W dniu Światowego Dnia Walki z AIDS (1 grudnia), w powiecie wołomińskim rozpoczęła się akcja informacyjna dotycząca profilaktyki HIV i AIDS. Kampania realizowana jest przy współudziale Krajowego Centrum ds. AIDS oraz Instytutu Profilaktyki Społecznej. Jej inicjatorem na naszym terenie jest radny Rady Miejskiej w Wołominie Krzysztof Gawkowski.
Od 1985 r. w Polsce wykryto 12579 zakażeń HIV. W tym czasie stwierdzono 2289 zachorowań na AIDS, a 1019 chorych zmarło. Jak szacuje UNAIDS (Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS) na świecie chorobą zakaziło się ok. 68 mln osób, a obecnie z wirusem żyje ok. 33 milionów ludzi. Według tej samej organizacji co 6 sekund ktoś zakaża się HIV, co 9 sekund jakaś osoba umiera na AIDS, a z tej przyczyny co 14 sekund zostaje osierocone dziecko.
– Program, którego realizację rozpoczynamy w powiecie będzie trwał do połowy grudnia. W tym czasie rozdawać będziemy ulotki i inne materiały informacyjne, które służyć mają pogłębianiu wiedzy dotyczącej wirusa jak i samej choroby. Dodatkowo kolportować będziemy dane ośrodków, w których bezpłatnie i anonimowo skorzystać można z badań testowych. ? dodaje Gawkowski
Szacunkowe dane epidemiologiczne w Polsce wskazują, że liczba osób zakażonych HIV jest co najmniej ponad dwa razy wyższa od liczby potwierdzonych i wykrytych zakażeń. Około 20 tys. osób nie wie o swoim nosicielstwie, a Polska w porównaniu z innymi krajami europejskimi wykazuje najwyższy, ponad 50-procentowy odsetek osób nieświadomych swojego zakażenia.
– Statystycznie każdego dnia prawie trzy osoby w naszym kraju dowiadują się o fakcie zakażenia HIV. Są to zazwyczaj zakażenia, których można było uniknąć, stosując odpowiednią profilaktykę ? mówi dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska. – Musimy być bardzo czujni, musimy kontynuować działania polegające na edukacji społeczeństwa i dlatego bardzo mnie cieszą takie inicjatywy jak w Wołominie ? podkreśla nasza rozmówczyni.
Wciąż nowe zakażenia HIV dotykają głównie osoby młode. Ponad połowa zakażających się wirusem na świecie jest między 15 a 24 rokiem życia. Polska nie stanowi tu wyjątku, 8 % wszystkich zakażeń wykryto u osób poniżej 20. roku życia, zaś 48 % wszystkich zakażeń HIV dotknęło osoby między 20 a 29 rokiem życia ? mówi Krzysztof Gawkowski.
– Mam nadzieję, że nasza akcja uratuje wiele osób ale jeśli będzie to choć jeden potencjalny zakażony to i tak powiem, że było warto ? podsumowuje Gawkowski.
Więcej informacji o akcji i profilaktyce HIV/AIDS znaleźć można na stronie internetowej www.aids.gov.pl
Ciekawy acz kontrowersyjny temat. Dobrze, że są ludzie którzy nie boją się mówić o takich sprawach.