Mariusz Gazda
Co to jest Unia Europejska?
Unia Europejska to oparte na zasadzie wzajemności i solidarności porozumienie państw, które postanowiły wspólnie sprostać międzynarodowej konkurencji i razem popracować dla rozwoju społecznego i gospodarczego. A co to jest spółdzielnia? Spółdzielnia jest autonomicznym zrzeszeniem osób, które zjednoczyły się dobrowolnie w celu zaspokojenia swoich wspólnych aspiracji i potrzeb ekonomicznych, społecznych i kulturalnych poprzez współposiadanie i demokratycznie kontrolowane przedsiębiorstwo. Jednym słowem Unia Europejska jest jedną Paneuropejską spółdzielnią, której członkami są państwa Europy. Opłaty akcesyjne są niczym innym jak wpisowym.
Spółdzielczość na świecie
Do spółdzielni w ponad 100 krajach należy ponad 730 milionów osób.
W Polsce znamy spółdzielczość mieszkaniową, finansową, produkcyjną, szkolną… Na świecie też, ale…
– W Hiszpanii i Japonii spółdzielnie edukacyjne zarządzają wieloma szkołami umożliwiając członkom (rodzicom i nauczycielom) bezpośrednie wpływanie na zarządzanie.
– W USA od dawna istnieją spółdzielnie użyteczności publicznej, np. wiejskie spółdzielnie elektryczne dostarczają energię do 26 milionów członków po stawkach bazujących na kosztach i są operatorami ponad połowy sieci dystrybucji w USA. Udane spółdzielnie telefoniczne powstały ostatnio w Wielkiej Brytanii. Kupują one „czas liniowy” po korzystnych stawkach i przekazują te korzyści członkom.
– Spółdzielnie socjalne we Włoszech i w Europie Środkowej tworzą miejsca pracy dla swoich niepełnosprawnych członków lub dla innych wykluczonych grup, w tym dla więźniów i narkomanów.
– W USA i Japonii „spółdzielnie w campusach” świadczą ważne usługi dla studentów, takie jak tanie sklepy i mieszkania z wyżywieniem oraz doradztwo (spółdzielnia studencka na Harwardzie działa od stu lat).
– Spółdzielnie handlu wirtualnego umożliwiają małym przedsiębiorstwom rzemieślniczym we Francji i Włoszech marketing i i sprzedaż swoich produktów za pomocą sieci internetowej.
– Spółdzielnie opieki nad dziećmi w Szwecji umożliwiają pracującym rodzicom wzajemne organizowanie opieki nad dziećmi i spółdzielnie świadczące opiekę nad ludźmi starszymi.
– Spółdzielcze organizacje opieki zdrowotnej świadczą usługi w zakresie opieki zdrowotnej dla blisko 1,4 miliona amerykańskich rodzin. Są one także istotne w hiszpańskim sektorze opieki zdrowotnej.
– W wielu dziedzinach artystycznych i kulturalnych, artyści i wykonawcy utworzyli spółdzielnie, które umożliwiają im wystawianie swoich prac. Na przykład we Francji jest ponad 50 spółdzielni teatralnych, w tym sławny w skali międzynarodowej „Theatre du Soleil”. Forma spółdzielcza może zapewnić swobodę artystyczną.
Może ta spółdzielczość nie jest taka zła.