Szkoła marzeń

Kilka dni temu uroczyście oddano do użytku budynek Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrówku. Podczas uroczystości podkreślano wielokrotnie, że marzenia kilku pokoleń uczniów i nauczycieli stały się wreszcie rzeczywistością.

Początek działalności szkoły datuje się na rok 1963. Wtedy to na podstawie orzeczenia Kuratorium Okręgu Szkolnego Warszawskiego utworzona została Szkoła Podstawowa Specjalna przy Zakładzie Wychowawczym ?Caritas? w Ostrówku dla dziewcząt i chłopców upośledzonych umysłowo w różnym stopniu. Pierwszym dyrektorem placówki została pani Wanda Bojarska.

Początkowo szkoła mieściła się w wynajętym domu jednorodzinnym

przy ulicy Waryńskiego 25 w Ostrówku. W budynku znajdywały się trzy pokoje przekształcone na sale lekcyjne, oraz kuchnia spełniająca funkcję pokoju nauczycielskiego.

1 września 1965 roku rozpoczęła pracę ?Szkoła życia? dla dziewcząt

z głębszym upośledzeniem umysłowym, a placówką kierował pan Władysław Żak. Siedem lat później dyrektorem została pani Bogumiła Skorek a szkoła liczyła wtedy 15 uczniów.

Od 1974 roku stanowisko dyrektora piastowała przez dwa lata pani Marianna Kalbarczyk. Kolejnym dyrektorem, który sprawował funkcję przez 10 lat był pan Czesław Rojek.

W 1985 roku Szkoła Podstawowa w Ostrówku będąca do tej pory filią Ośrodka Wychowawczego w Dębinkach stała się niezależną placówką.

Dwa lata później funkcję dyrektora objęła pani Wanda Rybak.

W tym też roku szkoła otrzymała status samodzielnej jednostki budżetowej. Pomimo finansowych trudności, w Ostrówku zaczęła funkcjonować czteroklasowa Szkoła Podstawowa Specjalna.

W 1998 roku szkoła zmieniła siedzibę. Przeniesiona została do budynku wynajmowanego od Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi mieszczącego się przy ulicy Piotra Skargi 5 w Ostrówku. W tym samym roku dyrektorem szkoły została pani Barbara Górecka.

W 2002 roku powstał Zespół Szkół Specjalnych, w skład którego weszły: Szkoła Podstawowa Specjalna z zespołami rewalidacyjno ? wychowawczymi oraz Gimnazjum Specjalne.

W 2003 roku szkoła obchodziła 40 – lecie istnienia. Jubileusz ten połączono z uroczystością nadania szkole imienia Marii Grzegorzewskiej, pionierki, rzeczniczki i twórczyni polskiej pedagogiki specjalnej.

W latach 90, kiedy dyrektorem była pani Wanda Rybak powstał pomysł budowy nowego budynku szkoły. Projekt znalazł poparcie i przychylność władz Kuratorium a nawet Ministerstwa, ale nie został zrealizowany z powodu braku odpowiedniego terenu pod budowę szkoły.

W 2004 roku ponownie pani Barbara Górecka podjęła starania

budowę nowej szkoły, które zakończyły się sukcesem. W swych działaniach mogła liczyć na pomoc i wsparcie Starostwa Powiatowego w Wołominie. Podjęta została decyzja o budowie w Ostrówku szkoły dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną przez Starostwo Powiatowe w Wołominie. Powoli marzenia zaczęły stawiać się rzeczywistością. W 2006 roku zakupiona została od Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi działka pod budowę szkoły.

Projekt nowej szkoły konsultowany był z dyrektorem szkoły i Radą Pedagogiczną, aby powstająca szkoła jak najlepiej dostosowana była do potrzeb niepełnosprawnych uczniów. Pani Barbara Górecka dokładała wszelkich starań by nowo powstająca szkoła spełniała standardy nowoczesnej placówki.

Na jesieni 2006 roku zostały zalane fundamenty pod nowy budynek szkoły. Wiosną następnego roku pojawiły się mury, które na jesieni zostały przykryte dachem.

W 2007 roku ukończono budowę w stanie surowym. W tym samym roku funkcję dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej objęła pani Sylwia Kielczyk. Wraz z ukończeniem stanu surowego zaczęła się radosna praca nad wykańczaniem i wyposażaniem budynku.

W październiku bieżącego roku marzenia kilku pokoleń uczniów i nauczycieli stały się rzeczywistością. Ukończono budowę i wyposażanie szkoły. Uczniowie i nauczyciele z niecierpliwością oczekiwali na dzień, w którym po raz pierwszy w 46 ? letniej historii placówki przekroczą progi własnego budynku szkoły ? szkoły, którą nazwali ?Szkołą Marzeń?.

2 przemyślenia nt. „Szkoła marzeń

  1. Arcybiskup Henryk Hoser a nie Hozer -błąd na I stronie gazety !!!

  2. MARZENIA WIERSZEM I SERCEM MALOWANE

    Marzenia wierszem i sercem malowane
    Tu w Wołominie od wielu lat
    Marzenia wierszem i sercem malowane
    Niech płyną od nas w cały świat!
    Życzenia wierszem i sercem malowane
    Niech przyjmie od nas siostra, brat
    Życzenia wierszem i sercem malowane
    Niech z Wołomina lecą w świat!

    Niech znajdą miejsce w każdym sercu
    Niech każde serce przyjmie je
    Niech miłość, radość, ciepło, dobroć
    Nikomu nie znudzą się
    Niechaj przybywa dobrych ludzi
    Niech słońce zawsze świeci im
    Niech go nie skryją żadne chmury
    I tak niech będzie też w środku zim!

    Marzenia wierszem i sercem malowane
    Tu w Wołominie od wielu lat
    Marzenia wierszem i sercem malowane
    Niech płyną od nas w cały świat!
    Życzenia wierszem i sercem malowane
    Niech przyjmie od nas siostra, brat
    Życzenia wierszem i sercem malowane
    Niech z Wołomina lecą w świat!

    C-dur i G-dur
    melodię znają Ci, co byli wczoraj o g.10 w MDK w Wołominie… oczywiście dzięki śpiewającym koleżankom z WUTW

    To mój prezent dla wszystkich… którym się podoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.