W ubiegłą sobotę w Strachówce odbyły się obchody 90. rocznicy powstania miejscowej OSP. Przyjechało wielu zaproszonych gości między innymi Andrzej Nocoń z Funduszu Ochrony Środowiska oraz Ryszard Węsierski, wicestarosta wołomiński. Były nagrody i wspomnienia.
Jubileusz stał się okazją do wręczenia zasłużonym druhom medali, odznaczeń i podziękowań. Nie zabrakło też czasu na podsumowania i refleksje. – Na terenie Powiatu Wołomińskiego jest 12 gmin. 11 z nich ma własne jednostki OSP i tylko jedna ? właśnie w Strachówce ? nie ma jednostki podłączonej do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego – mówił w swoim wystąpieniu Roman Gołębnik, komendant PSP w Wołominie.
– Z okazji jubileuszu, życzę Wam, abyście wreszcie zostali włączeni do tego systemu ? podkreślił. Jak się okazało jest to również życzenie samych strażaków z OSP w Strachówce, która może poszczycić się wieloletnią tradycją. Istnieje bowiem od 1918 roku. ?Jej założycielami byli: Konstanty Barcikowski, Paweł Banasik, Bolesław Czerwiński, Jan Jakubowski, Franciszek Kwiatek, Stanisław Rolek, Bronisław Ołdak, Aleksander Kaczmarek, Stanisław Ciok, Władysław Kwiatek Antoni Krajewski, Wiktor Żegota, Antoni Augustyniak, Mikołaj Szatkowski, Wacław Chmielewski, Jan Lipiński, Piotr Szatkowski, Jan Burkiewicz oraz Franciszek Stryjek. Pierwszym naczelnikiem został Wawrzyniec Kaczmarek zaś stanowisko skarbnika zajął Mikołaj Szatkowski. Pierwszym prezesem był Konstanty Barcikowski? ? czytamy na kartach kroniki.
(…) W 1934 roku jednostka otrzymała swój pierwszy sztandar, który był przechowywany w urzędzie gminy. W czasie okupacji członkowie OSP posiadali specjalne legitymacje, które ułatwiały im działalność partyzancką. Od początku istnienia OSP do 1939 roku opiekę lekarską nad strażakami sprawował doktor Wiśniewski. W czasie okupacji Niemcy zabrali sprzęt i po wyzwoleniu jednostka zaczynała działalność od zera. W 1964 roku z inicjatywy komendanta powiatowego z Wołomina majora Czesława Trzcińskiego, strażacy otrzymali swój sztandar oraz pierwszy samochód bojowy Star 25. Przystąpiono do budowy strażnicy. Do wykonania obecnej remizy przyczynił się komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Wołominie major Czesław Trzciński oraz Józef Żegota. Od moment oddania do użytku strażnicy w 1968 roku budynek służy nie tylko strażakom. Pełni funkcję świetlicy wiejskiej, miejsca spotkań samorządowych, kulturalnych, koła gospodyń wiejskich. Organizowane tu kiedyś zabawy strażackie, słynne były na całą okolicę. Od ponad trzech lat mieści się tu młodzieżowy klub strażacki, który powstał z inicjatywy młodych strażaków.
Piękny jubileusz stał się okazją do ufundowania nowego sztandaru dla OSP w Strachówce. W tą inicjatywę włączyło się wiele osób. Tuż po przekazaniu sztandaru druhom został on odznaczony Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Srebrny Medal otrzymał naczelnik OSP w Strachówce – Jacek Wiśniewski a brązowe: Adam Chychłowski, Ireneusz Kozłowski i Jacek Ołdak.