O spotkaniach dla kobiet w ciąży, ich celu i problemach z jakimi borykają się przyszłe mamy z Magdaleną Jankowską-Makowską ? psychologiem, psychoterapeutą w trakcie szkolenia oraz matką dwójki dzieci, rozmawia Emila Chąchira.
– Skąd pomysł na zorganizowanie spotkań? Czy idea zrodziła się na postawie własnych doświadczeń?
– Własne doświadczenia z czasu ciąż i porodów pokazały mi, że o sferę psychiczną kobiet ciężarnych w Polsce nie dba się wystarczająco. Podobne głosy docierały do mnie od wielu bliskich mi osób. Zaobserwowałam to również na oddziałach położniczych. Razem z koleżanką, z którą współpracuję pomyślałyśmy, że warto zadbać o kobiety w ciąży od strony psychologicznej. Stąd też pomysł utworzenia grupy wsparciowo-edukacyjnej. Nie ma w Polsce ustawowo wyznaczonego organu ani zawodu, który miałby się zająć wsparciem psychicznym przyszłych mam. Tego mi brakowało jako kobiecie ciężarnej, zwłaszcza w momentach trudnych doświadczeń, kiedy potrzebowałam nie tylko wsparcia najbliższych, ale i specjalistów. Niniejszy program jest odpowiedzią na opisany problem.
– Jakiego rodzaju wsparcie otrzymają kobiety zgłaszające się na zajęcia?
– Chcemy przygotować Panie do tej wielkiej zmiany, jaką są narodziny dziecka, poprzez wymianę doświadczeń między sobą, wspieranie nawzajem w trudnościach, poszerzenie wiedzy dotyczącej psychologicznych aspektów ciąży i porodu (psychoedukacja). Uczestniczki będą mogły uzyskać wsparcie psychologiczne od prowadzących i innych kobiet, odpowiednio zaopiekujemy się sferą ich trudnych uczuć i emocji. Mam tu na myśli ? obawy przed stratą dziecka, chorobami, trudności w akceptowaniu zmian w swoim ciele i lęk o brak akceptacji ze strony partnera, brak akceptacji swojego ciała, czy dyskomfort związany z fizjologią, zmiany w relacjach z partnerem, rodzicami czy teściami, obawy przed porodem i potraktowaniem przez personel medyczny i inne trudności, które pojawiają się w tym wyjątkowym czasie i może je zrozumieć tylko inna kobieta w podobnym stanie. Możliwość uzewnętrznienia swoich lęków i uczuć związanych ze stanem ciąży i samym porodem oraz wspólne dzielenie się radością uspokaja, wycisza, co wpływa pozytywnie nie tylko na ciężarną, ale i rozwijające się w niej dziecko.
– Kto finansuje przedsięwzięcie?
– Dla uczestniczek zajęcia są bezpłatne. Jako pomysłodawcy staramy się wciąż o uzyskanie środków na realizację tego zadania. Szukamy sponsorów i możliwości dofinansowania projektu przez gminy.
– Czy spotkania pokrywają się z tematyką szkoły rodzenia?
– Zupełnie nie. Szkoły rodzenia zajmują się głównie częścią cielesną ? technikami rodzenia, karmienia, czy porodu. Traktując człowieka jako całość złożoną z ciała, psychiki i ducha, nie można pominąć pozostałych sfer. I my chcemy zatroszczyć się o sferę psychiczną kobiety.
– Czy przyszli ojcowie również mogą uczestniczyć w zajęciach?
– Inicjatywa skierowana jest do kobiet, ponieważ na zajęciach będziemy dotykać sfer typowo kobiecych, intymnych ? takich jak np. atrakcyjność i aktywność seksualna w ciąży, lęk o relację z mężem po wspólnym porodzie, fizjologia ciąży podczas porodu, wstydliwe uczucia związane z ciążą i macierzyństwem oraz inne, które wniosą uczestniczki grupy. Jeśli będziemy odbierać sygnały, że jest potrzeba spotkań dla ojców czy par, to stworzymy program, który mógłby być dobrym uzupełnienie obecnego.
– Kiedy, gdzie i w jakich godzinach obywają się zajęcia?
– Zajęcia rozpoczną się 5 września. Miejscem spotkań jest przychodnia ?Na Powstańców? w Ząbkach. Spotkania będą w każdy poniedziałek (8 spotkań) w godz. 17.30-19.00.
Kontakt:
Do tej pory… warto też przeczytać książkę Dr Petera J.D’Adamo z serii Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi dla kobiet w ciąży i niemowląt… Choć dla wielu jest to wiedza nieważna… może wreszcie warto się samemu zastanowić nad prezentowanymi tam spostrzeżeniami badacza zza oceanu… Pozdrawiam