Ideą Stowarzyszenia Rock-dzieciak jest rozwijanie pasji dzieci oraz zapobieganie wszelkiego rodzaju uzależnieniom. Z prezesem Stowarzyszenia – Michałem Męczyńskim rozmawiamy o idach jakie przyświecają nowo powstałej placówce.
– Skąd pomysł na tego typu stowarzyszenie ?
– Tak naprawdę chciałem połączyć dwa światy, dwie pasje, które we mnie funkcjonowały. Pierwszą z nich jest muzyka. Od wielu lat gram na kilku instrumentach. Zajmuję się również realizacją dźwięku, nagłośnieniem, historią muzyki rozrywkowej, rockowej itd. Również od wielu lat współpracując, chociażby z Towarzystwem Zapobiegania Narkomanii, realizowałem programy profilaktyczne w szkołach. Ze zdobytego doświadczenia wiem, że młody człowiek, który nie ma zagospodarowanego wolnego czasu częściej myśli o ryzykownych sposobach jego spędzania. Stąd pomysł na taką formułę: uczyć, rozwijać pasje i zapobiegać.
– Rozpoczęliście działalność 1 listopada, jaki jest odzew?
– Nadspodziewany. Przez pierwszy tydzień, który w planie miał być organizacyjnym, zgłosiło się do nas kilkanaścioro młodych ludzi chcących uczyć się gry na jakimś instrumencie, zainteresowanych takim właśnie sposobem spędzania wolnego czasu. Oprócz tego młodzież ta bardzo włączyła się w działalność Stowarzyszenia, rozdają ulotki, pomagają przy kreowaniu wizerunku naszej siedziby. Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni.
– Jak wyglądają zajęcia w Stowarzyszeniu?
– W ramach programu realizowane jest kilka rodzajów zajęć. Przede wszystkim warsztaty muzyczne polegające na nauce dzieciaków gry na instrumentach, warsztaty z realizacji dźwięku oraz historii muzyki rozrywkowej. To, że młodzi ludzie mają się czym zająć poza nauką w szkole to już niezła profilaktyka, nieprawdaż? Oprócz tego odbywać się będą cykliczne spotkania obejmujące tematykę uzależnień, sposobów konstruktywnego radzenia sobie z emocjami, asertywności, ważnych rzeczy, które nurtują młodych ludzi.
– Czy dzieciaki mogą liczyć na fachową pomoc psychologów w waszym stowarzyszeniu?
– Tak. Członkami naszego Stowarzyszenia są także osoby, które na co dzień zajmują się między innymi leczeniem osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych. Dwa dni w tygodniu, w siedzibie naszego Stowarzyszenia działać będzie punkt informacyjny, w którym osoby zagrożone uzależnieniem, stykające się z przemocą lub te osoby, które już eksperymentują bądź są uzależnione od alkoholu, narkotyków, hazardu będą mogły znaleźć informacje, gdzie uzyskać pomoc w rozwiązaniu swoich problemów, podjąć leczenie itp. W ramach warsztatów dla młodzieży odbywać się będą również spotkania o charakterze profilaktycznym ze specjalistami i terapeutami.
– Czy zajęcia w Stowarzyszeniu są odpłatne, czy też specjaliści pracujący tu robią wszystko charytatywnie?
– Zajęcia dla młodzieży, a także porady w zakresie możliwości uzyskania pomocy w ramach punktu informacyjnego są absolutnie bezpłatne. Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą na innych polach, więc wszystkie środki uzyskane z tego tytułu przekazywane będą na jego działalność statutową, także na realizację programu profilaktyki uzależnień.
Rozmawiała Emilia Chąchira