25. Seks a ciąża

dr Ryszard Stańczak

Jeśli lekarz ginekolog nie widzi żadnych przeciwwskazań, seks można uprawiać podczas niemal całego okresu ciąży. Przeciwwskazaniami do współżycia jest ciąża zagrożona.

Podczas prawidłowo rozwijającej się ciąży nie ma żadnych przeszkód przed współżyciem. Jeśli lekarz ginekolog nie widzi żadnych przeciwwskazań, seks można uprawiać podczas niemal całego okresu ciąży. Przeciwwskazaniami do współżycia jest ciąża zagrożona, ostatnie tygodnie ciąży oraz

w dniach, kiedy przeważnie pojawiała się miesiączka. Dni,

w których zazwyczaj wypadała menstruacja są szczególnie zagrożone poronieniem. Warto również nadmienić, że seks podczas prawidłowo przebiegającej ciąży nie powinien zaszkodzić dziecku. Dziecko chronione jest przez macicę, płyn owodniowy i błony płodowe. Tak więc dziecko jest dostatecznie dobrze ukryte i zabezpieczone przed wstrząsami.

Indywidualne podejście

Podejście do spraw erotycznych w związku dwojga ludzi w okresie ciąży jest bardzo indywidualne. We wczesnym etapie kobiety mogą odczuwać niechęć do zbliżeń. Powodowane jest to przede wszystkim złym samopoczuciem, podrażnieniem, zmęczeniem. Część kobiet w tym okresie może natomiast odczuwać wzmożone potrzeby seksualne. Często kobiety, które w początkowych okresach ciąży unikały zbliżeń seksualnych, po

4 miesiącu zaczynają odczuwać nagłą potrzebę kontaktów fizycznych. Ma to związek ze znacznym ukrwieniem pochwy i macicy

w okresie ciąży.  Ważne jest, aby nie odbywać stosunków seksualnych w ostatnich 6 tygodniach ciąży. Utrzymywanie stosunków w tym okresie może doprowadzić do powstania zakażenia lub przyspieszyć akcję porodową.

Zachować ostrożność

Podczas współżycia należy zachować ostrożność w doborze pozycji. Szczególnie ważne jest aby partner nie uciskał brzucha kobiety ani piersi. Na początku ciąży teoretycznie każda pozycja jest dopuszczalna. W miarę rozwoju ciąży zaleca się pozycję: pozycja klasyczna – klasycznie, ale mężczyzna nie opiera się o kobietę (wczesny etap ciąży), pozycja tylna, boczna – kobieta leży na boku, mężczyzna kładzie się na tym samym boku za kobietą, pozycja na jeźdźca – kobieta siada na kolanach mężczyzny. pozycja tylna – kobieta klęczy opierając się o brzeg łóżka, mężczyzna klęka za nią. Wraz z zaawansowaniem ciąży relacje między partnerami mogą zacząć się zmieniać. Kobieta będzie zastanawiać się czy jest dla swojego mężczyzny pociągająca, mężczyzna będzie bał zbliżyć się do kobiety w obawie przed wyrządzeniem jej i dziecku krzywdy albo z powodu odmiennego stanu partnerki straci zainteresowanie seksualne. Kobieta będzie bała się o uczucia partnera do niej oraz o to, że jest nieatrakcyjna dla mężczyzny. W takich sytuacjach najważniejsza jest szczera rozmowa pomiędzy partnerami, bez emocji. Należy wyjaśnić sobie wszelkie obawy, oczekiwania i być wyrozumiałym.

Partnerstwo

i wyrozumiałość

Mężczyźni w tym okresie muszą być szczególnie wyrozumiali dla swoich partnerek. Okazywać swoje uczucia można nie tylko poprzez seks, ale również poprzez czułe słowa, dotyk, przytulenie czy nawet trzymanie za rękę. Takie drobne gesty są również bardzo ważne dla kobiety i dają jej pewność siebie.

Wymioty a ciąża

Znane są one dobrze wielu kobietom. Ten wyjątkowy dyskomfort jest jednym z najwcześniejszych objawów ciąży. Nudności na ogół dokuczają rano, na czczo, wymioty zwykle po śniadaniu. Najbardziej cierpią te panie, które są wrażliwe na zapachy, zaszły

w ciążę po raz pierwszy oraz te,

u których rozwija się ciąża mnoga.

Przyczyną mdłości i wymiotów są zmiany hormonalne. Mdłości mogą występować w ciągu całego dnia po 2 lub 3 tygodniach po zapłodnieniu. Aby złagodzić tę dolegliwość należy zadbać o dietę. Nie można dopuszczać do tego, aby żołądek był pusty. Najlepiej sięgać po produkty zawierające dużo białka i węglowodanów.

Oto kilka sposobów na złagodzenie porannych mdłości: zjedz rano coś lekkostrawnego, np. krakersa, sucharka, zanim wstaniesz, poleż ok. 10 minut, jedz mało i często, kolację zjadaj przynajmniej godzinę przed spaniem, miej zawsze pod ręką coś do przegryzienia, pij herbatkę miętową.

Mdłości mijają po trzech, czterech miesiącach. Gdy jednak po tym okresie nie ustępują, są częste, męczące i powodują spadek wagi, to należy o tym porozmawiać

z lekarzem…