O rosnącym zainteresowaniu właścicieli domów jednorodzinnych przyłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej rozmawiamy z Edwardem Olszowym, prezesem ZEC w Wołominie
– Jeszcze do niedawna ciepło z miejskiej ciepłowni kojarzone było głównie z ogrzewaniem mieszkań w spółdzielniach mieszkaniowych, bądź budynkami użyteczności publicznej. Dziś coraz częściej o korzystaniu z ciepła miejskiego myślą mieszkańcy domków jednorodzinnych. Czy zastanawiał się Pan dlaczego tak się dzieje?
– Powodują to stale rosnące ceny gazu i niestabilna sytuacja na rynku paliw. Coraz więcej mieszkańców zwraca się do nas z pytaniami o możliwość podłączenia. To spowodowało, że kolejnym obszarem rozbudowy miejskiej sieci cieplnej stały się obszary o zabudowie jednorodzinnej istniejącej bądź projektowanej. W związku z licznymi wnioskami o przyłączenie do m.s.c. napływającymi z terenów całego miasta Wołomina oraz okolic, głównie od mieszkańców domków jednorodzinnych, ZEC przystąpił do analizy złożonych wniosków w celu określenia głównych kierunków rozbudowy sieci. Pozwoli ona na racjonalny rozwój sieci oraz na możliwie najlepsze wykorzystanie środków finansowych jakimi dysponuje ZEC.
– Jak długo trwa procedura związana z przyłaczeniem do m.s.c. i czy każdy może się do niej podłączyć?
– Niestety ze względów ekonomicznych oraz z uwagi na długi czas trwania procedury inwestycyjnej związanej z wykonaniem uzgodnień, dokumentacji technicznej, uzyskaniem pozwoleń wynikających z Prawa Budowlanego oraz przeprowadzeniem postępowań przetargowych na zakup materiałów i roboty budowlane ZEC nie jest w stanie zrealizować wszystkich przyłączy w ciągu jednego czy dwóch lat. Rozbudowa sieci i obejmowanie jej zasięgiem coraz większego obszaru to zadanie wieloletnie, które wymaga dokładnej analizy i właściwej strategii planowania. W pierwszej kolejności realizowane będą inwestycje na terenach gdzie zainteresowanie odbiorem ciepła z m.s.c. jest stosunkowo duże oraz także tam gdzie odległość zgłaszanych budynków od istniejącej sieci pozwoli na ekonomicznie uzasadnioną realizację przyłączy. Dla zwiększenia sprawności wytwarzania energii cieplnej oraz zmniejszenia zużycia jednostkowego nośników energii, zakład w 2005 roku zrealizował inwestycję w zakresie kompleksowej automatyzacji i monitoringu ciepłowni. Celem zadania było podniesienie sprawności układu technologicznego ciepłowni oraz wprowadzenie optymalizacji procesu spalania wraz z pełną wizualizacją i archiwizacją danych z przebiegu procesów technologicznych w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu dostaw energii cieplnej do odbiorców oraz dalszego zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego.
– Jak to się dzieje, że od trzech lat udaje się ZEC-owi nie podnosić cen za wytwarzane ciepło?
– W roku 2006 zakład planuje zrealizować inwestycję w zakresie monitoringu węzłów cieplnych poprzez wyposażenie ich w urządzenia pozwalające na zdalną transmisję parametrów sieci ciepłowniczej i odczyty z liczników ciepła oraz wprowadzić zintegrowany system zarządzania jakością i ochroną środowiska. Dzięki aktywnej realizacji zadań w zakresie pozyskania nowych odbiorców, przez szereg lat średnia cena sprzedaży ciepła charakteryzowała się dużą stabilnością i jest niższa od średniej krajowej oraz od cen warszawskich. Dzięki sukcesywnym przyłączeniom nowych odbiorców ostatnia podwyżka cen energii cieplnej miała miejsce ok. 3 lata temu i wyniosła zaledwie 1,86%. Przy obecnym wykorzystywaniu do produkcji energii cieplnej taniego, krajowego surowca jakim jest miał węglowy oraz racjonalnej gospodarce zakładu, ceny ciepła będą nadal stabilne a ich zmiany minimalne. Fakt ten nie pozostaje bez znaczenia przy kolejnych podwyżkach cen innych nośników energii (zwłaszcza gazu) czego najlepszym przykładem jest stale rosnąca liczba nowych zgłoszeń o przyłączenie do m.s.c.
– Czy planujecie w dalszym ciągu wzrost liczby odbiorców?
– Oczywiście, że tak. Obecna sytuacja finansowa zakładu pozwala stosować preferencyjne warunki przy podłączaniu nowych odbiorców. Dla nowych odbiorców Zakład Energetyki Cieplnej oferuje pomoc w zakresie organizacyjno-technicznym i prawnym przy realizacji przyłączenia do m.s.c. W nawiązaniu do powyższego chciałbym powiedzieć, że wnioski o przyłączenie do m.s.c. można składać przez cały rok a realizacja przyłączeń następować będzie sukcesywnie w miarę rozwoju głównych odcinków sieci cieplnej. ZEC określi terminy realizacji przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej o czym wnioskodawcy zostaną poinformowani pisemnie. Szczegółowe informacje można uzyskać u Joanny Trząska kierownika Sieci i Węzłów (tel. 0 22 787 55 80), lub u mnie pod numerem telefonu: 0 22 787 55 82. Wnioski można pobrać ze strony internetowej www.zec.wolomin.pl i przesłać pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@zec.wolomin.pl
Rozmawiała Teresa Urbanowska