Gdy zdejmiemy ciepłe czapki i berety, naszym marzeniem jest pokazać piękne i lśniące włosy. Niestety straciły one swoją kondycję, zaczęły się łamać i straciły połysk po zimie a nakrycie głowy przyczyniło się w wielu przypadkach do ich przetłuszczenia.
Wiosną osłabione, zniszczone włosy często wypadają. Powinniśmy przygotować odpowiedni zestaw kosmetyków, by temu zapobiec, a więc wysokiej jakości szampon, odżywkę, skoncentrowany preparat, zapobiegający wypadaniu włosów, np. ampułki do wcierania w skórę głowy lub płyn w sprayu. Pomocne są też suplementy z mikroelementami i wyciągami ziołowymi, ale żeby uzyskać widoczny efekt, kapsułki należy przyjmować minimum 3 miesiące lub dłużej. Jeśli wypadanie włosów nie ustępuje, należy zwrócic się do specjalisty, bo może ono mieć podłoże hormonalne lub zdrowotne. Rola odżywiania, stresów i inne przyczyny wypadania włosów jest trudna do oceny, ale czynniki te mogą wpływać na progres procesu łysienia.
Powierzchnia włosa pokryta jest tłuszczem i substancjami woskowymi a utrzymanie naturalnej równowagi wodno-tłuszczowej jest warunkiem prawidłowego wyglądu, puszystości i miękkości włosów. W zdrowo wyglądających włosach łuski leżą płasko i odbijają światło, co nadaje włosom połysk. Kiedy łuski są zniszczone, wierzchnia warstwa jest wystawiona na szkodliwe działanie czynników środowiskowych, co może dostatecznie doprowadzić do łamania się włosów lub do ich rozszczepienia. Rozdwajanie się końcówek jest najczęstszym problemem włosów długich. Należy stosować szampon i odżywkę do włosów suchych i zniszczonych i serum do rozdwojonych końcówek. Raz na tydzień dobrze jest położyć maskę regenerującą. Pamiętajmy, że częstsze stosowanie masek zbyt obciąża włosy. Jeśli włosy nadal są w złej kondycji, trzeba je skrócić. Gdy włosy się elektryzują i są suche, matowe, należy je nawilżyć. Lepiej stosować delikatny szampon o neutralnym pH, do wrażliwej skóry głowy. Proces mycia zawsze wiąże się z procesem odtłuszczania. Szampon oczyszczający włosy z zanieczyszczeń nie powinien być jednak zbyt agresywny w stosunku do warstwy zewnętrznej włosa. Zanieczyszczenia włosów i skóry głowy mogą być pochodzenia wewnętrznego, jak wydzieliny gruczołów potowych i łojowych, które natłuszczają włosy oraz resztki komórek złuszczających się ze skóry. Pochodzenia zewnętrznego może być kurz i inne zanieczyszczenia powietrza, mikroorganizmy i resztki kosmetyków. Wszystkie te zanieczyszczenia mieszają się ze sobą i w mniejszym lub większym stopniu zmniejszają stopień obronności włosów przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz.
Przetłuszczanie się włosów to najczęstszy problem, z którym borykają się nasze włosy. Kiedy zakładamy czapkę, przebywanie w pokoju z centralnym ogrzewaniem, sprawia, że gruczoły łojowe pracują ze zwiększoną siłą. Do niedawna uważano, że częste mycie włosów sprawia, że włosy przetłuszczają się jeszcze więcej. Ten mit trzeba jednak obalić. Większość specjalistów do spraw urody uważa, że włosy należy myć tak często, jak tego potrzebują, nawet codziennie.
Żeby podnieść kondycję włosów należałoby ograniczyć zabiegi fryzjerskie, takie jak trwała ondulacja czy farbowanie oraz sposób suszenia i zakręcania. Jeśli lubimy prostować włosy wybierzmy prostownicę z opcją jonizacji powietrza.
O włosach mówi się, że są barometrem naszego zdrowia. Kiedy nasz organizm szwankuje, włosy dają znać, ale przyczyną jest też niewłaściwa pielęgnacja. Włosy są naszym atutem urody, więc warto zafundować im odpowiednią kurację.
Jolanta Kaszper