W 89 rocznicę zwycięskiej bitwy z wojskami Rosji bolszewickiej, na terenie Ossowa odbyły się X Mistrzostwa Polski Formacji Kawaleryjskich.
W sobotę rozpoczęła się dziesiąta edycja Mistrzostw Polski Formacji Kawaleryjskich, na których stawili się pasjonaci tradycji ułańskich z różnych zakątków naszego kraju: Sekcja Harcerskiej Drużyny Jeździeckiej z Toporzyska koło Krakowa, Sekcja Plutonu Kawalerii z Zarębów Kościelnych im. 10 Pułku Ułanów Litewskich, Sekcja Stowarzyszenia Podlaskiej Brygady Kawalerii im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich z Kolna, Towarzystwo Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich z Mińska Mazowieckiego, Sekcja Szwadronu Kawalerii ZAZA 10 Pułku Ułanów Litewskich z Białegostoku, Konna Grupa im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich z Lublina, Sekcja Szwadronu Kawalerii im. 11 Pułku Ułanów Legionowych z Kobyłki i Wołomina, Sekcja 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich z Warszawy oraz dwie sekcje Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki.
Mistrzostwa składały się z 6 konkurencji, w których każdy z ułanów pracował na wynik punktowy swojej sekcji, jak również na własny rachunek w walce o tytuł Najlepszego Ułana. Po przeglądzie mundurowym, sekcje przeszły na strzelnicę, zaś następnie przyszedł czas na musztrę kawaleryjską i chyba najbardziej widowiskową część zawodów – jazdę terenową ? CROSS.
W niedzielę jeźdźcy prezentowali swoje umiejętności w posługiwaniu się typowym orężem bojowym kawalerzysty lancą oraz szablą, co kończyło mistrzostwa. Przed ogłoszeniem wyników odbyła się po raz pierwszy w historii całej imprezy Szarża Ułańska, dzięki której mogliśmy zobaczyć jak wyglądało natarcie polskiej kawalerii w okresie XX-lecia międzywojennego. Ta atrakcja była idealnym podsumowaniem całych mistrzostw, w których tytuł Najlepszego Ułana zdobył Michał Karpierz z Toporzyska.
Jako sekcja po raz pierwszy wygrało Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki w Barwach 3 Pułku Strzelców Konnych, z czego niezmiernie zadowolony był główny organizator imprezy Rotmistrz Andrzej Michalik: – X Mistrzostwa Polski Formacji Kawaleryjskich przeszły do historii, no w końcu po raz pierwszy wygrali ułani z Kobyłki, ocierali się o te pierwsze miejsce, ale w końcu się udało.
Po mistrzostwach odbyła się V rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej, w której brały udział nie tylko grupy rekonstrukcyjne, ale również harcerze i mieszkańcy powiatu, którzy już od 5 lat tego dnia grają rolę bohaterów tych wydarzeń. Profesjonalnie przygotowaną rekonstrukcję już tradycyjnie oglądało w Ossowie kilka tysięcy widzów.
Za rok będziemy świecić okrągłą 90 rocznicę ?Cudu nad Wisłą?, na którą planowana jest rozbudowa widowiska. – Jeżeli znajdziemy środki, moim marzeniem jest aby za rok na tym polu widzowie zobaczyli 500 rekonstruktorów, teraz było ich 150 ? powiedział Rotmistrz Andrzej Michalik.
Rafał Skonieczny
oczywiscie, ze byli najlepsi!! :D <3
z takimi jezdzcami…… wiadomo, ze wygraja ;p