Dnia 24 marca 1794 roku Tadeusz Kościuszko złożył przysięgę na krakowskim rynku, która zapoczątkowała zryw narodowy przeciw zaborcom, zwany insurekcją kościuszkowską.
Dlatego 25 marca br. obchodziliśmy w Publicznym Gimnazjum
w Dąbrówce Święto Szkoły. Uczciliśmy w ten sposób naszego patrona, Tadeusza Kościuszkę, w 215. rocznicę wybuchu powstania.
Pan dyrektor Tomasz Rurarz powitał przybyłych na uroczystość gości, wśród których byli m. in. przedstawiciele władz samorządowych na czele w wójtem gminy p. Tadeuszem Bulikiem oraz p. Agnieszką Gryglas – Przewodniczącą Komisji Oświaty, Kultury i Sportu.
Przybyli również rodzice uczniów, nauczyciele, pracownicy oraz odświętnie ubrani uczniowie gimnazjum. W czasach Kościuszki wymagano od ówczesnego młodego człowieka patriotyzmu, odpowiedzialności, sumienności, poświęcenia i szacunku dla innych. Wartości te również współcześnie są w cenie, a my jako Polacy nadal czujemy ścisły związek pomiędzy historią, a dniem dzisiejszym. Wiąże je postać patrona szkoły – Tadeusza Kościuszki, który jest niewątpliwie jednym z największych naszych bohaterów narodowych. Chcielibyśmy, aby wyznawane przez niego wartości były bliskie wszystkim uczniom
i absolwentom naszej szkoły.
Postawy te może kształtować tylko wspólny wysiłek uczniów i nauczycieli. Zwieńczeniem tej pracy jest Święto Szkoły. Od października do marca tego roku szkolnego uczniowie pod opieką nauczycieli realizowali trzy projekty edukacyjne. Pierwszym z nich, kierował zespół humanistów i nosił tytuł ?Z teatrem przez wieki”, drugi pod tytułem ?Nauki ścisłe – przez zabawę do wiedzy” realizował zespół matematyczno – przyrodniczy. Natomiast trzecim, noszącym tytuł ?Święta, zwyczaje
i tradycje w krajach anglojęzycznych i w Rosji”, kierowali nauczyciele języków obcych.
W ramach projektów odbywały się prace nad planszami i wystawami prezentującymi ich tematykę.
Uczniowie z Koła Teatralnego i Historycznego pojechali do teatru Syrena na prawdziwe, wieczorne przedstawienie dla dorosłych pt. ?Pajęcza sieć”. Kryminał
o lekkiej komediowej fabule, ze znakomitą obsadą aktorską spowodował, że wszyscy chcieli znowu odwiedzić teatr. Odbyło się również spotkanie ze znaną aktorką Emilią Krakowską.
Sympatycy języków obcych mogli poznać ciekawe anglojęzyczne i rosyjskie zwyczaje, np. ?treat or trick” – powiedzenie dotyczące halloween, czy spróbować słodkich blinów i bubliczków.
Fani przedmiotów ścisłych wyjechali do Ciemna City na projekcję pt. ?Cztery żywioły. Twarzą w twarz z potęgą ziemskiej natury”. Obejrzeli filmy, wysłuchali opowieści o badaczach wulkanów, stanęli pod wodospadem w sali interaktywnej
i rozwiązywali test.
Przeprowadzonych zostało również kilka konkursów. Między innymi wiedzowy dla uczniów klas pierwszych, dotyczący życia i działalności patrona, Tadeusza Kościuszki; plastyczny na najciekawszy afisz teatralny oraz najładniejszą maskę teatralną i karnawałową; z przedmiotów ścisłych pt. ?Biesiada wiedzy”, w którym należało wykazać się szeroką wiedzą z fizyki, geografii i matematyki.
Oj działo się, działo! Trudno spamiętać, a cóż dopiero wszystko opisać.
Po części oficjalnej nastąpiła wyczekiwana przez publiczność część artystyczna, przygotowana jak zwykle przez Koło Teatralne. Tym razem obejrzeliśmy przedstawienie pt. ?Teatr i miłość”, składające się z pięciu scenek, które ukazywały różne oblicza miłości, od czasów starożytnych aż do współczesności. Nie zabrakło w nim elementów satyrycznych, komicznych, ale i tragicznych.
I ja tam oczywiście byłam, miód i wino piłam i świetnie się bawiłam.
Iwona Bulik