Stanisław Matak, radny powiatowy zarzuca Krzysztofowi Białkowi, burmistrzowi Tłuszcza, że ten z premedytacją dąży do zadłużenia gminy. – To wierutne kłamstwo – ripostuje Białek. – Złożyłem już wniosek do II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Wołominie o naruszenie moich dóbr osobistych przez Stanisawa Mataka – mówi burmistrz Tłuszcza.
Ulotki negatywnie oceniające postawę Krzysztofa Białka, burmistrza Tłuszcza przez Stanisława Mataka radnego powiatowego pojawiły się 9 marca. Matak akcję ulotkową przeciwko urzędującemu burmistrzowi prowadzi już niemal cyklicznie. Pierwsze ulotki pojawiły się w końcu września ubiegłego roku, podczas kampanii wyborczej do Parlamentu. – Nie jest prawdą, to co głosi ta ulotka, że planuję ponad 12 milionowe zadłużenie gminy, gdyż bez uwzględnienia spodziewanych środków zewnętrznych, w najgorszym przypadku to zadłużenie może sięgnąć 10 milionów złotych. Rada Gminy 2 lutego dokonała zmian w budżecie na 2006 rok, zwiększając dochody własne gminy o ponad 2 miliony złotych, poprzez wprowadzenie funduszy uzyskanych z Unii Europejskiej za zrealizowane inwestycje oraz realizację programu przeznaczonego dla rolników pod nazwą „Wiejski Drogowskaz” a zawarte w podjętej uchwale informacje są dostępne dla każdego – mówi Białek. Twierdzi on również, że dokonanie zmian w budżecie w bieżącym roku spowoduje, że zadłużenie będzie jeszcze mniejsze. – Posiadamy wolne środki z poprzednich lat, których uruchomienie jest możliwe dopiero po przyjęciu sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2005, co nastąpi najprawdopodobniej na kwietniowej sesji – wyjaśnia.
– Nie jest prawdą, że doprowadziłem gminę do dużego zadłużenia. Gdy rozpoczynałem pracę jako burmistrz w 2002 roku w grudniu, zadłużenie wynosiło 7 milionów złotych i stanowiło 35,4% rocznych dochodów gminy. Obecnie po ponad trzech latach dług nominalnie jest podobny i wynosi 7 milionów 416 tysięcy złotych, zaś procentowo stanowi 27,17% rocznych dochodów gminy. Należy tu zaznaczyć, że dochody gminy wzrosły w czasie mojego urzędowania o około 50% – mówi. Białek zapowiada, że sprawa nie pozostanie bez echa. – Dziś złożyłem doniesienie do sądu. Uważam, że pomówienia zawarte w ulotce podpisanej przez radnego powiatowego w stosunku do mojej osoby naraziły mnie jako burmistrza gminy na utratę zaufania potrzebnego do sprawowania Urzędu Burmistrza, przez co autor tych ulotek naruszył artykuł 212 $ 2 k.k..
Zdaniem Białka tych nieprawdziwych informacji rozprowadzana ulotka zawiera znacznie więcej. – Nie jest prawdziwą informacja, że nie budujemy wodociągów na terenach wiejskich. W 2004 roku w ramach unijnego programu SAPARD zmodernizowaliśmy stację uzdatniania wody we wsi Postoliska. W roku 2005 w ramach działania 3.1. ZPORR zmodernizowaliśmy i wybudowaliśmy nowe odcinki wodociągów we wsiach Postoliska i Chrzęsne. W roku bieżącym opracowywana jest dokumentacja na rozbudowę wodociągu we wsiach Jarzębia Łąka, Postoliska, Chrzęsne i Zalesie – twierdzi burmistrz Tuszcza.
Jego zdaniem nie jest prawdą, że we władzach gminy Tłuszcz brak jest przedstawicieli wsi. – Najważniejszym organem gminy jest rada, która składa się z 15. radnych z czego 9. to mieszkańcy okręgów wiejskich. Na pięciu przewodniczących stałych komisji rady, czterech to przedstawiciele okręgów wiejkich. Również pierwszy wice- przewodniczący rady, to mieszkaniec terenów wiejskich.
Twierdzenie, że gmina Tłuszcz jest jedną z najdroższych gmin w utrzymaniu, to kolejne kłamstwo. Wszystkie moje dotychczasowe działania skoncentrowane są na szukaniu obniżenia kosztów jej funkcjonowania. Jesli zaś chodzi o kontrowersyjną wysokość diet radnych, oświadczam po raz kolejny, że to tylko rada ustala ich wysokość, sama sobie, a burmistrz nie ma na to żadnego wpływu – podsumował rozmowę z nami Białek.
Teresa Urbanowska
Aktywność pana radnego Mataka w Radzie Powiatu i zarządzie Starostwa W. jest powszchnie znana ,jest zerowa.Dobrze by było ,aby w sporach z miejscową władzą nie podpierał się radą powiatu ,bo wstyd że tacy radni są w zarządzie i upwszechnienie tego faktu nie przynosi chluby Wołominowi.