Wyjątkowo uroczystą oprawę miały obchody z okazji pierwszej rocznicy odsłonięcia Pomnika Katyńsk iego w Wołominie. Ks. Proboszcz Sylwester Sienkiewicz, Przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika, wręczył akt przekazania opieki nad pomnikiem uczniom Zespołu Szkół Nr 3 w Wołominie.
– Wołomin pamięta. Ci, którzy wybudowali pomnik Katyński w Wołominie, rozsławili to miasto na całą Polskę. Chwała im za to. Ja też będę mówił dobrze o Wołominie, gdzie tylko to będzie możliwe – zapewnił ks. Prałat Zdzisław Peszkowski po mszy świętej.
Od odsłonięcia w Wołominie pomnika ku czci mieszkańców naszego powiatu zamordowanych na wschodzie minął rok. W ostatnią niedzielę w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, przy którym pomnik się znajduje, odprawiona została uroczysta msza święta, celebrowana przez ks. Prałata Zdzisława Peszkowskiego. – Wołomin pamięta. Ci, którzy wybudowali pomnik Katyński w Wołominie, rozsławili to miasto na całą Polskę. Chwała im za to. Ja też będę mówił dobrze o Wołominie, gdzie tylko to będzie możliwe – zapewnił ks. Peszkowski po mszy świętej.
Wśród gości przybyłych na uroczystość byli: Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent Polski na uchodźstwie, wiceminister Obrony Narodowej Stanisław Koziej, były minister Obrony Narodowej Romuald Szeremietiew, satyryk Jan Pietrzak, poseł Artur Zawisza i senator Piotr Andrzejewski
Młodym w opiekę
Podczas uroczystości ks. Sylwester Sienkiewicz przekazał uczniom z Zespołu Szkół Nr 3 w Wołominie, pomnik w opiekę. – Nasza szkoła współpracuje z Parafią Matki Boskiej Częstochowskiej od dość dawna. Uczniowie opiekują się zaniedbanymi mogiłami na wołomińskim cmentarzu. Propozycja ks. Sienkiewicza, by młodzież objęła opieką również pomnik, spotkała się z zainteresowaniem samorządu uczniowskiego naszej szkoły. Chodzi tu nie tylko o postawienie świeczki czy sprzątnięcie terenu wokół pomnika – mówi Joanna Pełszyk, dyrektor ZS Nr 3 w Wołominie. – Pomysł polega na tym, by młodzież mając pod opieką pomnik na którego cokole wyrytych jest blisko 50 nazwisk osób zamordowanych w Katyniu, analizowała historię własnego regionu, kraju i Europy. – Będą nad tym tematem pracowali pod okiem jednego z historyków z naszej szkoły – podkreśla dyrektor Pełszyk.
Medale i odznaczenia
Pierwsza rocznica odsłonięcia pomnika Katyńskiego stała się okazją do przyznania wielu odznaczeń i medali. Za wieloletnią działalność patriotyczną i narodową uhonorowano: ks. Prałata Jana Sikorę – Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski; Złotym Krzyżem Zasługi: Jerzego Berezę, Andrzeja Saulewicza i Kazimierza A. Zycha; Srebrne Krzyże Zasługi przyznano: Elżbiecie Kuczko; Janowi Tokarskiemu; Jerzemu Szpańskiemu; Krzysztofowi Plonce oraz Włodziemierzowi Królikowi. Uroczystość zakończyła się apelem poległych i złożeniem kwiatów pod pomnikiem. Teresa Urbanowska
dawno mnie tu nie było ale teraz jestem cały czas
.