MUKS Zielonka znowu Mistrzem Polski

Zawodnicy MUKS Zielonka osiągnęli w ostatni weekend historyczny sukces. Po raz trzeci z rzędu zdobyli Mistrzostwo Polski w kategorii juniorów starszych. Nikomu wcześniej nie udała się ta sztuka.

W dniach 3-5 kwietnia Hala Sportowa Ośrodka Kultury i Sportu już po raz kolejny gościła uczestników finałów Mistrzostw Polski. W ścisłej czołówce znalazły się najlepsze zespoły rundy wstępnej, a były to: UKS Absolwent Siedlec, WSU Wierzchowo, UKS Grześ Hrubieszów oraz obrońcy tytułu MUKS Zielonka. Równolegle odbywały się też rozgrywki w finale 2. ligi unihokeja juniorów starszych, gdzie o awans do grona najlepszych walczyły UKS Ósemka Wejherowo, KS X3M Górale Nowy Targ, UKS Chwarzno Gdynia i UKS Nowa Łódź. Nie bez przesady można powiedzieć, że Zielonka podczas pierwszego kwietniowego weekendu była polską stolicą unihokeja.
Faworytem finałów była oczywiście drużyna z Zielonki, która wygrała siedem z ośmiu spotkań w rundzie wstępnej. Jednak trener zespołu, Robert Deska zapowiadał, że obrona tytułu wcale nie będzie łatwa. Na dodatek jeden z najlepszych zawodników MUKS, lider klasyfikacji strzelców 1. ligi, Mateusz Antoniak nabawił się kontuzji ręki która mogła go wykluczyć z finałów. Ostatecznie jednak zdążył wykurować się na imprezę.
MUKS Zielonka rozpoczął turniej od meczu z zespołem UKS Grześ Hrubieszów. Miało być łatwe zwycięstwo, ale pierwsza tercja meczu potwierdziła, że łatwo nie będzie. Obrońcy tytułu wyraźnie mieli problemy z koncentracją na boisku i mimo przewagi tracili bramki po prostych błędach. W przerwie Robert Deska przywołał swoich zawodników do porządku, a ci już z innym nastawieniem wyszli po przerwie na boisko, by zwiększyć swoją przewagę do trzech goli. Ostatnia tercja należała już bezsprzecznie do MUKS, który pokonał gości z Lubelszczyzny, aż 15:8.
Drugie spotkanie z UKS Absolwent Siedlec miało zapewnić obrońcom tytułu walkę w niedzielę o tytuł z drużyną WSU Wierzchowo, która pokonała swoich dotychczasowych rywali. Tak jak w meczu z Grzesiem Hrubieszów pierwsza tercja była wyrównana, ale później wszystko potoczyło się po myśli trenera Roberta Deski. Zespół się rozkręcił i wygrał zdecydowanie 10:4.
W finale Mistrzostw Polski stanęły naprzeciw siebie dwie najlepsze drużyny rundy wstępnej sezonu 2008/2009. Tak zaciętego meczu nikt chyba się nie spodziewał. Po pierwszej tercji prowadziła Zielonka. W drugiej popis gry dali goście z Wierzchowa strzelając obrońcom tytułu cztery gole. Ostatnia część spotkania rozpoczęła się od prowadzenia pretendentów do tytułu dwoma bramkami. W tym momencie zawodnicy MUKS obudzili się jak ze snu i dogonili rywali na kilka minut przed końcową syreną. Mecz zakończył się wynikiem 8:8, co oznaczało, że dzięki lepszemu bilansowi bramek to MUKS Zielonka po raz trzeci obronił tytuł Mistrza Polski w kategorii juniorów starszych w unihokeju. Organizatorami finałów w Zielonce było Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Związek Unihokeja, MUKS Zielonka, Urząd Miasta Zielonka oraz Ośrodek Kultury i Sportu.