Mariusz Gazda
Działalność polskich SKOK-ów określają dwa akty prawne: Ustawa Prawo Spółdzielcze i Ustawa o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych. Tyle ustawodawca ale to nie wszystko.
Polski system Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych stworzył i zapisał w formie Kodeksu Dobrych Praktyk i Zasad Działania SKOK podstawowe wartości, którymi kieruje się w swej działalności. Powstała w ten sposób swego rodzaju konstytucja SKOK, obejmująca zasady etyczne, obowiązki Kas wobec członków i społeczności lokalnych, zasady działania oraz dobrego zarządzania, stanowiące filozofię całego systemu.
Kodeks jest wiążący dla wszystkich instytucji systemu SKOK oraz innych podmiotów współpracujących z systemem SKOK, a w szczególności spodnio lub bezpośrednio powiązanych kapitałowo z Kasą Krajową.
Podstawowymi wartościami systemu SKOK są: uczciwość, budowanie wzajemnego zaufania, kierowanie się roztropnością, troska o los członków kas, odpowiedzialność za sprawy wspólne, gospodarność, dbałość o rozwój i doskonalenie systemu SKOK, współpraca pomiędzy instytucjami systemu SKOK.
Kodeks Dobrych Praktyk i Zasad Działania SKOK odwołuje się do uniwersalnych międzynarodowych zasad działania unii kredytowych, a zatem do wartości chrześcijańskich i historycznych doświadczeń ruchu samopomocy finansowej w Polsce. Zarówno międzynarodowe zasady, jak i Polskie tradycje nadają ruchowi SKOK demokratyczną strukturę i kontrolę, a także dobrowolne członkostwo i równość traktowania.
Zachęcając do oszczędzania i korzystania z pożyczek oraz innych usług system SKOK stosuje sprawiedliwe stawki oprocentowania, zgodne z istniejącymi w tym zakresie możliwościami. Kodeks podkreśla potrzebę ustawicznej edukacji w zakresie ekonomicznych, społecznych i samopomocowych zasad systemu, nie tylko w odniesieniu do członków, kadry kierowniczej i pracowników, ale całego społeczeństwa. Zasady działania SKOK-ów zmierzają do rozwijania i utrwalania dobrych stosunków pomiędzy Kasami a ich członkami i promocji dobrego traktowania członków, zgodnie ze standardami udostępniania informacji i wzajemnych relacji.
W kodeksie znajdują się szczegółowe zasady postępowania w zakresie korzystania przez członków z usług kas, sposobów reklamacji i rozwiązywania sporów. Końcowa część dokumentu poświęcona jest dobrym praktykom w zarządzaniu Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową i jej organami.