W zeszłym tygodniu poznaliśmy kompetencje Burmistrza – czyli organu wykonawczego gminy. W tym tygodniu ?na warsztat” weżmiemy radnego – czyli osobę, która tworzy lokalne prawo.
Mandat radnego
Mandat radnego to nic innego jak pełnomocnitwo udzielone przez mieszkańców. Radny pomimo że startuje z określonego okręgu to reprezentuje wszystkich mieszkańców (w tym również tych którzy na niego nie głosowali), np. radny z Cegielni reprezentuje także mieszkańców Radzymina, a radny z Radzymina np. mieszkańców Słupna, itd.
Mandat radnego jest tzw. ?mandatem wolnym”. Mieszkańcy nie mogą zmusić radnego do głosowania w okreslony sposób (oficjalnie), nie mogą także odwołać radnego przed upływem 4-letniej kadencji.
Kiedy zostaje się radnym?
Kandydat na radnego zostaje radnym w momencie ogłoszenie wyników wyborów przez odpowiednia komisję. Jednak dopiero od momentu złożenia ślubowania na pierwszej sesji Rady (wyjątkowo możliwe jest także późniejsze złożenie ślubowania). Odmowa złożenia ślubowania oznacza zrzewczenie się mandatu.
Zawieszenie mandatu
Czasami mamy do czynienia z sytuacjami, w których radny mimo że został wybrany n9e może korzystać ze swoich uprawnień (całości lub części). Z takimi sytuacjami mamy do czynienia:
od momentu wybrania do złożenia ślubowania
w przypadku wprowadzenia zarządu komisarycznego (wprowadza go Premier, gdy jednostki samorządu terytorialnego nie wywiązują się ze swoich zadań)
gdy radnym gminnym zostaje pracownik urzędu gminy lub kierownik (albo jego zastępca) gminnej jednostki organizacyjnej (np. Dyrektor szkoły, Wicedyrektor szpitala). Osoba taka jeśli chce być radnym musi w ciągu 7 dni wystapić do swojego pracodawcy o udzielenie urlopu bezpłatnego na czas trwania kadencji. Zawieszenie nastąpi więc jeżeli pracodawca nie zdąży udzielić urlopu w ciągu 7 dni.
Wygaśnięcie mandatu
Są także pewne sytuacje, w których mandat radnego może ulec trwałemu wygaśnięciu. Do tej kategorii możemy zaliczyć:
odmowa złożenia ślubowania (po co brał udział wwyborach?)
zrzeczenie się mandatu – czyli piemne oświadczenie o rezygnacji. Radny musi zrzec się mandatu, jeżeli:
– nawiązał stosunek pracy z urzędem gminy, starostwem lub urzędem marszałkowskim
– został zatrudniony na stanowiku kierownika lub zastepcy komunlanej jednostki organizacyjnej
– został wybrany posłem lub senatoreem
– został wojewodą lub wicewojewodą
utrata biernego prawa wyborczego (możłiwości bycia wybieranym) poprzez utratę obywatelstwa polskiego, zamieszkiwania na terenie innej wspólnoty samorządowej niż ta w której jest się radnym, wyrok sądu
niezaprzestanie w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania prowadzenia działalności gospodarczej
śmierć radnego
Ponadto wszyscy radni tracą mandat, gdy upłynie kadencja, sami tak zdecydują (samorozwiązanie) lub gdy Rada Powiatu lub Sjemik Województwa nie wybierze w ciągu 3 miesięcy Zarządu (organu wykonawczego).
W kolejnym odcinku poznacie obowiązki radnego.
———————————————————————————————————————–
Pytanie konkursowe
Wymień wszystkich radnych wybranych w Twoim okręgu wyborczym? Odpowiedzi proszę przesyłać do 14 czerwca 2009 roku do godz. 23:59 (włącznie) na adres: konkurs@radzymin.net lub pocztą na adres Stowarzyszenie ?Radzymińskie Forum” 05-250 Radzymin, ul. Weteranów 47.
Nagrody (do wyboru):
karnet na basen
karnet na fitness
karnet siłownię
podwójne zaproszenie do kina
podwójne zaproszenie do teatru
A nagrodę z zeszłego tygodnia wygrywa P. Natalia Klimkiewicz z Warszawy.
Poprawna odpowiedź na pytanie z zeszłego tygodnia to: Pierwszym Burmistrzem gminy Radzymin wybranym w wyborach bezpośrendich był Zbigniew Piotrowski.