29 i 31 maja, w ramach obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wołominie przy współpracy MSP ZOZ Nr 2 w Wołominie zorganizuje stoisko informacyjno ? medyczne.
O szkodliwym wpływie palenia na nasz organizm wiemy dużo. Mimo to, wiele osób nie bierze sobie do serca ponurych faktów i nałóg ten jest problemem wielu z nas. Około 30% ludzi w Polsce to nałogowi palacze tytoniu.
Jaki dokładny wpływ wywiera palenie papierosów na nasze zdrowie? Według dr hab. med. Krzysztofa Narkiewicza i dr med. Radosława Szczęch (Akademia Medyczna w Gdańsku) paląc papierosy zwiększamy ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego trzykrotnie. Wypalenie każdego papierosa wiąże się z natychmiastowym wzrostem ciśnienia tętniczego i przyspieszeniem akcji serca. Palenie papierosów może być przyczyną zawału mięśnia sercowego nawet w przypadku niewielkich zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych. Znany jest fakt częstszego występowania nadciśnienia złośliwego u palaczy. Paląc papierosy narażamy nie tylko siebie, ale również osoby z najbliższego otoczenia (tzw. biernych palaczy). U osób palących znacznie częściej niż u niepalących dochodzi do konieczności amputacji nóg (z powodu miażdżycy tętnic kończyn dolnych). Papierosy mogą być źródłem impotencji u mężczyzn i zaburzeń płodności u kobiet. U kobiety palącej w czasie ciąży mogą wystąpić zaburzenia w rozwoju płodu i w następstwie częstsze zgony noworodków. Szokujący jest fakt, że nałóg ten jest w Polsce przyczyną co drugiego zgonu mężczyzn w wieku 35-69 lat i jesteśmy niestety pod tym względem światowym liderem.
Choć teoretycznie o szkodliwości palenia wiemy wszyscy, ważne jest ciągle uświadamianie i propagowanie wiedzy o zdrowotnych następstwach używania tytoniu, a także zachęcenie do wyboru zdrowego stylu życia, wolnego od dymu tytoniowego. Dlatego tak ważne są akcje antynikotynowe na wzór takich jakie przed nami pod koniec maja w Wołominie.
29 maja stoisko informacyjno ? medyczne dostępne będzie w godzinach od 14:30 ? 18:30 na Festynie z okazji Dnia Matki i Dziecka w Wołominie na Placu 3- go Maja. Nieodpłatnie świadczone będą następujące badania: pomiar ciśnienia tętniczego krwi, pomiar zawartości cukru we krwi. Podczas Festynu będzie też przeprowadzony quiz dla społeczności lokalnej ze szczególnym uwzględnieniem rodziców i opiekunów dzieci (przewidziane nagrody). Ponadto rozdawane będą materiały informacyjno- edukacyjne na temat szkodliwości palenia tytoniu. Również w dniu 31 maja, w związku z Obchodami Światowego Dnia bez Tytoniu, będzie zorganizowane stoisko informacyjno-medyczne przed budynkiem Starostwa przy ul. Legionów 78 w godzinach 10.00 ? 14.00.
Sylwia Kowalska
Papierosy to ważny temat, jednak nie tak istotny jak, przez wielu tolerowane, nadużywanie alkoholu u dorosłych i młodzieży. Według statystyk w 2007r. przez nietrzeźwych ginęło średnio 14 osób na tydzień a 157 odnosiło rany. Sprawcami tych wypadków w zdecydowanej większości byli dorośli.
Jeśli wskazanie glukometru w dowolnym momencie dnia i nocy jest poniżej 200 i potwierdza to kilka pomiarów w różnych dniach… można się nie denerwować… Na obniżenie poziomu cukru najłatwiej wpływa się odpowiednią dawką ruchu (najlepiej biegania)i jedzeniem zgodnym ze swoją grupą krwi. D’Adamo w swych książkach zachęca do świadomej współpracy pacjenta z lekarzem… zwraca uwagę, że hipoglikemię najczęściej powodują za wysokie dawki leków
Tytoń na pewno jest szkodliwy… no i życie w ciągłym stresie…