Przy III Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Wołominie działa grupa teatralna PaTaTaj. 28 lutego w wołomińskim MDK wystąpią ze swoją najnowsza sztuką ?Pokolenie?. O najnowszym spektaklu i działalności teatru rozmawiam z opiekunką grupy ? Katarzyną Kielich.
– Kiedy powstała Grupa Teatralna PaTaTaj? Kto był pomysłodawca i założycielem teatru?
– Teatr powstał w ubiegłym roku szkolnym przy okazji realizacji projektu ?Sztuka i nowoczesność? w ogólnopolskim projekcie ?Przyjazna szkoła?. Koordynatorkami była Elżbieta Piszcz – nauczycielka informatyki, obecnie wicedyrektor szkoły, oraz ja – pedagog szkolny. Byłyśmy pomysłodawczyniami teatru w liceum. Wystarczyło zebrać chętną i zdolną młodzież, której w III LO nie brakuje, i wziąć się ostro do pracy. Wynikiem działań Patataja była sztuka ?Szkoła uczuć?, która odniosła duży sukces w środowisku lokalnym i tym samym zachęciła członków grupy teatralnej do dalszej pracy, i planowania nowych przedsięwzięć. Dlatego zdecydowaliśmy się na realizację kolejnego projektu ?Nasz patron też był aktorem?. Przedsięwzięcie to jest realizowane w ramach programu ?Działaj Lokalnie VI? finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Obecnie przygotowujemy spektakl teatralny ?Pokolenie?.
– Wasza sztuka ?Szkoła uczuć? odniosła sukces. Teraz wystąpicie z premierą. Czy nie boicie się, że po ostatnim sukcesie publiczność będzie bardziej wymagająca?
– Sztuka ?Pokolenie? jest ambitna, traktujemy ją trochę eksperymentalnie, łącząc elementy spertaklu teatralnego i filmu. Przygotowując ją, wiele od siebie wymagaliśmy i mamy nadzieję na wymagających odbiorców. Świadomi tego, że nasz teatr jest jeszcze bardzo młody, jesteśmy otwarci na konstruktywne uwagi, które – mamy nadzieję ? przyczynią się do zdobywania przez nas doświadczenia. Będziemy je mogli wykorzystać podczas realizacji kolejnych naszych pomysłów.
– ?Pokolenie? to wasza autorska sztuka, rozprawiająca się z mitami na temat tzw. pokolenia JP2. W jaki sposób zdecydowaliście się podejść do tego tematu?
– Do sztuki ?Pokolenie? podchodzimy bardzo poważnie. Z jednej strony chcemy upamiętnić i przywołać w pamięci ludzi osobę Jana Pawła II, z drugiej strony przygotowania do sztuki wymagały od każdego z nas zmierzenia się z własnymi wartościami i rozważenie swojego miejsca w tzw. ?Pokoleniu JP II?. Praca w teatrze jest więc nie tylko wystawianiem kolejnych spektakli, to także praca nad własnym charakterem. Pomysłodawcą i reżyserem spektaklu jest Piotr Stawski, który zdecydował się, aby nad ostatecznym kształtem przedstawienia pracowali wszyscy członkowie PaTaTaja. To właśnie ci młodzi ludzie wypełnili w dużej mierze zarys i artystyczną wizję reżysera treścią wynikającą z ich własnych przemyśleń i przeżyć, którymi dzielili się na spotkaniach przygotowujących spektakl. W pewnym sensie wszyscy członkowie grupy są autorami tej sztuki.
– Jak długo przygotowywaliście się do premiery?
– Przygotowania do premiery trwały od września. Temat jaki podjęliśmy jest trudny i nie chcieliśmy przedstawić go w sposób banalny. Wymagało to wielu przemyśleń i sztuki rezygnacji z niektórych pomysłów, więc czasami było trudno. Miło nam będzie, jeśli mieszkońcy Wołomina i okolic zechcą zobaczyć wynik naszych poszukiwań prawdy o ?Pokoleniu JP II? w sobotę 28 lutego o godz. 19.00 w MDK w Wołominie.
Rozmawiała Sylwia Kowalska