Rzecznik Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wołominie przypomina o czym każdy rodzic wiedzieć powinien wybierając się w podróż autem z własnym dzieckiem.
Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku podczas jazdy samochodem to podstawowy obowiązek każdego kierowcy. Właściwą ochronę zagwarantujemy wyłącznie wtedy, gdy maluch jest przypięty pasami i podróżuje w foteliku. Tej zasady nie można lekceważyć nawet na krótkich dystansach. Pamiętajmy, że nawet nasze najlepsze umiejętności jazdy nie chronią przed błędami innych użytkowników drogi.
Jakie foteliki?
Każde dziecko w wieku do 12 lat, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, musi być przewożone w foteliku lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci. Taki wymóg nakładają na prowadzącego pojazd obowiązujące przepisy. Urządzenia tego typu są podzielone na pięć grup: grupa 0 – obejmuje tzw. nosidełka przeznaczone dla noworodków i niemowląt o wadze do 10 kg, grupa 0+ – nosidełka dla noworodków i niemowląt o wadze do 13 kg, grupa I – foteliki dla dzieci o wadze 9-18 kg, grupa II – foteliki i podstawki podwyższające dla dzieci o wadze 15-25 kg, grupa III – podstawki podwyższające dla dzieci o wadze 22-36 kg.
Fotelik musi być dostosowany zarówno do wagi, jak i wzrostu dziecka. Powinien posiadać atest zgodny z europejską normą ECE R44/03 (znak homologacji – w kółku litera E z numerem kraju, w którym przeprowadzono badanie, albo znak bezpieczeństwa). Jeśli zamierzamy kupić używany fotelik, należy go bardzo dokładnie sprawdzić. Warto zajrzeć pod warstwę obicia z materiału. Pamiętajmy, że jakiekolwiek pęknięcia osłabiają konstrukcje fotelika i postąpimy roztropnie rezygnując z jego zakupu.
Nosidełka mocujemy tyłem do kierunku jazdy. Najlepszym miejscem jest tylna kanapa. W przypadku przewożenia dziecka z przodu samochodu pamiętajmy, że możemy w ten sposób podróżować jedynie w przypadku gdy nasz pojazd nie jest wyposażony w poduszkę powietrzną. Foteliki i podstawki dla starszych dzieci ustawiamy przodem do kierunku jazdy.
Obecne aktualnie w sprzedaży foteliki i nosidełka wyposażone są we własne pasy bezpieczeństwa. Sam foteli należy jednak umocować do kanapy lub siedzenia standardowymi pasami bezpieczeństwa będącymi na wyposażeniu samochodu. Warto przeczytać tutaj instrukcję dołączoną do fotelika i stosować się dokładnie do zawartych w niej zaleceń.
Pamiętajmy, aby w trakcie przewożenia dziecka nie kłaść żadnych przedmiotów na półce pod tylną szybą. W przypadku gwałtownego hamowania mogą one zrobić mu krzywdę!
Jak uniknąć napadu na drodze
Każdy kierowca powinien znać zasady kontroli pojazdów, aby nie stać się ofiarą przestępców działających tak zwaną „metodą na policjanta”. Oto kilka rad, które na stałe powinny utkwić w pamięci, aby unikać niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Ogólne zasady kontroli pojazdów:? w obszarze zabudowanym do rutynowej kontroli każdy pojazd może zatrzymać tarczą ? „lizakiem” (w dzień) lub latarką z czerwonym światłem (w nocy) umundurowany lub nieumundurowany policjant
w obszarze niezabudowanym do rutynowej kontroli każdy pojazd może zatrzymać tarczą ? „lizakiem” (w dzień) lub latarką z czerwonym światłem (w nocy) wyłącznie umundurowany policjant. ??Sygnał do zatrzymania może być również podany z jadącego radiowozu przez krótkotrwałe włączenie niebieskiego światła i sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie.
Inne ostrzeżenia
Wątpliwości powinna wzbudzić próba zatrzymania do rutynowej kontroli poza obszarem zabudowanym przez osoby nieumundurowane poruszające się samochodem cywilnym wyposażonym jedynie w lampę błyskową lub przez osoby w ubraniu tylko zbliżonym wyglądem do munduru policyjnego. W takiej sytuacji należy kontynuować jazdę do najbliższej jednostki Policji albo do miejsca gdzie można spotkać inne osoby (stacja paliw, przydrożny bar lub zajazd itp.) i zadzwonić do najbliższego komisariatu (tel: 112 lub 997).??Każdy kierowca nie powinien zatrzymywać się w odludnych miejscach i reagować na dawane przez innych znaki świadczące o tym, że rzekomo coś złego dzieje się z autem. W razie podejrzeń należy telefonicznie lub osobiście poinformować policję.