Będąc w Unii Europejskiej mamy możliwość wprowadzenia zmian między innymi w sektorze związanym z ochroną środowiska korzystając z różnych form dopłat i dofinansowań. W tym aspekcie szczególnie duże możliwości mają tereny wiejskie. Ale oprócz tego rodzaju profitów mamy, jako kraj, również zobowiązania z których musimy się wywiązać i to w określonym przedziale czasowym. Jednym z aspektów jest ograniczenie efektu cieplarnianego. Takim zobowiązaniem jest projekt, który ma na celu zmniejszenie o 20% emisji gazów cieplarnianych przez kraje członkowskie.
W kwietniu ubiegłego roku została uchwalona dyrektywa UE w sprawie promowania i stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Takimi źródłami są: energia geotermalna, energia rzek, fal i prądów morskich, energia wiatru i energia promieniowania słonecznego EPS.
I właśnie o tym źródle (energii słonecznej) jest ostatnio coraz głośniej. Trwają wszelkiego rodzaju nabory na wnioski na podłączenie gospodarstw domowych do instalacji solarnej.
Do 2010 roku wszystkie nowo budowane lub modernizowane obiekty użyteczności publicznej będą musiały mieć elementy energii odnawialnej.
Warto przy tym pamiętać, że coraz bardziej popularna instalacja solarna działa nie tylko latem. Do jej działania wykorzystywane jest bowiem promieniowanie a nie przewodzenie ciepła. Zatem temperatura powietrza, ma oczywiście wpływ na wydajność, ale należny pamiętać, że energia do funkcjonowania nie jest pobierana z temperatury a z promieniowania.
Gdy mamy przykładowo słoneczną zimę to instalacje solarne działają również w tym okresie roku dogrzewając nam zasobniki z wodą.
Polska jest tak usytuowania, że promieniowanie wydajne i porównywalne w każdej części kraju. Nie ma miejsc w naszym kraju gdzie instalacja solarna nie byłaby w stanie wydajnie funkcjonować.
Na ryku energii odnawialnej funkcjonują firmy, które działają już od 35 lat. Pierwsze kolektory jednej ze znanych firm pokazane były już w 1975. Dziś wiadomo, że sprawność zainstalowanego kolektora po 25 latach nie może spaść więcej niż 5% przez co można powiedzieć że są one nieśmiertelne.
Budowa samej instalacji jest stosunkowo prosta, materiały do niej użyte powinny być wysokiej jakości, co daje gwarancję że sprzęt nie powinien tracić swojej sprawności i prawidłowo funkcjonować.
Kolektory można zamontować na dachu bądź wbudować go w dach. Do montażu na dachu płaskim lub na ziemi stosuje się odpowiednie stelaże. Sprzęt można zamontować również na fasadzie budynku stosując stelaże również do tego celu.
Wbrew potocznym opiniom instalacja solarna nie musi być wcale połączona z kotłem co powoduje, że wówczas automatyka solarna pracuje oddzielnie od kotła. Instalację solarną można podłączyć do każdego kotła i do każdej instalacji jaka jest dostępna na rynku. Przy zastosowaniu kompleksowego podłączenia osiągamy efekt, że praca instalacji solarnej oraz instalacji podgrzewającej wodę jest ze sobą zgrana.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie lub kredyt
O kredyt może się ubiegać osoba fizyczna posiadająca prawo do dysponowania jednorodzinnym lub wielorodzinnym budynkiem mieszkalnym, któremu służyć mają zakupione kolektory słoneczne oraz wspólnoty mieszkaniowe instalujące kolektory słoneczne na budynkach mieszkalnych wielorodzinnych (wielolokalowych) w których znajdują się samodzielne lokale mieszkalne a także lokale o innym przeznaczeniu stanowiące odrębną własność członków wspólnoty z wyłączeniem odbiorców ciepła z miejskiej sieci cieplnej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub zasalania centralnego ogrzewania.
Przedmiotem kwalifikowania o ubieganie się o kredyt są wszystkie koszty projektu budowlano-wykończeniowego, koszty nabycia instalacji, koszty zakupu ciepłomierza spełniającego normy PN EN 1434, koszty montażu, zapłacony podatek VAT z zastrzeżeniem, że jeżeli kredytobiorcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub ubiegania się o zwrot VAT podatek ten nie jest kosztem kwalifikowanym.
Do kosztów kwalifikowanych zalicza się koszt kolektora słonecznego, którego dostawca legitymuje się sprawozdaniem z jego badań na zgodność z normą PN EN-12975-2 wykonywanych przez akredytowane laboratorium badawcze oraz aktualnym certyfikatem zgodności wydanym przez akredytowaną jednostkę certyfikującą lub europejskim certyfikatem na znak: „SOLAR KEYMARK” nadanym przez jednostkę certyfikującą.
Data potwierdzenia zgodności kolektora słonecznego z wymaganą normą nie może być wcześniejsza niż 5 lat, licząc od daty złożenia wniosku o kredyt. Dotacja na częściową spłatę kapitału kredytu z dotacją jest udzielana przez NFOŚiGW w wysokości 45% kapitału kredytu z dotacją.
Jednostkowy koszt kwalifikowany przedsięwzięcia nie może przekroczyć 2 500 zł/m2 powierzchni całkowitej kolektora słonecznego.
Kredyt nie przysługuje w przypadku, gdy powierzchnia wykorzystywana pod działalność gospodarczą lub pod wynajem wynosi ponad 50% powierzchni całkowitej budynku.
Wnioskodawca jest odbiorcą ciepła z miejskiej sieci cieplnej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub zasilania centralnego ogrzewania.
Inwestycja stanowi wyłącznie zakup kolektora (wymiana starego kolektora przy zachowaniu istniejących starych urządzeń towarzyszących)
Wołomin,Kobyłka,Zielonka,Starostwo,uf gorąco od tych kolektorów.