Krzysztof Kamil Baczyński poeta wiecznie żywy

Do 13 marca szkoły ponadgimnazjalne z powiatu wołomińskiego mogą zgłaszać się do piątej edycji Powiatowego Konkursu Poezji K.K. Baczyńskiego, który odbywa się w Zespole Szkół w Tłuszczu.


Powiatowy Konkurs Poezji K.K. Baczyńskiego tego roku ma wydźwięk szczególny. Szkoła obchodzi mały jubileusz, a K.K. Baczyński od 15 stycznia stał się patronem szkół wchodzących w skład  placówki. O konkursie rozmawiam z organizatorką projektu – Ewą Żmudzką.
– Kto jest pomysłodawca Powiatowego Konkursu Poezji K.K.Baczyńskiego?
– 6 lat temu nasza szkoła przystąpiła do akcji ?Szkoła z klasą?. Aby taki tytuł zdobyć, należało wykonać działania w kilku określonych obszarach. Ja byłam liderem zespołu, który zajmował się zasadą ?Szkoła przygotowuje do przyszłości? i zadaniem ?Więcej kultury?. Wraz ze swoim zespołem (E.Sobolewska i J.Wójcik) wpadliśmy na pomysł, aby nasi uczniowie wysunęli kandydatury na patrona szkoły. Pojawiło się kilka osób ze świata literatury, m.in. Jan Kochanowski, Zofia Nałkowska i właśnie Krzysztof Kamil Baczyński. Odbyła się akcja reklamująca poszczególnych kandydatów, a potem ogólnoszkolne głosowanie. Zwyciężył Baczyński. Nie ukrywam, że sama kibicowałam tej postaci. W tym momencie byłam przekonana, że z taką popularnością Baczyńskiego wśród młodzieży trzeba coś zrobić. Jeszcze w tym samym roku szkolnym odbył się szkolny konkurs poezji Baczyńskiego. To jednak mnie nie satysfakcjonowało ? uznałam, że musimy wyjść z tym na zewnątrz. W następnym roku szkolnym zorganizowałam I Powiatowy Konkurs Poezji K.K.Baczyńskiego pod patronatem Starosty Wołomińskiego i Burmistrza Tłuszcza a we współpracy z Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej i Centrum Kultury w Tłuszczu. Mogę zatem nieskromnie sobie przypisać pomysł konkursu i jego organizację, choć oczywiście wiele osób mi pomaga. I tak trwa ten konkurs do dnia dzisiejszego. W bieżącym roku jest to jubileuszowy V konkurs. Cieszę się niezwykle, że udało mi się zainteresować nim szkoły i uczniów. Chodzi mi bowiem o to, aby upowszechniać wartości bliskie K.K.Baczyńskiemu i przybliżać młodym jego twórczość.
– W jaki sposób odbył się proces nadania szkole imienia K.K. Baczyńskiego?
– Po tym, jak konkurs się rozwijał, pomyślałam, że należałoby ruszyć sprawę nadania imienia. Zaczęłam poszerzać swoją wiedzę na temat poety i powstania warszawskiego. Dowiedziałam się, że Baczyński brał udział w akcji wysadzenia pociągu na trasie Tłuszcz – Urle, która odbyła się 27 kwietnia 1944r. Uważam, że patron powinien choć w małym stopniu być związany z okolicami, w których mieści się szkoła. Następnie odbyła się akcja ?Uczniowie z klasą?. 4 grupy uczniów w różnorodny sposób realizowało projekt ?Ideały K.K.Baczyńskiego ideałami młodzieży ZS w Tłuszczu?.Odbyła się wystawa fotograficzna, poranek poetycki, widowisko teatralne i inne imprezy towarzyszące. Od kilku lat wprowadziliśmy także tradycję, że uczniowie klas pierwszych wyjeżdżają do Warszawy na wycieczkę ?Śladami K.K.Baczyńskiego?. Poza tym władze powiatu były bardzo przychylnie nastawione do pomysłu nadania imienia, rodzice również chętnie go poparli, uczniowie sami dopytywali, czy będziemy mieli imię, więc nie pozostało nic innego, jak wziąć się do pracy. Ostatecznie 15 stycznia tego roku odbyła się uroczystość nadania szkołom wchodzącym w skład Zespołu Szkół w Tłuszczu imienia K.K.Baczyńskiego i nadania sztandaru.
– Czy poprzednie edycje konkursu cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu?
– W każdym roku w konkursie bierze udział około 8 szkół ponadgimnazjalnych powiatu wołomińskiego, co wydaje mi się dużym sukcesem, gdyż zaangażowanych jest wielu młodych ludzi, którzy recytując, śpiewając, malując, poznają twórczość Baczyńskiego a innym głoszą jego ideały.
– Dlaczego zdecydowaliście się Państwo na nową kategorię ? ?Znajomość życia i twórczości K.K. Baczyńskiego??
– Dotychczas mieliśmy kategorię ?Prezentacja teatralna?. Jednak zwykle mało zgłaszało się tu zespołów, był problem ze scenografią. Pomyślałam, że znajomość życia i twórczości Baczyńskiego zainteresuje większe grono uczniów, stąd w tym roku nowa kategoria.
– Według regulaminu konkursu każda ze szkół do dnia 19 lutego miała przeprowadzić wewnętrzne eliminacje w celu wyłonienia swych reprezentacji. Czy szkoły które nie wiedziały o tym terminie, mogą jeszcze zgłaszać swe uczestnictwo?
– To były tylko eliminacje wewnętrzne i jest to z naszej strony jedynie taka sugestia. Liczy się termin 13 marca 2009r. – do tego dnia należy przysłać do nas zgłoszenia uczniów do poszczególnych kategorii i prace plastyczne. Nawet można zrobić to telefonicznie, gdyby ktoś przegapił termin wysłania. Jesteśmy otwarci i życzliwie nastawieni do wszystkich uczestników, więc zawsze można się skontaktować i uzyskać niezbędne informacje. Telefon (0-29) 777 – 42 ? 00.

Rozmawiała Sylwia Kowalska

2 przemyślenia nt. „Krzysztof Kamil Baczyński poeta wiecznie żywy

  1. Konkurs poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego jest swietnym pomysłem, gdyż może nam on przysłonić choć troszeczkę poezję tego wielkiego człowieka.

  2. Edyto, chciałaś oczywiście napisać… przybliżyć tę poezję. Dodam, że w Wołominie mieszka pani, którą łączą rodzinne związki z rodziną tego poety.

Możliwość komentowania jest wyłączona.