Anna Sajnog
Powstała pierwsza szczepionka, która ma pomóc kobietom uchronić się przed rakiem szyjki macicy. Ogólnopolska akcja ma zachęcić Polki do zaszczepienia się przeciwko wirusowi HPV, który jest najczęstszą przyczyną powstawania tego nowotworu.
W mediach pojawiły się spoty reklamowe, zachęcające kobiety do zaszczepienia się przeciwko wirusowi HPV, który jest najczęstszą przyczyną powstawania raka szyjki macicy. Ostatnio po raz drugi organizowany był Tydzień Walki z tą chorobą. Wszystko w ramach akcji „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy”, w której wzięły udział osoby znane z pierwszych stron gazet.
Rak szyjki macicy jest drugim na świecie pod względem częstotliwości występowania. W Polsce średnio 3 600 kobiet rocznie zapada na tę chorobę, z czego ok. 2 000 umiera. Codziennie zatem umiera 5 kobiet
z powodu tego nowotworu. Wykrywalność choroby we wczesnym stadium jest słaba. Polki rzadko poddają się profilaktycznym badaniom cytologicznym. W 70% za powstanie tej choroby odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego. Tzw. wirus HPV jest szeroko rozprzestrzeniony, bo aż 50% dorosłych, aktywnych seksualnie, zostaje nim w pewnym momencie życia zarażonych. Większość stanowią kobiety przed 50 rokiem życia.
– Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet i niestety zbiera też największe żniwo. – twierdzi ginekolog, Ryszard Stańczak. Zakażenie wirusem często przebiega bezobjawowo. Dlatego niezbędne są badania cytologiczne. Niestety obecnie na rynku nie ma antywirusowych leków, które można by zastosować
u osób zarażonych. Ryzyko zarażenia się wirusem HPV można zmniejszyć poprzez ograniczenie liczby partnerów seksualnych. Z powodu często bezobjawowego zarażenia, trudno jest rozpoznać osoby zdrowe.
W Polsce dostępna jest już pierwsza szczepionka amerykańskiej firmy Merck & Co przeciwko wirusowi HPV, która chroni kobiety przed zachorowaniem na raka i pojawieniem się zmian przednowotworowych.
Może zniechęcać jednak wysoka cena szczepionki, za którą trzeba zapłacić ok. 1500zł. Niestety w tej chwili szczepionka nie jest refundowana.
– Cena szczepionki jest dosyć wysoka. Jednak warto wydać te pieniądze, aby ustrzec się przed chorobą, która jest tak „popularna”
i wywołuje często tak dramatyczne skutki. – zachęca do poddania się szczepieniom dr Ryszard Stańczak. Prace nad szczepionką trwały około 10 lat. Mimo głośnej kampanii nie ma zainteresowania szczepionką. W wołomińskich przychodniach jest ona jedynie dostępna na specjalne zamówienie pacjentki.
– Badania laboratoryjne wykazały 100% skuteczność w zapobieganiu zarażeniu się wirusem, a zatem dużą skuteczność w profilaktyce raka szyjki macicy – twierdzi dr Ryszard Stańczak i zachęca – Zaufajmy tym wynikom. Panie, szczególnie młode powinny się zaszczepić, by uniknąć cierpień.
Czy szczepionka okaże się skuteczna w profilaktyce nowotworów dowiemy się za jakiś czas.
Z pewnością nie, jeśli nadal będzie ona tak droga i tylko nieliczni będą mogli pozwolić sobie na luksus zadbania o własne życie.
niestety wiek jest ogranicznikiem, aby sie zaszczepic