Szkody łowieckie a zniszczenia trawników

Szkody łowieckie a zniszczenia trawników

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie informuje, że procedurze odszkodowawczej z ramienia zarządu województwa podlegają tylko szkody w uprawie rolnej i płodzie rolnym.

Ustawodawca uznając, że bytowanie zwierząt łownych może wyrządzać szkody, w ustawie Prawo łowieckie wskazał na obowiązek wynagradzania szkód przez nie wyrządzanych.
W ww. ustawie w pierwszym artykule rozdziału 9 pt. „Szkody łowieckie”, tj. w artykule 46,
w jego pierwszym ustępie ustawodawca określił, co to są szkody łowieckie, dokonując rozróżnienia odpowiednio w punkcie 1 i 2 na dwie sytuacje:

  • szkody wyrządzone w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny,
  • szkody wyrządzone podczas wykonywania polowania.

W następnych artykułach przedmiotowej ustawy określono podmioty obowiązane
do wynagradzania szkód łowieckich wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych. Są nimi dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich oraz Skarb Państwa, w następującym podziale kompetencji:

  • Dzierżawcy obwodów łowieckich, tzn. koła łowieckie Polskiego Związku Łowieckiego lub zarządcy obwodów łowieckich, tzn. np. Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Polski Związek Łowiecki, instytucje naukowo-badawcze, wypłacają odszkodowania za szkody w uprawach i płodach rolnych wyrządzone przez dziki, jelenie, daniele lub sarny na obszarach położonych na terenach obwodów łowieckich oraz za szkody wyrządzone przy wykonywaniu polowania (art. 46 ust. 1 Prawa łowieckiego).
  • Skarb Państwa odpowiada za szkody w uprawach i płodach rolnych wyrządzone przez zwierzęta łowne objęte całoroczną ochroną, czyli w obecnym stanie prawnym łosie:
    • na obszarach obwodów łowieckich polnych i obszarach niewchodzących w skład obwodów łowieckich – wówczas płatnikiem odszkodowania w imieniu Skarbu Państwa jest właściwy zarząd województwa (art. 50 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 Prawa łowieckiego),
    • na obszarach obwodów łowieckich leśnych- wówczas płatnikiem odszkodowania w imieniu Skarbu Państwa jest Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (art. 50 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 Prawa łowieckiego).
  • Skarb Państwa odpowiada za szkody w uprawach i płodach rolnych wyrządzone przez dziki, łosie, jelenie, daniele lub sarny na obszarach niewchodzących w skład obwodów łowieckich – wówczas płatnikiem odszkodowania w imieniu Skarbu Państwa jest właściwy zarząd województwa (art. 50 ust. 1b i 3 ustawy Prawo łowieckie).

Ustawodawca w ustawie Prawo łowieckie odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkody łowieckie ograniczył wyłącznie do dwóch dóbr – upraw rolnych oraz płodów rolnych.

Wykonywanie ww. zadań przez Samorząd Województwa Mazowieckiego jest realizacją zadań zleconych z zakresu administracji rządowej.

Podkreślenia wymaga też definicja „uprawy rolnej”, przez którą, zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego znak: III CZP 67/07 z dnia 27 listopada 2007 r. należy rozumieć „wszelkiego rodzaju uprawy prowadzone na gruncie rolnym, które są efektem działalności człowieka związanej ściśle z produkcyjną funkcją ziemi jako środka produkcji”.

Mienie w postaci trawników, skwerów, rabat, zieleńców itp. nie jest uprawą rolną lub płodem rolnym, nie ma więc prawnej możliwości dokonania wyceny strat z ramienia zarządu województwa i tym samym wypłaty odszkodowania. Samorząd Województwa Mazowieckiego nie może domniemywać swej kompetencji, czy dokonywać wykładni rozszerzającej obowiązującego prawa lub wyprowadzać sobie kompetencji w drodze analogii w celu ustalenia wysokości odszkodowania i jego wypłaty zgodnie z żądaniem wnioskodawcy. W obecnym stanie prawnym żaden przepis prawa powszechnie obowiązującego nie nakłada na żaden podmiot obowiązku wynagradzania szkód wyrządzonych przez zwierzynę w infrastrukturze osiedlowej, tym samym Samorząd Województwa Mazowieckiego nie może wskazać podmiotu odpowiedzialnego do procedowania tychże szkód.

Więcej informacji z Mazowsza

Kultura za złotówkę także w 2025 roku

Kultura za złotówkę także w 2025 roku

Samorząd Mazowsza kontynuuje akcję „Kulturalna szkoła na Mazowszu” i Program N. Dzięki temu dzieci z zerówek, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także osoby z [...]
0 komentarzy
Czas na wzmocnienie samorządów

Czas na wzmocnienie samorządów

Na progu nowego 2025 roku i rok po zaprzysiężeniu obecnego rządu samorządowcy podsumowują nierozwiązane wciąż problemy samorządów. Marszałek Adam Struzik zaapelował do premiera [...]
0 komentarzy
Podróżuj z Mazobiletem Kolejami Mazowieckimi

Podróżuj z Mazobiletem Kolejami Mazowieckimi

Oferta Mazobilet zostanie przedłużona do końca 2025 roku. Dzięki niej pasażerowie mogą w czasie weekendów podróżować bez ograniczeń Kolejami Mazowieckimi, Warszawskim Transportem Publicznym [...]
0 komentarzy
To był dobry rok dla Mazowsza

To był dobry rok dla Mazowsza

Samorząd województwa w 2024 r. pomógł w realizacji aż 5 tysięcy inwestycji na całym Mazowszu – to rekordowa liczba dofinansowanych zadań! Na ten [...]
0 komentarzy
Mazowsze dofinansuje autobusy szkolne

Mazowsze dofinansuje autobusy szkolne

Samorząd Województwa Mazowieckiego pomoże mazowieckim gminom w zakupie szkolnych autobusów. Nabór wniosków trwa do 10 stycznia 2025 r.  Do tej pory w ramach [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.