W dniu 10 marca odbyła się w Wołominie konferencja zorganizowana przez Mazowieckie Forum Rozwoju Biznesu Kultury i Nauki, tematem konferencji było ?Szanse i Ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej?. W spotkaniu wzięli udział jako goście ludzie związani z polityką, samorządem wojewódzkim i powiatowym, ale najważniejszymi uczestnikami spotkania byli lokalni przedsiębiorcy, którym dedykowana była w/w konferencja.
Spotkanie składało się z kilku paneli. Jednym z nich był panel prowadzony przez przedstawiciela AVIVA Polska. W tej części przedstawiono zagadnienia dotyczące przekazywania majątków firm. Przedstawiciel AVIVA do przeprowadzenia merytorycznej części wykładu dotyczącej prawa spadkowego zaprosił radcę prawnego pana Pawła Mamczarka, który w sposób przystępny przedstawił zawiłości związane z sukcesją i dziedziczeniem, na kilku przykładach przedstawił jakie występują zagrożenia w chwilach przejęcia majątków firm. Na zakończenie swego wystąpienia radca prawny wskazał rozwiązania problemu, nawiązał do spraw związanych z ubezpieczeniami jako sposób na zabezpieczenie środków na spłatę spadkobierców. Postawił w zawieszeniu kilka pytań.
1. Kto przejmie zarządzanie moją firmą, kiedy przejdę na zasłużoną emeryturę?
2. Kiedy zamierzam przekazać stery w firmie? Za 5, 10 czy 20 lat?
3. Co stałoby się z firmą w przypadku przedwczesnej śmierci właściciela?
4. Ile wyniosłyby długi spadkowe, które mieliby spłacić spadkobiercy ? co z rozliczeniem VATu, odprawami dla pracowników, umowami kredytów i leasingów, które wygasają?
5. Jak moja rodzina poradziłaby sobie z odbudową firmy? Jak ominąć zasady prawa spadkowego, w myśl których majątek firmy stałby się współwłasnością wszystkich spadkobierców?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań powinniśmy poznać, zanim postawi je za nas życie. Świadome zarządzanie majątkiem w długim okresie czasu, zabezpieczenie prawnego bytu firmy na wypadek śmierci właściciela, zarządzanie finansami oraz planowanie spadkowe, to dziedziny, których musimy się dopiero uczyć. Jesteśmy kapitalistami najczęściej w pierwszym pokoleniu, nie mieliśmy od kogo nauczyć się sposobów przekazywania majątku pomiędzy generacjami. Tylko od nas zależy, czy sprostamy kolejnemu problemowi, czy zdamy się na przypadek i tzw. ogólne zasady dziedziczenia ustawowego, które w tego typu sytuacjach potrafią bardzo skomplikować sytuację i spadkobierców i firmy.
Od kilku lat zajmuję się doradztwem w tym zakresie. Mam doświadczenie w budowaniu planów sukcesji dotyczących całych rodzin i majątków. Potrafię łączyć narzędzia prawne oraz finansowe, dysponuję unikalnymi rozwiązaniami w tym zakresie. Proponuję krótkie spotkanie, na którym będę mógł wstępnie ocenić Pańską/Pani sytuację i wskazać podstawowe zagrożenia prawne i finansowe. Na spotkaniu może się Pan/Pani przekonać, czy zastosowane już przez Pana/Panią rozwiązania są skuteczne i wystarczające