31 maja odbyło się wręczenie nagrody Lodołamacze 2010 – nagrody dla pracodawców wrażliwych społecznie. Nagrodę otrzymują firmy i instytucje, które dbają o polepszenie sytuacji osób niepełnosprawnych głównie na rynku pracy. W tym roku odbyła się już V edycja konkursu, Powiatowy Urząd Pracy (PUP) został nagrodzony srebrnym Lodołamaczem. O sukcesie PUP rozmawiamy z dyrektor Jolantą Tlagą.
– Jaka jest idea konkursu?
– Konkurs jest inicjatywą Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, 31 maja odbyła się Gala, na której zostali wyróżnieni mazowieccy Laureaci regionalnego etapu konkursu. Statuetki są wręczane w czterech podstawowych kategoriach: Zakłady Chronione, Otwarty Rynek Pracy, Pracodawca Nieprzedsiębiorca, Pracodawca Osoba Niepełnosprawna. Udało nam się zdobyć drugie miejsce w kategorii Pracodawca Nieprzedsiębiorca, z czego jesteśmy bardzo dumni. To nagroda dająca prestiż naszej instytucji i czujemy się wyróżnieni, że doceniono nasze starania.
– Jak wygląda pomoc, którą oferujecie niepełnosprawnym?
– Nagroda, którą nam przyznano ma szczególne znaczenie gdyż dostrzeżono nasze starania nie tylko jako instytucji ale też jako pracodawcy. W PUP zatrudnionych jest osiem osób niepełnosprawnych dwie z nich mają niepełnosprawność w znacznym stopniu, dwie w umiarkowanym a pozostałe w lekkim. Staramy się naszym pracownikom zapewnić dogodne warunki pracy, chcemy by czuli się u nas normalnie by ich niepełnosprawność była traktowana w sposób naturalny. Staramy się by nie odczuwali dyskomfortu, to normalni pracownicy, którzy są traktowani jak reszta. Pomagamy również naszym klientom, staramy się stworzyć dogodnie dla nich warunki. Prenumerujemy trzy wydawnictwa zajmujące się tematyką niepełnosprawności, czasopisma są dostępne w siedzibie PUP i każdy ma do nich dostęp. Współpracujemy z fundacjami i stowarzyszeniami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych. To wszystko zostało dostrzeżone przez kapitułę.
– Czym jest dla was srebrny Lodołamacz, czy macie jakieś przesłanie w związku z tą nagrodą?
– Chcemy rozpropagować konkurs. Byłam zaskoczona, że stosunkowo niewielka liczba przedsiębiorstw i instytucji bierze w nim udział. Chcemy by ludzie dowiedzieli się o tej inicjatywie, by w następnej edycji wzięło udział więcej firm i instytucji z terenu powiatu wołomińskiego. Jeżeli będą chętne osoby to pomożemy wypełnić wniosek by wzięli udział w konkursie. Jest też inny cel, może pracodawcy zainteresują się zatrudnieniem niepełnosprawnego w swojej firmie.
– Jak wygląd kwestia zatrudnień osób niepełnosprawnych w powiecie wołomińskim?
– Przychodzą do nas oferty, w których przedsiębiorcy zaznaczają, że chcieliby zatrudnić osobę niepełnosprawną. Zainteresowanie w tej kwestii stopniowo wzrasta. Pracodawcy jeszcze trochę się obawiają, ale zazwyczaj jest tak, że gdy zatrudnią takiego pracownika pozbywają się przysłowiowych barier, chętnie biorą pod swoje skrzydła następną osobę niepełnosprawną. Jako PUP dysponujemy środkami PFRON na rehabilitację zawodową. Staramy się niewielkimi środkami -190 tys. zł w 2010 r.- wesprzeć i osoby niepełnosprawne mające pomysł na własny biznes jak też i pracodawców, którzy stworzą miejsce pracy dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Możliwości pomocy niepełnosprawnym w ich wejściu na rynek pracy jest wiele, czasami wystarczą dobre chęci.
Rozmawiała Emilia Chąchira