod uwagę nie tylko rzeczywiste zarobki, lecz również te, które według swoich sił i możliwości uprawniony mógłby uzyskać. Natomiast obowiązek alimentacyjny powstaje wtedy, gdy zobowiązany jest w stanie go wykonywać ze względu na możliwości? chodzi nie o rzeczywiście uzyskiwane zarobki, lecz o takie, które mógłby uzyskać jeśli dołożyłby należytej staranności.
Zupełnie inaczej ma się sytuacja małoletniego dziecka, gdyż nie musi się on znajdować w niedostatku. Przesłanką w tym przypadku jest przede wszystkim niezdolność dziecka do samodzielnego utrzymania się. To rodzie są zobowiązani do zapewnienia dziecku środków utrzymania. Nowelizacją z 2008 r.art.133 kro obowiązek alimentacyjny rodziców względem pełnoletnich dzieci został złagodzony. Oznacza to, że rodzice mogą uchylić się od tego świadczenia, jeżeli byłby dla nich połączony z nadmiernym uszczerbkiem, a także wtedy, gdy dziecko nie wykazuje starań w celu samodzielnego utrzymania się.
Warte omówienia są obowiązki alimentacyjne między rodzeństwem, które są znacznie łagodniejsze. Zobowiązany z alimentacji może uchylić się od spełnienia świadczenia, jeżeli wskutek jego wykonania powstałby nadmierny uszczerbek dla niego lub jego najbliższej rodziny. Ochrona realnej wartości zasądzonych alimentów odgrywa ważną rolę ? zawsze może wystąpić zarówno wierzyciel jak i dłużnik o zmianę orzeczenia w razie zmiany stosunków np. zwiększenia potrzeb uprawnionego, zmniejszenia możliwości zarobkowych dłużnika w przypadku utraty pracy lub zapadnięcia na chorobę. Są też sytuacje, gdy można uchylić się od obowiązku alimentacyjnego jeżeli zaistnieje tzw. niegodność uprawnionego, przez którą należy rozumieć rażąco niewłaściwe zachowanie względem zobowiązanego lub zawinione postępowanie, które wywołało stan niedostatku. W art. 144 1 stwierdzono, że zobowiązany do alimentacji może uchylić się od wykonania tego obowiązku, jeżeli żądanie uprawnionego jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.