24. Nogi bez żylaków

dr Maryla Waszczuk

Żylaki są przyczyną cierpienia wielu osób, w większości cierpią przez nie kobiety. Choć mogą nie wywoływać groźnych skutków ubocznych, zawsze szpecą i zwłaszcza u pań powodują latem dyskomfort. Skąd się biorą żylaki? Jak im zapobiegać? Jak leczyć?

Dolegliwość zwana żylakami dotyka większość Polaków. Objawia się w postaci wyraźnie widocznych żyłek na łydkach, pod kolanami i udach. Jednak nie każda żyłka na nodze jest stanem chorobowym. Niepokój powinny budzić, towarzyszące pojawieniu się niebieskich „wstążek”, uczucie ciężkości nóg, ból i opuchlizna zwłaszcza w okolicy kostek. Ostry stan zapalny może sprawić, że na skutek złego krążenia krwi, skóra poniżej kolan może przybrać kolor brązowy. Mogą wystąpić takie objawy, jak: swędzenie, wypryski, a nawet owrzodzenie. Zdarza się, że przepływ krwi w żyle zostanie zablokowany przez powstały na skutek zapalenia skrzep. Oderwanie się skrzepu i przemieszczenie wraz z krwią może być bardzo niebezpieczne dla pacjenta.

Przyczyny żylaków

Czynników powodujących żylaki jest wiele. Zazwyczaj choroba ta pojawia się z wiekiem, a wszystko dlatego, że z czasem żyły tracą elastyczność i grubieją. Przyczyną żylaków bywają też uszkodzone zastawki żylne. Odpowiadają one za prawidłowy przepływ krwi w kierunku serca. Kiedy są zepsute, krew spływa do nóg i powstają żylaki. Skłonność do zapadania na tę chorobę jest także dziedziczna. Jeśli Twoi rodzice lub dziadkowie cierpieli z jej powodu, warto zadbać o nogi zawczasu. Powstawaniu żylaków sprzyjają również ciąża, a także siedzący lub stojący tryb życia.

Domowe sposoby

Dbając o swoje nogi nie możesz zapominać o ruchu. Możesz spacerować lub jeździć na rowerze. Wtedy pracą mięśni zmusisz żyły, by pompowały krew w kierunku serca. Unikaj długotrwałego stania i siedzenia. Jeśli oglądasz telewizję, rób to w pozycji leżącej, najlepiej z uniesionymi nogami lekko do góry. Wystarczy, że pod nogi podłożysz sobie poduszkę, a od razu odczujesz ulgę. Zwracaj uwagę na swoje ubrania. Zbyt ciasne skarpety lub pończochy także utrudniają prawidłowy przepływ krwi. Wysokie temperatury również sprzyjają powstawaniu żylaków, więc zrezygnuj z wizyt w saunie, solarium, a także z gorących kąpieli. Chłodne natryski wpływają natomiast na żyły w zbawienny sposób. Dostępne w aptekach leki bez recepty również mogą wspomóc walkę z chorobą. Jednak, gdy domowe metody zawiodą i objawy się nasilą nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Metody lekarskie

Jeśli zgłosisz się do lekarza oceni on stopień zaawansowania choroby i zaleci odpowiednie leczenie. Może uznać, że wystarczą specjalne opaski uciskowe, albo pończochy, które usprawniają funkcjonowanie żył. Zwykle jednak najlepsze skutki przynosi leczenie farmakologiczne, które poprawia napięcie ściany żylnej, przeciwdziała skutkom zaburzeń w mikrokrążeniu. W wielu przypadkach pacjentowi podaje się także leki przeciwzakrzepowe. Lekarz w niezbyt zaawansowanych stadiach może zalecić skleroterapię, czyli metodę polegającą na wstrzyknięciu specjalnych środków obkurczających. Żylaki można również leczyć operacyjnie. Podczas zabiegu usuwane są chore naczynia i podwiązywane żyły biegnące w głąb podudzia do mięśni. W tej chwili zabieg ten nie wymaga od pacjenta pozostania w szpitalu.

Żylaki nie tylko szpecą, ale również bywają niebezpieczne. Operacja wcale nie musi być koniecznością. Czasem wystarczy odpowiednio zadbać o nogi już dziś, zanim objawy się nasilą.