25 czerwca, w nowej siedzibie Powiatowej Galerii ? Przy Fabryczce, miało miejsce otwarcie wystawy prac Nikifora. Wernisaż uświetnił występ łemkowskiego zespołu Kapela Drewutnia.
Ośrodek Dokumentacji Etnograficznej ?Korozja i Kolor? działa już w nowej siedzibie, przy ul. Orwida 22 w Wołominie. Nowe miejsce to większa powierzchnia i lepsze warunki lokalowe, co pozwoli organizować większe, ciekawsze imprezy. Galeria Przy Fabryczce kontynuuje działalność wystawienniczą rozpoczętą w ?Korozji i Kolor?.
Otwarcie Galerii Przy Fabryczce odbyło się w wielkim stylu. Od wystawy prac znakomitego artysty – Nikifora ? postaci wybitnej, znanej w Polsce i poza granicami kraju, najbardziej słynnego prymitywisty, krynickiego geniusza. Rysunki i obrazki Nikifora można było wcześniej oglądać w dużych muzeach Polski. Wielkim osiągnięciem jest fakt, że teraz można podziwiać je w Wołominie. Dzieł Nikifora użyczyli – Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Miejskie w Zabrzu oraz prywatny kolekcjoner.
W dniu otwarcia do Galerii przybyło wiele osób zainteresowanych sztuką Nikifora oraz nową siedzibą placówki. Sympatię odbiorców zyskał łemkowski zespół Kapela Drewutnia. (Nikifor był z pochodzenia Łemkiem). Grupa działa od 1998 roku i wykonuje utwory inspirowane tradycyjną muzyką Ziem II Rzeczpospolitej, a zwłaszcza muzyką terenów, gdzie stykały się i przenikały różne kultury i tradycje. Stąd w ich repertuarze zarówno utwory łemkowskie, ukraińskie, rusnackie, jak i pieśni z Ziemi Lubelskiej, Śląskiej czy Małopolski. Grają na instrumentach tradycyjnych w polskiej muzyce ludowej, jak akordeon, bęben, klarnet, mandola. Nie zabrakło też nietypowych instrumentów, charakterystycznych dla Łemków.
Gości przywitała dyrektor placówki ? Jolanta Boguszewska. – To co Państwo widzą, to pierwszy etap prac trwających w tym miejscu. W Galerii Przy Fabryczce organizować będziemy wernisaże, pokazy slajdów, spotkania z autorami. Jednak chcemy zaaranżować dalsze części obiektu. Naszym marzeniem jest pracownia konserwatorska, którą zamierzamy tu stworzyć – wyjaśnia. ? W najważniejszym budynku, jakim jest sama fabryczka, pragniemy umiejscowić dużą salę koncertowo ? wystawienniczą. Chcemy, by zaistniało tu centrum kulturalne, w którym promować będziemy kulturę i sztukę regionalną. Mam nadzieję, że kiedy skończymy wszystkie etapy kompleksu, znani artyści z całej Polski będą chcieli pokazywać tu swoje prace – dodała. ? Obecna wystawa Nikifora to dla mieszkańców powiatu nie lada gratka. Artysta takiej rangi, tu w Wołominie. Wybrałam Nikifora po to, by podkreślić, że naszym głównym celem jest zapisywanie regionalnej kultury i tradycji. Sądzę, że Nikifor będzie świetnym patronem dla naszych dalszych przedsięwzięć.
O powstającym obiekcie powiedział także Starosta Powiatu Wołomińskiego ? Maciej Urmanowski. – Ten obiekt to dzieło wielu osób. Otwarcie jest zaakcentowane bardzo mocno, dzięki tak wspaniałej wystawie. Życzę dalszych samych wernisaży takiej rangi, jak dzisiejszy. Pamiętajmy też, że nasza placówka nie jest konkurencją dla ośrodków miejskich, bowiem mamy zupełnie inne zadanie. Na już wykonane prace wydanych zostało milion sto tysięcy, a trwać będą jej dalsze etapy. Postanowiliśmy jednak zorganizować otwarcie Galerii już teraz.
Wystawę ?Nikifor w Wołominie? można oglądać do 31 lipca tego roku.
Sylwia Kowalska