W 2009 roku w Ząbkach, przy Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Drewnica” powstało Stowarzyszenie „Empatia”. Członkami Stowarzyszenia i tym samym członkami Zarządu są rodziny osób chorych psychicznie oraz lekarze, psycholodzy, pielęgniarki, pracownicy socjalni, i każdy kto ma chęć niesienia pomocy. O działalności Stowarzyszenia rozmawiałam z Katarzyną Żmijewską – Prezes Zarządu.– Jaki był główny cel powstania Stowarzyszenia ?Empatia??
– Głównym celem była zauważalna konieczność poprawy jakości życia osób chorujących psychicznie. Ten cel realizowany jest poprzez przeciwdziałanie dyskryminacji i stygmatyzacji, czyli edukowanie społeczności w zakresie chorób psychicznych, i jej konsekwencjach dla samego chorego oraz jego otoczenia, tworzenie grup samopomocowych dla chorych, a także ich rodzin, tworzenie placówek rehabilitacyjnych dla naszych podopiecznych, przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu pracownikom placówek o charakterze rehabilitacji psychiatrycznej, organizowaniu imprez, turnusów, wyjazdów, wycieczek dla chorych, które pozwolą im na integrację, spotkanie z kulturą, rehabilitację poprzez doświadczanie. Główny cel jest realizowany również przez organizację kursów, szkoleń, konferencji różnego rodzaju zarówno dla naszych podopiecznych, jak i pracowników szpitali, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Ośrodków Wsparcia, i innych.
– Czy kursy i szkolenia prowadzone przez Was cieszą się sporym zainteresowaniem?
– Tak, kursy realizowane obecnie przez Stowarzyszenie w ramach projektu ?Podnoszenie kwalifikacji instruktorów terapii zajęciowej ? kursy i szkolenia? finansowane ze środków PFRON poprzez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i niestety wiele osób nie mogło wziąć w nich udziału ze względu na ograniczoną liczbę miejsc. Mamy jednak nadzieję, że to dopiero początek naszej działalności w tym zakresie i uda nam się realizować następne kursy, nie tylko dla terapeutów zajęciowych.
– Na jakiej płaszczyźnie współpracują Państwo ze Szpitalem ?Drewnica??
– Właściwie na każdej. Szpital i jego Dyrektor ? Pan Waldemar Giza bardzo nas wspiera i pomaga w naszych działaniach. Pomoc ta polega na wspieraniu i poparciu naszej działalności, ale także i na przykład na udostępnianiu pomieszczeń na rzeczone kursy, sprzętu i wielu innych.
– Jakie obecnie choroby psychicznie dotykają najczęściej ludzi?
– Najczęściej są to zaburzenia z kręgu nerwic, zaburzeń osobowości, zaburzeń jedzenia i nastroju. Schizofrenia i inne rodzaje psychozy stanowią już prawie 2% w populacji. Jest to ogromny problem, gdyż w świadomości wielu ludzi choroba czy zaburzenia psychiczne są bardzo wstydliwe i obawa przed pójściem do specjalisty ? lekarza psychiatry, psychologa ? wymaga pokonania dużego oporu. Jest to spowodowane po części stereotypami panującymi w naszych środowiskach i ogromną stygmatyzacją osób, które odważą się skorzystać z pomocy. Stąd też nasze działania, aby zniwelować podobny opór, gdyż choroba psychiczna to choroba jak każda inna ? jedni chorują na serce inni mają kłopoty z psychiką.
– Czy podejrzewając u kogoś chorobę można go ?zmusić? do podjęcia leczenia?
– Zmuszać nikogo do niczego nie należy i nie jest to dobra metoda na wyegzekwowanie swoich oczekiwań. Jest to tylko możliwe, gdy osoba stwarza zagrożenie życia lub zdrowia dla siebie lub dla otoczenia zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia psychicznego. Jednak to co zawsze warto robić to zachęcać, tłumaczyć i rozmawiać z osobą, u której widzimy niekorzystne zmiany w tym zakresie. Rozmowa w takich sytuacjach może polegać na pokazywaniu i przedstawianiu swojego punktu widzenia, np. ?Widzę, że od jakiegoś czasu zachowujesz się inaczej, martwi mnie to i chcę Ci pomóc?? Tak więc nie należy nikogo na siłę ?uszczęśliwiać? jeśli tego nie chce, ale zawsze warto zachęcać do zmiany.
– Uważa Pani, że podejście zdrowych ludzi do osób dotkniętych chorobą psychiczną zmienił się ostatnimi czasy? Czy nadal ludzie psychicznie chorzy są spychani na margines społeczny?
– Myślę, że zmiana na pewno nastąpiła w społeczeństwie pod tym względem, swego czasu jedna z fundacji organizowała dość słynną akcję ?Schizofrenia ? Otwórzcie Drzwi? i to z pewnością pomogło w budowaniu świadomości na temat zdrowia psychicznego. Jest jednak jeszcze wiele do zrobienia i wiele do wyjaśnienia. Mamy jednak nadzieję, że z czasem uda nam się ? jako społeczeństwu ? żyć razem z szacunkiem dla osób cierpiących na różne inne choroby, nie tylko te psychiczne.
– Jak można pomóc Waszemu Stowarzyszeniu?
– Ogólnie rzecz ujmując pomóc nam można zgodnie z możliwościami osoby/firmy, która chce nam pomóc. To znaczy, że chętnie przyjmiemy wszelkie materiały, tkaniny, włóczki, wełny, koraliki oraz wszelkie inne materiały do pracowni terapii zajęciowej i Warsztatów Terapii Zajęciowej, a także ubrania, środki do higieny osobistej (szczoteczki do zębów, pasty, kremy do golenia, mydła, szampony itd.). Obecnie zaczynamy pozyskiwać środki i darowizny rzeczowe na święta (np. artykuły spożywcze długoterminowe, środki do higieny osobistej, gadżety reklamowe, czapki, koszulki itp.), które będą przeznaczone na paczki świąteczne dla naszych podopiecznych. Tu warto zaznaczyć, że potrzebujący utrzymują się z najniższych rent często jest to niewiele ponad 400 zł, toteż praktycznie na niewiele ich stać. Mamy również potrzebę, zakupu dla Szpitala sprzętu do wyrobów witraży, gdyż w ramach naszego projektu instruktorzy terapii zajęciowej ze Szpitala mieli okazję nauczyć się wyrobu witrażu, a niestety odpowiedniego sprzętu nie ma i jest on dość drogi. Potrzebujemy także wolontariuszy do prac głównie związanych z administracją, opracowywaniem materiałów promocyjnych, pomocą przy realizacji projektów itp. Poszukujemy również osoby na stanowisko fundraisera. Oczywiście darowizny finansowe są także mile widziane. Przelew na konto skutkuje możliwością odliczenia od podatku. Potrzeb jest tak naprawdę bardzo dużo i chyba nie sposób ich wszystkich tu wymienić, jednak każda pomoc jest dla nas cenna i chętnie z niej skorzystamy. Zapraszamy i zachęcamy do kontaktu z nami.
Rozmawiała Sylwia Kowalska