Powiedzmy stop pękającym naczynkom

Niestosowanie kremów ochronnych zimą przysporzyło nie lada problemów wrażliwcom o skórze naczynkowej, czyli pojawieniem się dodatkowych pajączków. Trudno znaleźć osobę, która ich nie posiada, zwłaszcza w okolicach nosa i górnych częściach policzka.
Czym charakteryzuje się cera naczynkowa? Jest to skóra bardzo wrażliwa ze skłonnością do zaczerwienień, z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi, potocznie nazywanymi pajączkami. Cerze tej często towarzyszy rumień przelotny bądź trwały oraz napadowe uczucie gorąca, zwłaszcza po zmianie otoczenia z niższej na wyższą temperaturę, spożyciu alkoholu, pikantnych potraw itp. Skórę taką określa się jako reaktywną na czynniki zewnętrzne.
Wyjaśnijmy jeszcze dwa ważne terminy, związane ze skórnymi zaburzeniami naczyniowymi:
– teleangiektazje, czyli trwale poszerzenie żyłek powierzchniowych, widoczne gołym okiem
– zaczerwienienie, rumień a więc stałe przekrwienie twarzy, związanie z miejscowymi zaburzeniami krążenia.
Niestety nieodpowiednia pielęgnacja skóry naczynkowej doprowadza do trądzika różowatego. Charakteryzuje się on pojawieniem się zmian rumieniowych na twarzy, początkowo przechodzących w trwałe teleangiektazje oraz różnymi zmianami, takie jak grudki i krostki, obrzękiem limfatycznym twarzy. Trądzik różowaty najczęściej występuje u osób o jasnej karnacji i jasnych oczach a szczyt zachorowań występuje po 45 roku życia, częściej u kobiet.
Jak zapobiegać i pielęgnować cerę naczynkową, nie dopuszczając do trądzika różowatego, który w dodatku ma kilka stadiów a ostatnie z nich wymaga już bardzo skomlikowaniego leczenia?
Unikajmy czynników nasilających, takich jak czynniki zewnętrzne (zimno, wiatr, nagłe zmiany temperatury), UV (regularne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej), niewłaściwych kosmetyków (preparaty z alkoholem, mentolem, substancjami zapachowymi). Należy ograniczyć spożycie ostrych przypraw, kawy, alkoholu.
Osoby z cerą naczynkową mają często skórę wrażliwą i suchą. Należy więc dobierać preparaty o bardzo wysokiej tolerancji i odpowiednio dopasowane do skóry. Preparaty kosmetyczne powinny zawierać substancje chroniące naczynka krwionośne, np. wyciąg z ruszczyka i kasztanowca. Bardzo dobrze uszczelnia naczynka witamina K, występująca w 1 lub nawet 2% stężeniu, jak również witamina C. Z reguły występuje też składnik zmniejszający przekrwienie i stan zapalny, jak siarczan dekstranu. Warto zwrócić uwagę czy preparat zawiera polimer chłodzący, który daje natychmiastowy i długotrwały efekt schłodzenia. Wybierajmy przede wszystkim kosmetyki bez parabenów, środków zapachowych i barwników.
Pacjenci powinni unikać preparatów, zawierających podrażniający środek powierzchniowo czynny. Produkty myjące nie powinny zawierać mydła, można je zastąpić żelami bądź płynami micelarnymi, oczyszczając twarz bez użycia wody. Nakładanie preparatu powinno odbywać się za pomocą palców aby uniknąć podrażnień. Unikajmy silnego masażu, wzmagającą pracę naczyniową oraz peelengów mechanicznych. Preparaty do makijażu i pielęgnujące z zielonym odcieniem pozwolą zneutralizować zaczerwienienie.
Nie zapomnijmy też o ochronie przeciwsłonecznej, jakimi są filtry mineralne, np. z dodatkowym efektem kamuflażu.
Jak wykazały badania, codzienne stosowanie kremu do cery naczynkowej, pozwoliło na złagodzenie objawów i przywrócenie komfortu skórnego.

Jolanta