Filia Biblioteki Pedagogicznej w Wołominie ostatnimi czasy borykała się z problemem, dotyczącym lokalu. O obecnej sytuacji biblioteki rozmawiam z Małgorzatą Łoń, radną powiatu wołomińskiego.
– W funkcjonowaniu filii Biblioteki Pedagogicznej w Wołominie były problemy związane z lokalem, jak obecnie wygląda sytuacja?
– Jesienią 2008 roku miał rozpocząć się remont dotychczasowej siedziby biblioteki, jednak po przeprowadzonych ekspertyzach okazało się, że budynek nie nadaje się do remontu. Rozpoczęto poszukiwanie odpowiedniego lokalu, który tymczasowo zostanie siedzibą biblioteki. Powiat aktywnie włączył się w poszukiwania nowego lokum. Znaleziono pomieszczenie przy ul. Warszawskiej w Wołominie.
– Wśród mieszkańców istnieje jednak poczucie strachu, że filia w Wołominie może zostać zamknięta.
– Istnieje problem z pomieszczeniem wszystkich zbiorów w nowej siedzibie. Część książek nie mieszczących się w nowym lokalu, nadal zostaje w starej siedzibie. Społeczeństwo obawia się, że zbiory te zostaną wywiezione do Warszawy i nie wrócą do naszej filii. Chcę wszystkich uspokoić, że do takiej sytuacji nie dojdzie zbiory zostaną u nas, nie będą nigdzie oddane, jeżeli znajdzie się magazyn na ulokowanie książek.
– 11 czerwca zostało zorganizowane spotkanie w tej sprawie, mające na celu rozwianie wszystkich obaw. Co zostało na nim ustalone?
– Na spotkaniu obecny był przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego – Waldemar Baran, dyrektor Biblioteki Wojewódzkiej – Beata Zych, dyrektor filii w Wołominie – Joanna Chołubicka, radne z Gminy Wołomin – Zofia Michalik oraz Jolanta Sawicka-Jurek, przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Wołominie – Radosław Wasilewski, radni z komisji edukacji, starosta oraz w-ce przewodniczący rady powiatu Tadeusz Wiśniewski. Ze strony Waldemara Barana padło zapewnienie, że na chwilę obecną nie ma zagrożenia. Choć kilka filii Biblioteki Pedagogicznej zostało zamkniętych w związku z zapaścią finansową województwa, Wołomin jest bezpieczny. Nasza biblioteka ma trzecie miejsce pod względem wypożyczeń mimo że funkcjonuje od listopada, co świadczy o tym, że bardzo dobrze prosperuje i jest potrzebna naszemu społeczeństwu.
– Siedziba jest tymczasowa co może skłonić do obaw, że biblioteka zaprzestanie swojej działalności.
– Owszem lokal jest wynajmowany, Starosta podkreślał, że jeżeli zarząd województwa będzie wyrażał chęć odbudowy biblioteki, są różne możliwości wsparcia ze strony powiatu. Starostwo cały czas monitoruje sytuację Biblioteki Pedagogicznej. Zaznaczam, że na chwilę obecną nie ma obaw, iż filia zostanie zlikwidowana.
– Jakie znaczenie ma ta biblioteka dla naszego powiatu?
– Z Biblioteki Pedagogicznej korzystają nauczyciele i bibliotekarze z terenu całego powiatu. Można zasięgnąć po doradztwo metodyczne, organizowane są różnego rodzaju spotkania, bardzo wartościowe dla naszej kadry nauczycielskiej. Również wielu studentów korzysta z bogatego zbioru Biblioteki Pedagogicznej.
Emilia Chąchira