Katarzyna Rozbicka
Poza dobrze wszystkim znanym wirusem HIV istnieje wiele innych rodzajów wirusów przenoszonych drogą płciową, które są często równie groźne dla naszego zdrowia.
Oprócz wirusa HIV, który upośledza naszą odporność, drogą płciową przenoszą się też inne wirusy. Nie wszystkie choroby przez nie wywołane są tak niebezpieczne jak HIV, ale dla zdrowia i dobrego samopoczucia – nie należy ich lekceważyć. Tym bardziej, że cechą charakterystyczną tych infekcji jest ich utajony lub dość łagodny przebieg, który często jest przyczyną bagatelizowania problemu. Jednak fakt, że zmiany np. skórne czy drobne dolegliwości po niedługim czasie samoistnie ustępują, nie oznacza wcale samowyleczenia.
W przypadku opryszczki narządów płciowych pęcherzyki wypełnione płynem pojawiają się w okolicach narządów płciowych i odbytu – w ciągu kilku dni goją się samoistnie. U kobiet zakażenie HSV może wystąpić na szyjce macicy i przy bezobjawowym przebiegu wykryć je może jedynie ginekolog podczas badania. Opryszczka nie jest szczególnie niebezpieczna dla dorosłej osoby, ważne jest jedynie, aby nie zainfekować oczu, natomiast groźna staje się dla dziecka podczas porodu.
Bardziej niebezpieczny jest wirus HBV powodujący zapalenie wątroby typu B. Może on doprowadzić do trwałego uszkodzenia wątroby. Wirus ten nie przenosi się drogą doustną, jedynymi drogami zakażenia są: kontakty seksualne (wirus znajduje się w nasieniu oraz w wydzielinie pochwy), kontakt uszkodzonej tkanki z płynami ustrojowymi osoby zakażonej, niewysterylizowany sprzęt medyczny oraz z matki na dziecko. WZW B to choroba, na którą jest szczepionka, a rozpoznana i leczona zwykle nie pozostawia żadnych skutków ubocznych. W przypadku nieleczenia – może prowadzić do przewlekłego zapalenia wątroby, a w konsekwencji do marskości lub nowotworu tego narządu.
Inną niebezpieczną chorobą są kłykciny (brodawki genitalne). Wywołuje je wirus HPV, który przenosi się podczas kontaktów seksualnych. Jest to choroba, która często powraca. Właśnie ze względu na ryzyko wystąpienia nowotworu, kobiety zakażone HPV powinny być pod ścisłą kontrolą cytologiczną.
Wirus MCV wywołuje łagodne zmiany skórne oraz zmiany śluzówek – przenosi się nie tylko drogą płciową. Od momentu zakażenia do wystąpienia objawów średnio mija ok. 2-3 miesięcy. Drogą pozapłciową zakażają się najczęściej dzieci – zmiany chorobowe widoczne są wówczas na twarzy, tułowiu i kończynach. W przypadku zakażenia poprzez kontakty seksualne zmiany w postaci małych, ale stopniowo powiększających się grudek, wypełnionych serowatą treścią widoczne są na udach, pośladkach, podbrzuszu, w pachwinach, rzadziej w okolicach narządów płciowych czy odbytu. Choroba ta często występuje bezobjawowo lub tylko z lekkim swędzeniem czy bolesnością w okolicy zmiany. Mimo leczenia choroba ma tendencję do częstych nawrotów.