Dom Dziecka w Równem pod patronatem Stowarzyszenia ?Pomóż dzieciom? organizuje I Międzypowiatowy Konkurs Plastyczny ?Tęczowy świat Krzysia?. Konkurs poświęcony jest osobie tragicznie zmarłego młodego artysty i wychowanka Domu Dziecka ? Krzysztofa Karolkowskiego.
Gdyby żył, zbliżałyby się jego 21 urodziny. Krzysztof Karolkowski (pseudonim Karolpikaso) urodził się 12 maja 1989 r. w Wyszkowie. Od 7 roku życia był wychowankiem Domu Dziecka w Równem, do którego trafił wraz z bratem bliźniakiem i dwiema siostrami. Szybko zaskarbił sobie wyjątkową sympatię wszystkich kolegów i pracowników. Zawsze uśmiechnięty, pochłonięty życiem. Chętnie oddawał się pracy, jako wolontariusz na rzecz osób starszych i samotnych.
Już od wczesnego dzieciństwa bardzo lubił rysować i malować, dlatego też uczestniczył w zajęciach Koła Plastycznego Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim i jednocześnie w zajęciach plastycznych Pracowni Plastycznej Domu Dziecka w Równem. Ulubioną techniką Krzysia było malowanie pastelami olejnymi. W niesamowity i niespotykany u innych sposób łączył ze sobą kontrastowe barwy. Prace tego kolorysty cieszą się dużym zainteresowaniem i podziwem u koneserów sztuki. Zwany był ?Nikiforem spod Sadownego?. Cykl jego pasteli zakupiła do swojej restauracji pani Dorota Gessler, zaś 30 rysunków Krzysia można zobaczyć też w Muzeum Opowiadania Historii w Konstancinie ? Jeziornej.
Krzyś kochał życie, ludzi i swoją sztukę. Chociaż nie potrafił czytać i pisać, m
iał niesamowicie bujną wyobraźnię. Malował całe cykle tematyczne: papugi, motyle, anioły, konie, żaby, sowy, koty, ryby i drzewa. Z chęcią i powodzeniem brał udział w konkursach plastycznych, plenerach malarskich, wystawach. Krzyś zginął tragicznie 20 kwietnia 2009 r. wychodząc zza autobusu.
By uczcić pamięć kolorysty Dom Dziecka w Równem podjął się zorganizowania
I Międzypowiatowego Konkursu plastycznego ?Tęczowy Świat Krzysia?. Konkurs skierowany jest do dzieci z placówek z powiatów: wołomińskiego, węgrowskiego i mińskiego, z którymi Krzysztof był związany. Cele konkursu to: popularyzacja wśród dzieci i młodzieży technik plastycznych wykorzystujących pastele olejne; uwrażliwianie dzieci i młodzież na piękno otaczającego nas świata przyrody, rozwijanie fantazji i wyobraźni, zachęcanie do aktywnego spędzania czasu wolnego oraz oczywiście popularyzacja sylwetki Krzysztofa Karolkowskiego.
Szczegółowe informacje uzyskać można telefonicznie pod numerem Domu Dziecka: (25) 676 09 14.
Sylwia Kowalska