16 maja w w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury odbyło się otwarcie wystawy prac uczestników zajęć prowadzonych w pracowni plastycznej MOK przez instruktora batiku ? artystę plastyka Irinę Zawało. ?Batikowy Jubileusz? ukoronował istnienie pracowni batiku w latach 2000 – 2010.
Batik to technika ręcznego barwnego zdobienia tkanin (np. jedwab, bawełna) polegająca na powlekaniu roztopionym woskiem miejsc nie przeznaczonych do zabarwienia w zamierzony przez wykonawcę sposób, a następnie zanurzanie tkaniny w kąpieli barwiącej. Miejsca powleczone woskiem nie przyjmują barwnika, wskutek czego powstają wzory z kombinacji miejsc zabarwionych i niezabarwionych, bowiem cały proces można wielokrotnie powtarzać. Przy krzepnięciu wosku tworzą się rysy, przez które przenika barwnik, po usunięciu wosku wzory mają charakterystyczne dla batików żyłkowanie (krakle). Ta technika daje wspaniałe efekty artystyczne, ale jest przy tym bardzo pracochłonna. W Markach grupa prowadzona przez Irinę Zawało działa od lat prężnie i gromadzi wokół siebie grono utalentowanych miłośniczek tej techniki. W wystawie wzięły udział: artysta plastyk Irina Zawało, Bożena Bartman, Elżbieta Buszkowska, Lidia Dorosińska, Jadwiga Hoffmann, Elżbieta Księżyk, Marta Nastaziak, Krystyna Reszeć, Małgorzata Wiśniewska, Monika Załęska. Wiele z pań rozpoczęło samodzielną drogę twórczą w pracowniach domowych, już samodzielnie poszukując własnego stylu i doskonaląc swoje umiejętności w trudnej sztuce batikowania. Prezentowany na wystawie zbiór batików to kompozycje własne lub wzorowane na obrazach znanych mistrzów, wykonane w pracowni MOK lub zaciszu domowym. Wernisaż uświetnił koncert muzyki jazzowej w wykonaniu trębacza Dominika Gawrońskiego i pianisty Pawła Kukuły, którzy przedstawili wiele pięknych standardów jazzowych w stylu lat 20-tych, 30-tych i 40-tych.
Po koncercie komisarz wystawy, Luiza Wojciechowska?Konopka zaprezentowała sylwetki wszystkich pań biorących udział w wystawie oraz w skrócie opowiedziała o historii tej techniki. Tajniki swej sztuki zdradziła zebranym założycielka pracowni, Irina Zawało, która z detalami opisała proces powstawania artystycznych tkanin. – Ta technika jest fascynująca i sprawia wiele niespodzianek nawet doświadczonemu wykonawcy – twierdzi instruktorka – Nigdy nie można przewidzieć efektu końcowego, trudno tego się spodziewać, kiedy w grę wchodzą żywioły: woda i ogień (a dokładnie – rozgrzany wosk i barwniki rozpuszczalne w wodzie). Prace w technice batiku cieszą się coraz większym zainteresowaniem – podkreśla Irina Zawało.
O sukcesie wystawy świadczyć mogą wpisy z Księgi Pamiątkowej Mareckiego Ośrodka Kultury: Janusz Werczyński, Burmistrz Miasta Marki ? Cieszę się, że mogłem wziąć udział w kolejnym jubileuszu związanym z Mareckim Ośrodkiem Kultury. W ostatnich latach miałem zaszczyt wzięcia udziału w wielu jubileuszach i rocznicach związanych z działalnością tej znakomitej instytucji. Ich ilość świadczy o wielkiej różnorodności i trafności oferty. Każdy wrażliwy człowiek znajdzie w MOK-u coś dla siebie. Gratuluję inicjatywy, kreatywności, konsekwencji i żarliwości w realizacji swojej misji. Bez Mareckiego Ośrodka Kultury nasz Marecki dzień nie byłby tak barwny.?
Sylwia Kowalska