27. Kłopotliwe upławy

dr Ryszard Stańczak

Jest to powszechnie znane, że ponad 60% kobiet

odwiedza ginekologa ze względu na upławy.

Warto zatem wiedzieć jaka jest różnica pomiędzy

upławami fizjologicznymi i patologicznymi.

Prawie wszystkie kobiety mają jakiegoś rodzaju upławy. Kobiety i dziewczęta, które noszą obcisłe dżinsy lub rajstopy, prawie bez wyjątku mają żółte lub białe plamy na bieliźnie pod koniec dnia. Wiele kobiet nie jest świadomych przyczyny tego zjawiska i często myślą, że mają jakiegoś rodzaju infekcje ale jest to naturalne, jeśli zdarza się od czasu do czasu i nie wymaga wizyty u ginekologa. Często również młode dziewczyny miewają upławy rok przed rozpoczęciem miesiączki. To zjawisko jest związane z tym, że wzrastający poziom estrogenu pobudza estrogeno – wrażliwe komórki pochwy oraz szyjki macicy do wydzielania większej ilości śluzu z szyjki oraz przerostu śluzówki pochwy. Matki tych dziewcząt nie powinny się martwić, gdyż jest to zjawisko naturalne. Fizjologiczne upławy zawierają komórki ze śluzówki pochwy oraz z szyjki.

Zniweluj stres

Kiedy kobieta jest pod wpływem stresu również zwiększa się ilość wydzielanych upławów o charakterze fizjologicznym. Następną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest fakt, że upławy nie są jednorodne w ciągu całego cyklu. W okresie okołoowulacyjnym ich ilość znacznie się powiększa i przypomina wyglądem białko kurzego jaja. Oprócz tych naturalnych fizjologicznych zjawisk, każda kobieta może być podatna na infekcje pochwy w którymś momencie swojego życia. Pochwa stwarza doskonałe warunki do rozwoju bakterii. Ciepła i wilgotna, jest naturalnym środowiskiem wielu mikroorganizmów. Większość z nich żyje we wzajemnej symbiozie i należy do naturalnej flory bakteryjnej organizmu.

Zadbaj o PH

Niektóre mikroorganizmy utrzymują normalną kwasowość pochwy, powstrzymującą rozwój grzybów, drożdżaków i innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Kiedy kobieta jest zdrowa bakterie te oraz grzyby nie stwarzają problemów, jedynie w przypadkach zachwiania równowagi dochodzi do infekcji pochwy. Przyczyną infekcji pochwy mogą być bakterie, które występują we florze bakteryjnej zdrowej kobiety, w przypadku, gdy pod wpływem jakichś czynników dochodzi do ich gwałtownego namnażania. Zapalenia pochwy najczęściej zdarzają się w okresie okołomiesiączkowym, kiedy śluzówka pochwy jest bardzo wrażliwa i jej odporność jest najniższa. Na ph pochwy wpływa nie tylko rodzaj przyjmowanego pożywienia i przyjmowanych leków, ale także wahania emocjonalne. Poważne nieporozumienia z partnerem, czy napięcia w pracy mogą spowodować nagły przyrost mikroorganizmów chorobotwórczych. Częste stosunki płciowe w krótkim okresie czasu także mogą wywołać zapalenie pochwy. Ponieważ sperma ma odczyn zasadowy, zmienia ona pH pochwy na okres do ośmiu godzin. Kobiety, które współżyją intensywnie tylko przez kilka dni w miesiącu np. ze względu na odległość pracy partnera są szczególnie narażone na infekcje pochwy. Warunki, które wytwarza chroniczna wilgotność w pochwie jak: syntetyczne, obcisłe przylegające do sromu ubrania, które noszą kobiety uprawiające sport i intensywnie ćwiczące są częstą przyczyną zapaleń pochwy. Infekcje może także wywołać nadmiar środków chemicznych używanych do mycia i dezynfekcji: wyperfumowany papier toaletowy, tampony i podpaski zawierające dezodoranty, pachnące żele i dezodoranty do higieny intymnej. Również długie, relaksujące, gorące kąpiele mogą wywołać infekcje u wrażliwych kobiet. Przez stosowanie antybiotyków oraz innych leków na różne inne schorzenia zaburzamy florę bakteryjną w pochwie oraz w jelitach i przez to nabawiamy się ostrej i przewlekłej grzybicy pochwy.

Zalecenia

Noś bawełnianą bieliznę i unikaj rajstop. Rajstopy nie pozwalają pochwie „oddychać”, co pobudza rozwój infekcji i zapaleń. Przez jakiś czas unikaj współżycia. Nasienie zmienia pH pochwy, wskutek czego powstają bardziej sprzyjające warunki do wzrostu drożdży. Dbaj, by okolica sromu była sucha. Podczas walki z infekcją drożdżycową trzeba przestrzegać zdrowej, dobrze zrównoważonej diety.