Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podzieliło środki z Funduszu Pracy na 2025 rok na poszczególne województwa. Mazowsze dostało najwięcej, bo aż 395 milionów 425 tysięcy zł! Fundusz Pracy służy finansowaniu zadań polegających na aktywizacji zawodowej, promocji zatrudnienia i łagodzeniu skutków bezrobocia.
Na podstawie propozycji Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Zarząd Województwa Mazowieckiego podzielił te środki między poszczególne powiatowe urzędy pracy w regionie. – Wysokość otrzymanych funduszy, zależała między innymi od tego, ile osób nie ma pracy w danym powiecie, ile jest tam osób długotrwale bezrobotnych, ile z wykształceniem poniżej średniego czy zamieszkałych na wsi – wyjaśnia marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Województwo mazowieckie ma wprawdzie jedną z niższych stóp bezrobocia w kraju (obecnie wynosi ona 4%), ale zalicza się też do tych z największą liczbą mieszkańców. Dlatego, w porównaniu z innymi województwami, liczba bezrobotnych jest tu większa (obecnie jest ich 15 648). Poza tym Mazowsze to region o bardzo dużym terytorialnym zróżnicowaniu pod względem bezrobocia.
Przyznane środki trafią do poszczególnych powiatowych i miejskich urzędów pracy w województwie. Każdy z nich będzie mógł je przeznaczyć m.in. na:
- szkolenia dla bezrobotnych,
- stypendia stażowe, szkoleniowe,
- dofinansowanie działalności gospodarczej,
- bony na zasiedlenie,
- refundację kosztów opieki nad dziećmi do lat 7 lub osobą zależną,
- refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.
– Wszystkie te działania mają pomóc bezrobotnym w wejściu lub powrocie na rynek zawodowy – mówi dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Tomasz Sieradz. – Wnioski o wsparcie będą mogli składać zarówno ci, którzy poszukują pracy, jak i firmy, które zamierzają zatrudnić osoby bezrobotne.
Informacje dotyczące wsparcia na aktywizację zawodową i tego, jak je uzyskać, znaleźć można na stronach internetowych poszczególnych powiatowych i miejskich urzędów pracy.