Rozmawiamy z Dorotą Podleś, zastępcą dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Wołominie
Przepisy dotyczące funkcjonowania Urzędów Pracy ciągle się zmieniają. Zmienia się też sposób finansowania działalności tych urzędów. Jakie nowe elementy doszły do Waszej pracy?
– W chwili obecnej urząd posiada kilka źródeł finansowania aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu. Pierwszym z nich jest algorytm, przez który należy rozumieć środki otrzymane z Funduszu Pracy na aktywizację osób bezrobotnych. Wielkość ich uzależniona jest m. in. od ilości osób bezrobotnych zarejestrowanych w tutejszym urzędzie pracy. Fundusz ten powiększony jest o środki pozyskane w ramach konkursów ogłaszanych m. in. przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie oraz Ministerstwo Gospodarki i Pracy. W 2005 roku realizowaliśmy programy współfinansowane w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich Działanie 1.2 i 1.3 gdzie instytucją wdrażającą był Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.
Program współfinansowany w ramach działania 1.2 nosi nazwę „Start – program dla bezrobotnej młodzieży z powiatu wołomińskiego ” przy czym jego realizacja rozpoczęła się z dniem 01.07.2005r. natomiast zakończy się z dniem 31.10.2006r.
Program współfinansowany w ramach Działania 1.3 o nazwie „Winda – program dla osób długotrwale bezrobotnych z powiatu wołomińskiego” rozpoczął się również z dniem 01.07.2005r. natomiast realizacja jego zakończy się z dniem 30.06.2006r.
Ponadto od 01.04.2005r. rozpoczęliśmy realizację programu współfinansowanego w ramach SPO RZL Działanie 1.6 o nazwie: „ Schody do kariery – program dla kobiet z powiatu wołomińskiego”. Jego realizacja zakończy się 30.09.2006r. Od stycznia 2006r. tutejszy urząd rozpoczął realizację kolejnego programu skierowanego do kobiet o nazwie: „Schody do kariery II – program dla kobiet z powiatu wołomińskiego ”. Realizacja jego zakończy się 30.06.2007r.
Innowacją obydwu programów współfinansowanych w ramach Działania 1.6 gdzie instytucją wdrażającą jest Ministerstwo Gospodarki i Pracy jest m.in. wsparcie beneficjentów ostatecznych w zakresie doradztwa psychologicznego i prawnego. Tego rodzaju usługi są rzadko spotykane w służbach zatrudnienia. Jest to dodatkowa, niezbędna forma pomocy dla uczestników programów.
Na początku br. Powiatowy Urząd Pracy w Wołominie opracował kolejne programy do konkursów, których jednostką wdrażającą jest Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Programy o nazwie:
– „ Zacznijmy Razem – program dla bezrobotnej młodzieży ” dotyczy działania 1.2, gdzie beneficjentami ostatecznymi jest bezrobotna młodzież do 25 roku życia, figurująca w rejestrze tutejszego Urzędu Pracy. Planowany termin realizacji programu: 01.05.2006r. – 31.07.2007r.
– „Pomocna Dłoń – program dla osób długotrwale bezrobotnych” dotyczy działania 1.3, gdzie beneficjentami ostatecznymi są osoby długotrwale bezrobotne figurujące w rejestrze tutejszego Urzędu Pracy. Planowany termin realizacji programu: 01.03.2006r. – 31.07.2007r.
– Rozumieć należy, że od aktywności pracowników PUP zależy czy pozyskiwane są te dodatkowe pieniądze. Jak to w takim razie wygląda w naszym powiecie?
– Oczywiście, że ilość pozyskiwanych środków zależy w dużej mierze od aktywności pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Wołominie. Jednakże oprócz aktywności potrzebna jest również duża wiedza zarówno w zakresie pozyskiwania środków jak i realizacji programów. Jest to m.in. długoletnia nauka bowiem są to bardzo trudne zagadnienia. Obecnie na rynku mało jest fachowców w tym zakresie. Powiatowy Urząd Pracy w Wołominie wyróżnia się spośród pozostałych urzędów na terenie województwa mazowieckiego. To co dotychczas udało nam się osiągnąć możliwe było tylko dzięki zaangażowaniu osób zatrudnionych w tutejszym urzędzie pracy.
– Wiele emocji na jednej z sesji rady powiatu wywołał program który realizujecie przy współpracy z firmą szkoleniową EDUS. Proszę powiedzieć czym różni się ta forma współpracy od programów przez PUP tworzonych i realizowanych?
Od 01.01.2006r. Centrum Edukacji „Edus” rozpoczęło realizację programu o nazwie „ Językowy Pomost ”. Powiatowy Urząd Pracy jest partnerem tego programu. Program jest w 100% finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach ZPORR tj. Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego Działanie 2.1. W ramach Działania 2.1 możliwe jest podwyższenie kwalifikacji pracowników jednostek samorządu terytorialnego. Tym samym chciałabym podkreślić, że program „Językowy pomost” nie był finansowany ze środków przeznaczonych na aktywizację osób bezrobotnych. Projekt z założenia przewidywał, że beneficjentami ostatecznymi będą pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Wołominie oraz Starostwa Powiatu Wołomińskiego. Przed opracowaniem programu autorzy skierowali ankiety do potencjalnych uczestników w celu oszacowania ilości osób zainteresowanych udziałem w programie. Generalnie program jest realizowany przez Centrum Edukacji Edus, które to odpowiada za prawidłową realizację programu i rozlicza się przed instytucją wdrażającą a tym samym w/w instytucja zobligowana była do złożenia zabezpieczeń prawidłowej realizacji programu. Dlatego też obostrzenia są bardzo duże. Naszym zdaniem program jest realizowany prawidłowo. Planowana jest kontynuacja programu z możliwością rozszerzenia ilości jego uczestników. Planowany termin rozpoczęcia to koniec roku 2006.
Rozmawiała
Teresa Urbanowska