W Miejskim Domu Kultury w Wołominie można oglądać wystawę ?Kochasz dzieci, nie pal śmieci?, składającą się z 12 szokujących fotomontaży. Prace przyjechały do nas z Bielska-Białej.
O ekologiczno – edukacyjnej wystawie rozmawiamy z Małgorzatą Izdebską ? kierownikiem Referatu Ochrony Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich z UM w Wołominie.
– Jak doszło do tego, że wystawa przyjechała do Wołomina z Bielska- Białej?
– Wystawa trafiła do nas na zaproszenie Urzędu Miejskiego w Wołominie. Fundacja Arka, której dziełem jest wystawa, współpracuje z ponad 200 gminami z całej Polski. W ramach tej współpracy Fundacja m. in. udostępnia i prezentuje powstające w trakcie pracy materiały edukacyjne. Wystawa, na którą składają się ciekawe i poruszające kolaże fotograficzne, powstała w związku z realizacją kampanii ?Kochasz dzieci, nie pal śmieci?.
– Współpracują Państwo z Fundacją Ekologiczną Arka z Bielska-Białej…
– Współpracę z Fundacją Arka nawiązaliśmy w grudniu ubiegłego roku, kiedy postanowiliśmy zrobić coś wokół tematu palenia śmieci w Wołominie. Świadomość ekologiczna w tym zakresie wśród naszych mieszkańców jest niewielka. Wciąż wiele osób uważa ?że nic się przecież nie stanie? jak rozpalając w piecu użyją do tego śmieci. Niestety na terenie Wołomina już w tej chwili stan powietrza atmosferycznego jest zły ze względu na dużą ilość pyłów trafiających ze źródeł emisji niskiej, w tym z kominów domowych. Dodatkowym zagrożeniem są zanieczyszczenia powstające podczas spalania odpadów, w tym najgroźniejsze ? dioksyny. Kampania ?Kochasz dzieci, nie pal śmieci? to jedna z licznych prowadzonych przez Fundację Arka na terenie całego kraju. Hasło przewodnie kampanii jest na tyle nośne, że postanowiliśmy skorzystać z doświadczeń Fundacji. W ramach współpracy otrzymaliśmy plakaty i ulotki, które wraz z nakazami podatkowymi zostaną dostarczone już niebawem do gospodarstw domowych jednorodzinnych na terenie całej gminy. Dla dzieci i młodzieży zaplanowaliśmy warsztaty edukacyjne, które zostaną poprowadzone przez pracowników Fundacji.
– Kto wykonywał prezentowane prace?
– Wystawa jest dziełem Fundacji Arka a autorami prezentowanych kolaży fotograficznych są Wiesław Łysakowski – artysta plastyk, grafik komputerowy, od wielu lat współpracujący z Fundacją, oraz Dariusz Paczkowski – od 2006 roku pracujący w Fundacji Ekologicznej Arka, gdzie koordynuje program edukacji ekologicznej. Jest uczestnikiem i współtwórcą wielu wydarzeń artystycznych, happeningowych i parateatralnych. Jest też absolwentem Akademii Innowatorów Społecznych, II edycji programu organizowanego przez Ashoka Innowatorzy dla Dobra Publicznego i Stowarzyszenie Innowatorów Społecznych. Został wyróżniony w 2001 roku przez Fundację Polcul – za pracę na rzecz przeciwdziałania ksenofobii i rasizmowi.
– Pani wydział prowadzi akcję przeciwko spalaniu śmieci. Czy przynosi ona jakieś widoczne rezultaty?
– Kampania jest w trakcie, na widoczne rezultaty będziemy musieli poczekać. Prowadzenie edukacji ekologicznej to działanie ciągłe i wymagające dużo cierpliwości. To nie jest tak, że po jednej takiej akcji wszyscy zyskują wiedzę na temat zagrożeń powodowanych paleniem śmieci i od tej chwili tego nie robią. Fundacja Arka kampanię ?Kochasz dzieci, nie pal śmieci? prowadzi już od kilku lat. My również planujemy kolejne działania w tym zakresie. Ważne jest ciągłe budowanie świadomości ekologicznej, pokazywanie, że to, w jakim środowisku będziemy mieszkać zależy w dużej części od nas.
– Czy myśli Pani może o podobnej wystawie autorstwa mieszkańców gminy Wołomin?
– W tym roku zaplanowaliśmy konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję, że prace, które w ten sposób powstaną, będą wspaniałym materiałem na wystawę.
Rozmawiała Sylwia Kowalska