Odpowiedz na powyższe pytanie nie jest oczywista i zależy od wielu przesłanek. Na początek warto określić, że wypadkiem drogowym jest wypadek, w którym uczestniczy jeden lub kilka pojazdów z napędem silnikowym lub bez napędu. Wypadek musi powstać na drodze publicznej, na terenie ogólnodostępnym lub prywatnym dostępnym dla niektórych ludzi. Ogólnie prawem właściwym jest prawo państwa, w którym nastąpił wypadek. Występują od tej zasady liczne wyjątki. Powyższe sytuacje krótko należy opisać. Jeżeli w wypadku uczestniczy jeden pojazd, zarejestrowany w państwie innym niż to, w którym nastąpił wypadek, do odpowiedzialności stosuje się prawo państwa rejestracji danego pojazdu. Zastosowanie to ma miejsce do wielu uczestników tego wypadku:
? Kierowcy, posiadacza, właściciela lub osoby mającej prawo do pojazdu
? Ofiary będącej pasażerem, jeżeli jej miejsce zwyczajnego pobytu jest inne niż państwo, w którym nastąpił wypadek
? Ofiary znajdującej się poza pojazdem na miejscu wypadku, jeżeli jej miejsce zwyczajnego pobytu jest inne niż państwo, w którym nastąpił wypadek
Może też zdarzyć się wypadek, w którym poszkodowanych będzie więcej ofiar wówczas powyższe postanowienia stosuje się tylko, gdy wszystkie pojazdy zarejestrowane są w tym samym państwie. Jednak niezależnie od prawa właściwego przy określeniu odpowiedzialności bierze się pod uwagę przepisy o bezpieczeństwie ruchu na drogach obowiązujące w miejscu i czasie wypadku.
Należy też ukazać odpowiedzialność za uszkodzone rzeczy przewożone w pojeździe, który to pojazd był uczestnikiem wypadku. W tej sytuacji prawu właściwemu dla odpowiedzialności wobec właściciela pojazdu, podlega również odpowiedzialność za uszkodzenie rzeczy przewożonych w pojeździe. Natomiast w przypadku odpowiedzialności za uszkodzenie rzeczy znajdujących się poza pojazdem ? podlega prawu państwa, w którym nastąpił wypadek.
Często uczestnicy wypadków drogowych doznają obrażeń ciała. W takim przypadku mogą wystąpić z roszczeniem bezpośrednio do ubezpieczyciela osoby odpowiedzialnej za wypadek, ale tylko wtedy gdy uprawnienie takie przyznaje im prawo właściwe. W celu ustalenia prawa właściwego stosujemy wyżej wymienione zasady. Natomiast jeżeli prawo państwa rejestracji nie przewiduje możliwości wystąpienia z roszczeniem , to można z niego skorzystać jeżeli jest przewidziane przez prawo państwa, w którym miał miejsce wypadek.
Powyższe zasady mają ogólną formułę, są jednak sytuacje, w których wypadki drogowe są znacznie bardziej skomplikowane – gdzie uczestniczy wielu kierowców, z różnych państw, podobnie jak i ofiary które mogą mieć różne miejsce zwyczajnego pobytu. Czasami występują również trudności w przypisaniu odpowiedzialności konkretnemu uczestnikowi wypadku drogowego. Wówczas zastosowanie przepisów prawa miejsca rejestracji, czy miejsca wypadku nie jest zupełnie oczywiste.