Uważaj na sfałszowane leki!

Co roku policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą zabezpieczają tysiące sfałszowanych produktów leczniczych, które trafiają do Polski głównie zza wschodniej granicy. Funkcjonariusze obserwują bazary, siłownie, kluby fitness, sexshopy, strony internetowe, czyli miejsca, gdzie można dostać pseudolekarstwa. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z zażywaniem tego typu środków. Dlatego policjanci i Główny Inspektorat Farmaceutyczny apelują, żeby leki kupować tylko w aptekach, punktach aptecznych lub sklepach zielarsko – medycznych.

Sfałszowane produkty lecznicze to nieodpowiedniej jakości leki, które wyprodukowano nielegalnie, bez zgody państwowej inspekcji farmaceutycznej. Nie są nigdzie przebadane i pochodzą z niewiadomego źródła. Zawierają wiele toksycznych zanieczyszczeń, które powodują nieodwracalne zmiany w organizmie. Z uwagi na różną zawartość substancji czynnej mogą nie działać wcale, słabo lub prawie niezauważalnie. Mogą też wywoływać zupełnie inne skutki niż oczekiwane. Nawet jednorazowe  przyjęcie sfałszowanego produktu leczniczego może skończyć się utratą zdrowia lub śmiercią.

Z danych Policji wynika, że najczęściej fałszuje się leki stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji u mężczyzn, leki stosowane w psychiatrii, produkty lecznicze stosowane w leczeniu nowotworów i leki kardiologiczne. Rozprowadza się je na bazarach, w siłowniach, klubach fitness, sexshopach. Policjanci przypominają, że sprzedaż jakichkolwiek leków w tych miejscach jest całkowicie zabroniona. Wiele sfałszowanych produktów leczniczych sprzedawanych jest przez Internet.

Lekarstwa powinniśmy kupować tylko w aptekach, punktach aptecznych lub sklepach zielarsko – medycznych. Wyłącznie te placówki uprawnione są do sprzedaży leków. Kupując tam mamy stuprocentową pewność, że sobie nie szkodzimy. Lekarstwa bez recepty można również zakupić przez Internet. Sprzedaż online mogą prowadzić tylko apteki ogólnodostępne oraz punkty apteczne działające na podstawie zezwolenia wydanego przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Lekarstw na receptę nie można zamówić przez Internet! O tych kilku cennych radach powinniśmy pamiętać kupując leki.

Policja aktywnie działa na rzecz wyeliminowania z obrotu sfałszowanych lekarstw. Policjanci kontrolują bazary, siłownie, kluby. Śledzą też strony internetowe, na których oferowane są te specyfiki. Współpracują z inspekcjami sanitarnymi i farmaceutycznymi. Reagują na wszystkie uzyskane informacje i zgłoszenia. Przede wszystkim chcą jednak zwiększyć świadomość ludzi na temat niebezpieczeństw związanych z zażywaniem środków niewiadomego pochodzenia.

TS

Jedno przemyślenie nt. „Uważaj na sfałszowane leki!

  1. Warto też czytać aktualne ulotki dołączane do leków dopuszczonych do sprzedaży…bo czasami działania uboczne są nie do zaakceptowania… W przypadku osób starszych, niejednokrotnie jest lepiej leki odstawić zamiast polecać (encyklopedia zdrowia PWN wyd.1992 str 942)…no i należy pamiętać o możliwości skutecznego wspomagania leczenia jedzeniem zgodnym z grupą krwi.

Możliwość komentowania jest wyłączona.