Zapraszamy na ostatni odcinek cyklu autorstwa Radzymińskiego Forum. W ubiegłym tygodniu dowiedzieliśmy się jakie obowiązki ma radny. Dziś opowiemy o partycypacji
Samorząd terytorialny to jednak nie tylko Burmistrzowie, radni io urzednicy ? to przede wszystkim mieszkańcy. Partycypacja społeczna – sformułowanie to powstało w Stanach Zjednoczonych. Punktem wyjścia do myślenia o partycypacji jest przekonanie, że udział mieszkańców nie może i nie powinien ograniczać się tylko do udziału w wyborach. Partycypacja społeczna to zatem nic innego jak zespół działań i metod uczestnictwa mieszkańców w określaniu i rozwiązywaniu okreśłonych problemów.
Dzięi stosowaniu partycypacji społecznej lepiej można zdiagnozować problemy, uniknąć konfliktów i nieporozumień oraz wyoracować leposze rozwiązania
Nie każde kontakty i relacje między władzą, a mieszkańcami można nazwać partycypacją społeczną. Rozwój tych kontaktów mkożna podzielić na 6 kroków: ? Władza mówi do obywateli, a mieszkańcoy zachowują bierną postawę; ? Władza mówi do bywateli, a mieszkańcy się z tym nie zgadzają; ? Władza wyjaśnia obywatelom; ? Konsultacje – władza wysłuchuje obywateli; ? Partenrstwo ? obuwatele razem z władzami; ? Samozarządzanie ? obywatele sami załatwiają swoje sprawy
Dopiero od kroku 4 możemy mówić o udziale mieszkańców w życiu piublicznym i o realnym wpływie na otoaczającą nas rzeczywistość.
Partycypację może zainicjować każda ze stron: mieszkaniec lub jakaś grupa mieszkańców (np. stowarzyszenie) bądź władza. Bez względu jednak na to kto inicjuje wola prowadzenia dialogu musi stnieć po obu stronach. Jest to watumek konieczny istnienia pratrycypacji społecznej.
Idealnym przykładem partycypacji społecznej w gminie Radzymin są: spotkania radnego z Nadmy ? P. Marka Brodziaka z mieszkańcami spotkania radnej ze Słupna ? P. Teresy Jóśk z mieszkańcami; debaty publiczne z Burmistrzem w ramach akcji ?Masz głos, masz wybór? organizowanej przez Stowarzyszenie ?Radzymińskie Forum?
Powstawanie licznych organizacji pozarządowych jest naturalnym etapem rozwoju społeczeństwa. Któż bowiem lepiej od samych mieszkańców wie czego im samym potrzeba? Tylko w gminie Radzymin w sotatnich trzech latach organizacji takich powstało kilka (np. Stowarzyszenie ?Radzymińskie Forum?. Stowarzyszenie Rozwoju wsi Słupno, Stowarzyszenie Inicjatorów Rozwoju wsi Sieraków). Coraz większe zaangażowanie mieszkańców w roziwązywanie lokalnych problemów jest przejawem ?dojrzewania? naszego psołeczeństwa do pełnienia roli społeczeństwa obywatelskiego. Podbne organiuacje działają też w innych miejscowościach (np. Mokre, Łąki).