Wysoka temperatura sprzyja namnażaniu się bakterii w nieodpowiednio przechowywanym pożywieniu. Dlatego latem częściej zdarzają się zatrucia pokarmowe i biegunki. Jak się z nimi uporać?
Bożena Tymińska – lekarz pediatra, specjalista chorób zakaźnych
Kiedy pojawiają się bolesne skurcze żołądka, biegunka, nudności i wymioty, bóle głowy i mięśni, a czasem także gorączka, trzeba przede wszystkim powstrzymać się od jedzenia. W ten sposób pozwalamy odpocząć chorym narządom – żołądkowi i jelitom. W zależności od nasilenia objawów głodówka może trwać od 1 do 3 dni. Potem zaczynami stosować leczniczą dietę. Powinna ona jak najmniej obciążać przewód pokarmowy i uzupełniać straty płynów i soli mineralnych. Od początku choroby należy dużo pić, najlepiej często, małymi łykami.
Odpowiednimi napojami są:
Woda mineralna niegazowana, zwykła woda przegotowana i lekko osolona
Słaba herbata czarna, z mięty, rumianku, imbiru, kopru włoskiego. Herbatki ziołowe odkażają, leczą stan zapalny żołądka i jelit, łagodzą bolesne skurcze brzucha
Sok z czarnej porzeczki lub czarnego bzu bez cukru. Witamina C zawarta w tych sokach ułatwia zwalczenie zakażenia.
Aby uzupełnić brakujące minerały, można kupić w aptece gotowy płyn o nazwie Gastrolit lub przyrządzić specjalny napój:
Do wyciśniętego soku z dwóch świeżych pomarańczy dodaj pół łyżeczki soli i dwie łyżeczki miodu. Uzupełnij to wodą do objętości pół litra. Podawaj choremu szklankę napoju co pół godziny, aż do ustania objawów zatrucia.
Produkty żywnościowe wprowadzamy nieco później. Najpierw sucharki i czerstwe bułki, lekko osolone kleiki ryżowe z przetartą marchwią, papki z ziemniaków, banana, jabłek, dyni, kisiele domowe z mąki ziemniaczanej i soki z czarnej jagody. Nieco później można wprowadzić gotowane mięso. Pożądane są kefiry i jogurty naturalne z żywymi kulturami bakterii.
Uwaga! Jeśli u chorego wystąpiły objawy odwodnienia: senność, szklisty wzrok, zwiotczała skóra, rzadko wydalany skąpy mocz o ciemnym zabarwieniu lub wstrzymanie oddawania moczu, jeśli niemowlę lub małe dziecko ma silną biegunkę, która nie słabnie od 12 godzin, lub łagodną biegunkę utrzymująca się ponad dobę jest niezbędna konsultacja lekarza. wsze znajdą czas, by rozwiać ewentualne wątpliwości, a w odpowiednich przypadkach skutecznie pomóc.