Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci „Szansa” istnieje od 17 lat. Jego celem jest stwarzanie warunków rozwoju dzieciom i młodzieży ze środowisk zagrożonych demoralizacją poprzez wyzwalanie i wspieranie inicjatyw w dziedzinie wychowania, opieki i pracy socjalnej.
Założycielami TRAD „Szansa” byli pedagodzy placówek opiekuńczo – wychowawczych w kraju oraz pracownicy naukowi Wydziału Pedagogicznego UW. Towarzystwo zrzesza osoby, chcące w różnych formach prowadzić działalność opiekuńczą, wychowawczą i terapeutyczną na rzecz dzieci i młodzieży zwłaszcza ze środowisk, które nie stwarzają warunków prawidłowego rozwoju. Członkami Towarzystwa są wychowawcy, psycholodzy, pedagodzy, terapeuci, pracownicy socjalni oraz liczna grupa wolontariuszy.
Ludzie z „Szansy” tworzą
i prowadzą placówki opiekuńczo-wychowawcze. Starają się pobudzać aktywność, rozwijać aspiracje dzieci i młodzieży. Organizują różnego rodzaju aktywny wypoczynek, umożliwiają dzieciom prezentację ich dokonań. Współpracują z organizacjami o podobnych celach.
TRAD „Szansa” to 6 oddziałów w całej Polsce, w tym Mazowiecki Oddział, w którego skład wchodzą: Ośrodek Interwencji Kryzysowej utrzymywany ze środków własnych, Specjalistyczna Poradnia dla Dzieci z FAS, Oddział Kształcenia Nauczycieli, a także
5 funkcjonujących Ośrodków Pomocy Dziecku i Rodzinie i 3 zawieszone na terenie Radzymina. – W czterech Ośrodkach Rodzin Zastępczych realizujemy program „Rodzinna Opieka Zastępcza” – mówi prezes – Pracę nad programem rozpoczęliśmy 15 lat temu od przeszkolenia grupy wychowawców z placówek opiekuńczo-wychowawczych, którzy byli zainteresowani tą formą opieki nad dziećmi – wyjaśnia.
Członkowie „Szansy” pracują nad tym programem. Chcą, by do systemu opieki nad dzieckiem wdrożona była opieka zastępcza, realizowana przez profesjonalnie przygotowane i wspierane rodziny zastępcze. – Program przygotowaliśmy na podstawie angielskiego programu „Choosing to Foster” National Fostercare Association. – tłumaczy Barbara Stasiszyn.
Kolejnym sukcesem TRAD „Szansa” jest Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, który wpisano do rejestru niepublicznych placówek doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnopolskim.
-Zajmujemy się przygotowaniem trenerów i organizatorów programu „Rodzinna Opieka Zastępcza”, szkolimy rodziny zastępcze, organizujemy i prowadzimy konferencje i seminaria dotyczące aktualnych zmian w zakresie opieki, a także prowadzimy szkolenia z zakresu pomocy psychologicznej i pedagogicznej – wylicza prezes „Szansy”.
Założenia „Szansy” okazały się trafne. Działania pozwoliły na większa skuteczność w pomocy dla dzieci , młodzieży i ich rodzin. Praca Ośrodków i realizacja programów zostały dobrze ocenione przez kuratorów, wizytatorów i władze samorządowe. Efekty pracy TRAD „Szansa” świadczą o tym, że jest ona niezwykle potrzebna i działa profesjonalnie.
Anna Sajnog
Sznsa nie jest Towarzystwem udzielania pomocy dzieciom lecz adoracją klubową, którzy „żerują” na nazwie. W oparciu o autentyczne fakty informuję, że istniejąca „Szansa” w Markach przy ul. Piłsudskiego 41 (domek zabytkowy) jest dewastowana i przypomina obskurną i brudną posiadłość. Brak widocznych działań osób odpowiedzialnych stworzyło szansę dla szczurów tych ludzkich i zwierzęcych