Konkurs Zdrowa Gmina

23 listopada w Warszawie zainaugurowano konkurs Zdrowa Gmina. Do udziału w konkursie przystąpiło 80 gmin. Z terenu naszego powiatu swoje uczestnictwo zadeklarowały gminy: Wołomin, Marki, Tłuszcz i Radzymin.

Konkurs jest skierowany do przedstawicieli władz samorządowych województwa mazowieckiego. Celem akcji jest zwiększenie liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne ukierunkowane na wczesne wykrywanie chorób nowotworowych organizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) oraz Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych (NPZChN) na terenie województwa mazowieckiego.

Zadaniem gmin w pierwszym etapie jest przeprowadzenie działań propagujących prewencję chorób nowotworowych, takich jak: rak piersi, rak szyjki macicy i rak jelita grubego, tak, aby zmobilizować jak największą liczbę mieszkańców do wykonania badań skryningowych.

Od 1 stycznia do 30 kwietnia 2010 r. analizie podlegać będą statystyki udziału w badaniach przesiewowych. Gminy, które odnotują największy wzrost procentowy przejdą do drugiego etapu. Następnie ich zadaniem będzie przygotowanie opisów projektów działań promujących profilaktykę nowotworową z wykorzystaniem nagrody głównej, tj. 100 000 PLN. Z nadesłanych zgłoszeń Jury wyłoni 10 laureatów, spośród których tytuł ZDROWEJ GMINY otrzymają trzy najlepsze.

Nagrodą w konkursie Zdrowa Gmina są czeki o łącznej wartości 175 000 PLN. Pierwsze miejsce otrzyma 100 000 PLN, drugie 50 000 PLN, a trzecie 25 000 PLN. Konkurs Zdrowa Gmina jest pilotażowo przeprowadzany na Mazowszu. W kolejnych latach planowane jest rozszerzenie konkursu na inne województwa.

– Miasto Marki często bierze udział w akcjach promujących profilaktykę zdrowotną. Zależy nam na uwrażliwieniu ludzi na problemy, które często są bagatelizowane. Udział w konkursie Zdrowa Gmina ma bardzo ważny walor promocyjny i edukacyjny. Marki podejmują szereg przedsięwzięć prozdrowotnych. Są nimi na przykład programy szczepień przeciwko grypie i badania mammograficzne. Sukcesem dla nas jest to, że obejmujemy programami profilaktycznymi grupy społeczne potrzebujące największego wsparcia ? mówi Janusz Werczyński, burmistrz Marek.

Rocznie w Polsce 14 000 kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi – 5000 z nich umiera, podobnie 50% umiera z 3 500 chorujących na raka szyjki macicy. Na raka jelita grubego choruje ponad 14 000 Polaków, a odnotowuje się ponad 9 000 zgonów. Część z tych osób nigdy nie zgłosiła się na badania przesiewowe, albo zrobiła to zbyt późno. Zainteresowanie bezpłatnymi badaniami przesiewowymi w Polsce wciąż jest niewielkie. Mimo wysyłanych imiennych zaproszeń mała liczba kobiet zgłasza się na mammografię, czy cytologię. W zeszłym roku na Mazowszu było to odpowiednio 23,62% i 18,10%1.

Organizatorem konkursu jest Polska Unia Onkologii. Patronat honorowy nad konkursem Zdrowa Gmina sprawują: Małżonka Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pani Mariia Kaczyńska, Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

ech