O inwestycjach drogowych, budowie basenu i pracach związanych z powstaniem Trybuny Głównej w Ząbkach z Robertem Perkowskim, burmistrzem Ząbek rozmawia Teresa Urbanowska.
– Z informacji jakie otrzymujemy z Urzędu Miasta w Ząbkach wynika, że trwają prace przy kilku inwestycjach drogowych na terenie Ząbek. Gdzie w tej chwili są one najbardziej zaawansowane?
– Od ponad miesiąca intensywne trwają roboty przy fragmencie ulicy Maczka od strony ulicy Powstańców w Ząbkach. Ich efektem jest położenie obustronnych krawężników, oraz wykonanie częściowej podbudowy na odcinku od Andersena do ulicy Powstańców.
Powstaje 7 metrowej szerokości jezdna z chodnikiem po obu stronach i ścieżką rowerową. Wykonane zostanie kilka bezpiecznych przejść dla pieszych, zatoki dla autobusów.
Ulica Maczka to odcinek głównego szlaku komunikacyjnego. Budowany fragment ma odciążyć ulicę Kopernika, która w przyszłości mogłaby się stać drogą jednokierunkową.
Jest to jedna z inwestycji realizowanych z dofinansowaniem środków unijnych w ramach ?Kompleksowego Projektu budowy i modernizacji głównych dróg w Ząbkach?.
Na 13 dróg w Ząbkach Miasto pozyskało kwotę ponad 26 mln PLN z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Pod koniec marca ukończyliśmy większość robót budowlanych związanych z budową fragmentu ulicy Miłej.
– A co z innymi ulicami?
– Pracujemy równolegle nad przygotowaniem wielu inwestycji drogowych. Często są to działania związane z pracą kilku urzędów i z podjęciem wielu decyzji właściwych dla powiatu czy województwa. Aby rozpocząć inwestycje trzeba wcześniej uzyskać odpowiednie pozwolenia, uzgodnienia i decyzje. Ogłosić i rozstrzygnąć przetargi.
I tak przykładowo w dniu 25 marca nastąpiło otwarcie ofert w postępowaniu przetargowym na wykonanie, wraz z niezbędną infrastrukturą, ulicy Kosynierów w Ząbkach. Do przetargu przystąpiło 7 oferentów.. Komisja Przetargowa ma 30 dni na zweryfikowanie ofert oraz rozstrzygnięcie postępowania.
W dniu 8 kwietnia nastąpiło otwarcie ofert w postępowaniu przetargowym na wykonanie dróg wraz z niezbędną infrastrukturą w ulicach: Piotra Skargi, Rychlińskiego i Sobieskiego w Ząbkach. Do tego przetargu przystąpiło 9 oferentów. Tu również Komisja Przetargowa ma 30 dni na zweryfikowanie ofert oraz rozstrzygnięcie postępowania i ewentualne podpisanie umowy.
Drogi te również będą realizowane z udziałem środków unijnych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013. Realizacja ulicy Piotra Skargi zajmie 5 miesięcy, a Rychlińskiego ? Sobieskiego 4 miesiące.
Złożone oferty są znacznie niższe niż szacunkowa wartość zamówienia określona przez Urząd i podana przed przetargiem.
– Na początku roku informował Pan o pozyskaniu środków na budowę basenu w Ząbkach. Czy tu nastąpił jakiś postęp prac?
– Mamy już wstępną koncepcję wraz z zagospodarowaniem terenu, którą 31 marca projektant – firma MXL4 ze Szczecina, nam przekazał.
Opracowanie zawiera: zagospodarowanie terenu, plansze koordynacyjne, rzuty poszczególnych kondygnacji, przekroje oraz wizualizacje. Około 2 tygodnie po zatwierdzeniu tej wstępnej koncepcji otrzymamy ostateczną koncepcję a za kolejne16 tygodni wykonawca przedstawi nam do zatwierdzenia projekty budowlane wszystkich branż.
– Czy dziś można już powiedzieć co znajdzie się w tym obiekcie i jego sąsiedztwie?
– Na ostateczne decyzje trzeba jeszcze troszkę poczekać ale wiadomo już, że planowanych jest kilkadziesiąt miejsc postojowych w garażu podziemnym, nieckę basenową, odnowę biologiczną, sanitariaty, masaże i kaskady wodne, recepcję, punkt gastronomiczny oraz ambulatorium na parterze i widownię, kręgielnie, korty do squasha, pomieszczenia biurowe, socjalne oraz gospodarcze na I piętrze.
Całość koncepcji posiada wysokie walory estetyczne, nowoczesne rozwiązania architektoniczne i funkcjonalne. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku, po uzyskaniu pozwolenia na budowę, rozpoczniemy realizację tego obiektu
– A co dzieje się z kolejną sztandarową inwestycją Ząbek, jaką bez wątpienia można nazwać budowę Trybuny Głównej?
– Przygotowania do tej inwestycji cały czas trwają. 18 marca i 8 kwietnia odbyły się narady koordynacyjne budowy Głównej Trybuny Sportowej wraz z zapleczem administracyjno ? socjalnym. Ze spraw najważniejszych, które zostały poruszone to między innymi: ustalenie z V-ce Prezesem Mazowieckiego Zarządu Piłki Nożnej Panem Mirosławem Starczewskim i Prezesem Dolcan Ząbki Sp. z o.o. Panem Jerzym Szczęsnym warunków dotyczących możliwości kontynuacji rozgrywek w I lidze w sezonie 2010-2011 na stadionie MOSiR zespołu Dolcan podczas trwania prac budowlanych na obiekcie (kwestia braku miejsc zadaszonych, szczegółowy harmonogram robót, możliwość wpuszczania na obiekt gości i osób przyjezdnych, bezwzględna potrzeba spełnienia limitu 2000 miejsc dla kibiców) potrzeba zaprojektowania i wyprowadzenia wszystkich przyłączy, które mogą być potrzebne w przyszłości w różnych celach (ekstraklasa, Euro 2012 itp.) rezerwa zasilania pod kątem podgrzania w przyszłości murawy, potrzeba zakupu agregatu prądotwórczego z f-cją awaryjną i podtrzymującą oraz UPS jako źródło alternatywne dla sieci elektrycznej, potrzeba kontaktu z firmami projektującymi i wykonującymi podgrzewane murawy celem uzgodnienia szczegółów pod tym kątem na przyszłość, uzgodnienia dotyczące opracowania i ustawienia wizualizacji obiektu przy drodze wojewódzkiej nr 634 (Ks. Skorupki).