24. Lekcja starosty w Liceum

Spotkanie starosty Macieja Urmanowskiego z uczniami III klas I LO im. Wacława Nałkowskiego w Wołominie odbyło się 12 kwietnia. Maturzyści zapoznali się z prezentacją starosty na temat roli powiatu w strukturach administracyjnych.

Wizyta w liceum przy ul. Sasina była kolejną z cyklu spotkań starosty z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych. Celem spotkania było przybliżenie uczniom roli powiatu jako jednostki terytorialnej.

– Młodzież naszego liceum jest bardzo zainteresowana tego typu lekcjami, gdyż uczą one samorządności – powiedział dyrektor I LO Krzysztof Milczarek – Ponadto zdarzają się pytania na egzaminie maturalnym z WOS-u właśnie z zakresu wiedzy, którą przedstawił starosta, więc nie są to lekcje, które nie przyniosą skutku – dodał. Starosta zanim rozpoczął właściwą część swojej prezentacji podał podstawowe informacje o powiecie. Opowiedział o organach powiatu i zasadach ich funkcjonowania, a także szczegółowo omówił wydatki, obejmujące budżet powiatu. Po kolei wymienił dziedziny, na które powiat przeznacza pieniądze, wyszczególnił kwoty i ich przeznaczenie.

– Z budżetu powiatu 25 mln. zł przeznaczamy na oświatę. Większość tej kwoty pochodzi z subwencji państwa, reszta pochodzi z budżetu powiatu – powiedział starosta – Powiat jest organem prowadzącym dla siedmiu szkół ponadgimnazjalnych – wyjaśnił

Maciej Urmanowski szczegółowo przedstawił cele, na które przeznaczane są fundusze.

– Z różnych budżetów wydaje się pieniądze na pomoc społeczną. Jednak pieniądze przeznaczane są na zupełnie inne zadania – powiedział Maciej Urmanowski– Powiat zajmuje się m.in. prowadzeniem domów spokojnej starości, domów dziecka – dodał.

Poza oświatą i pomocą społeczną, Przewodniczący Zarządu Powiatu przedstawił wydatki na transport

i łączność, służbę zdrowia, edukacyjną opiekę wychowawczą, bezpieczeństwo publiczne, kulturę itp.

Kolejnym celem prelekcji starosty było przedstawienie różnic pomiędzy gminą a powiatem, sposobami wybierania poszczególnych organów, a także zadaniami realizowanym przez gminę i powiat. Młodzież dowiedziała się ponadto, jakie sprawy może na co dzień załatwić w starostwie.

– Właśnie w starostwie można uzyskać pozwolenie na budowę, odebrać prawo jazdy, otrzymać wypis z ewidencji gruntów, złożyć wniosek o paszport – wymieniał starosta.

Spotkanie w liceum było nie tylko znakomitą okazją do zapoznania się

z zadaniami powiatu, ale także do zadawania pytań, na które Przewodniczący Zarządu Powiatu chętnie odpowiadał. Na koniec spotkania starosta powiedział kilka słów na temat pracy w starostwie.

– Jest to świetne miejsce na karierę zawodową. Warto ubiegać się o pracę w starostwie, gdyż zasady i etyka pracy w tym miejscu ma tak dużą wartość, że jest bardzo ceniona przez późniejszych pracodawców – zachęcił starosta.

Anna Sajnog