26 marca w Dąbrowicy, na skrzyżowaniu infrastruktury kolejowej i drogowej, doszło do poważnego zdarzenia: samochód osobowy zderzył się z nadjeżdżającym pociągiem. Dokładne okoliczności wypadku są nadal badane.
Przybyli na miejsce strażacy zastali samochód osobowy leżący na dachu w rowie. We wnetrzu pojazdu przebywał 21-letni mężczyzna. Nie mógł on opuścić pojazdu samodzielnie, strażcy przy pomocy sprzętu hydraulicznego wykonali do niego dostęp i wspólnie z ratownikami medycznymi ZRM oraz LPR wydobyli poszkodowanego. Mężczyzna po przebadaniu został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia na przejeździe kolejowym trwały kilka godzin. – informuje mł. kpt. Jan Sobków
Przejazdy kolejowe, mimo ścisłych przepisów bezpieczeństwa, pozostają jednym z bardziej newralgicznych punktów infrastruktury komunikacyjnej. Zdarzenia, do których na nich dochodzi, są zazwyczaj groźne i wymagają koordynacji wielu służb w bardzo krótkim czasie.
Skoordynowana mobilizacja – czas i precyzja
Na miejsce natychmiast skierowano liczne jednostki ratownicze: dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Wołominie oraz zespoły Ochotniczych Straży Pożarnych z Poświętnego i Ręczaj Polskich. Działania prowadzone były również przez zespoły policji, ratownictwa medycznego i – co szczególnie istotne – śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Współczesna logistyka ratunkowa w praktyce
Zdarzenie w Dąbrowicy unaocznia, jak istotna w zarządzaniu kryzysowym jest równoczesność działań i elastyczność struktur reagowania. W praktyce oznacza to, że służby muszą działać jak precyzyjnie zsynchronizowany mechanizm – każdy zespół realizuje określone zadanie, często równolegle i w ścisłej koordynacji z innymi.
Obecność śmigłowca ratunkowego to wyraz najwyższych standardów operacyjnych, gdzie liczy się nie tylko fachowość, ale także czas – każda minuta ma potencjalnie kluczowe znaczenie dla zdrowia i życia poszkodowanego.
Przypominamy:
- zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
- przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
- prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
- w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
Kierującemu pojazdem zabrania się:
- objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
- wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
- wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
- omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
Przypominamy, że czerwone światło nadawane przez sygnalizator nakazuje bezwzględne zatrzymanie auta i nie ma wyjątków od tej reguły. Następnym razem limit szczęścia może wyczerpać się i kilka minut pośpiechu doprowadzi do tragedii.
Zdjęcia: ogn. Mateusz Pisarek, str. Dawid Strzelecki / Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie
Więcej wiadomości z Mazowsza

Policjanci zlikwidowali kolejną bimbrownię

Nieletni za kierownicą ciągnika rolniczego

Zderzenie osobówki z łosiem. Policja ostrzega

Wypadek śmiertelny w Zdunku – Policja apeluje o ostrożność

Popisy tego kierowcy zakończą się w sądzie

Czy rozpoznajesz te przedmioty?

Dwie osoby zatrzymane, lublin odzyskany

Alarm pożarowy w Międzylesiu postawił na nogi jednostki ratowniczo-gaśnicze

Niebezpieczna i kosztowna chwila nieuwagi na przejściu dla pieszych

Nie zatrzymał się do policyjnej kontroli, bo miał 4 sądowe zakazy i narkotyki. Porzucił auto, a następnie zgłosił jego kradzież.

Zasnął za kierownicą i stracił prawo jazdy. Młody kierowca przekroczył limit punktów karnych

Uciekał przed policjantami na trzech kołach

Kryminalni zabezpieczyli ponad 100 tysięcy porcji narkotyków

Pościg za przestępcami: Gruzini zatrzymani po próbie kradzieży
