Narzekania na brak pieniędzy stały się obecnie powszechne. Wiele cennych ludzkich inicjatyw nie ma szans realizacji tylko i wyłącznie z przyczyn braku możliwości finansowych. Pojawiają się pytania czy naprawdę tak jest, czy nic się nie da zrobić? Przede wszystkim trzeba przyjąć założenie, że zostanie osiągnięty cel, którym jest pozyskanie środków finansowych, niezbędnych do realizacji zamierzeń, a następnie podjąć konsekwentne działania prowadzące krok po kroku do jego osiągnięcia.
Już na wstępie można stwierdzić, że pieniądze są i wcale nie jest ich mało. Nie są one jednak „widoczne gołym okiem”, tak jak bankowe, wręcz przeciwnie – są rozproszone w wielu miejscach często, z punktu widzenia potrzebującego, trudno dostępne ze względów formalnych.
„Pieniądze są nie tylko w bankach”. Pozabankowe źródła finansowania to środki pomocowe, budżetowe, a ponadto prywatne, dostępne poprzez różnego rodzaju fundacje, fundusze czy inne organizacje pozarządowe. W wielu przypadkach zasadniczą trudnością jest brak powszechnie dostępnej, jasnej informacji o ich istnieniu. Należy podkreślić, że w wielu przypadkach nie są to pożyczki, ale bezzwrotne dotacje.
Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą korzystać z szerokiej gamy dotacji czy refundacji przeznaczonych właśnie dla nich.
U podstaw każdego działania zmierzającego do pozyskania środków finansowych leży zasadnicza przeszkoda, która, jak się okazuje na podstawie wieloletnich doświadczeń, jest trudniejsza do pokonania od bariery środków własnych czy zabezpieczenia majątkowego. Tą przeszkodą jest konieczność dokładnego opisania przedsięwzięcia i sposobu jego realizacji w określonych warunkach, często w układzie wariantowym. W ślad za tym idzie konieczność przygotowania kompletu wymaganych dokumentów, co niejednokrotnie zmusza do głębokich analiz, a nawet przygotowania dokumentów pomocniczych. To, co w wielu krajach ma charakter standardowy, a nawet rutynowy, u nas wciąż jeszcze traktowane jest jako nowość, a nawet uciążliwość. Dlatego dobrze jest skorzystać tu z pomocy doświadczonych specjalistów, doradców, którzy przy okazji dokonają auditu merytorycznego i finansowego firmy lub przedsięwzięcia, co pozwoli uniknąć szkód związanych z niewłaściwym inwestowaniem lub stratą czasu zużytego na pogoń za mrzonkami.
W wielu przypadkach pozyskane już środki finansowe traktowane są przez potencjalną instytucję finansującą jako środki własne. Przybliża to, zatem realność uzyskania dofinansowania zewnętrznego przez firmy, które nie posiadają lub posiadają zbyt mało własnych środków.
Ciekawe pomysły przedsięwzięć mogą zwrócić również na siebie uwagę inwestorów, skłonnych zaangażować własne kapitały w ich realizację, jednakże muszą one być szczegółowo opracowane i odpowiednio zaprezentowane.
Szczególnej uwadze polecamy przedsięwzięcia o charakterze integracyjnym i pobudzającym lokalną przedsiębiorczość. W takich przypadkach w ścisłej symbiozie może działać Urząd Gminy, któremu zależy na kreowaniu nowych miejsc pracy i zwiększeniu masy podatkowej oraz polepszeniu swojego wizerunku; organizacje pozarządowe, których celem jest wspieranie nowych, ciekawych inicjatyw i mobilizowanie członków do aktywnego działania; lokalni przedsiębiorcy, którym zależy na pozyskaniu środków finansowych niezbędnych do rozwoju oraz bezrobotni, którym zależy na uzyskaniu szansy na pracę.
Z punktu widzenia występujących na naszym rynku możliwości finansowania kryteria dostępności można przedstawić następująco:
20% – to ciekawy pomysł przedsięwzięcia,
60% – to solidne, od strony merytorycznej i formalnej, przygotowanie wymaganych dokumentów,
20% – to pozostałe inne aspekty, a w tym: historia i stan finansowy firmy oraz zabezpieczenie majątkowe (może nie być wymagane).
Zapraszamy, zatem na spotkanie informacyjne, podczas którego przedstawimy zasady montaży finansowych przedsięwzięć.