Pożar domu w Wołominie – strażacy w akcji na ul. Nowa Wieś

W Wołominie doszło do groźnego pożaru domu jednorodzinnego przy ul. Nowa Wieś. Wewnątrz budynku znajdowała się jedna osoba, która dzięki sprawnej interwencji strażaków została szybko ewakuowana.

Siły i środki w akcji ratunkowej

Do walki z żywiołem skierowano trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej (JRG) w Wołominie, Ochotniczą Straż Pożarną z Wołomina i Zagościńca, na miejscu obecny był także Zastępca Komendanta Powiatowego PSP Wołomin. Strażacy, działając pod presją czasu, szybko zabezpieczyli teren i przystąpili do gaszenia ognia oraz ewakuacji osoby, która znajdowała się w budynku.

Bezpieczna ewakuacja i minimalizacja strat

Dzięki profesjonalizmowi służb udało się nie tylko uratować osobę z płonącego budynku, ale również zapobiec rozprzestrzenieniu się ognia na sąsiednie zabudowania. Mimo stratr materialnych, akcja ratunkowa zakończyła się sukcesem.

Strażacy w obronie mieszkańców

Pożar w Wołominie przypomina o nieocenionej roli straży pożarnej w zapewnianiu bezpieczeństwa mieszkańcom. Ich gotowość do działania i profesjonalizm pozwalają chronić życie i mienie nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach. Działania straży pożarnej w Wołominie po raz kolejny pokazały, że mieszkańcy mogą liczyć na szybkie i skuteczne wsparcie w najtrudniejszych chwilach.

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

Sezon grzewczy: 1 października – 31 marca.

Kampania jest skierowana do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży oraz do seniorów. Edukacja najmłodszych jest wspaniałą inwestycją w przyszłość, z uwagi na fakt, że najmłodsi w rozmowach z dorosłymi dzielą się zdobytą wiedzą. Kampania składa się z kilku obszarów m.in.: edukacji, informacji i promocji.

Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Celami szczegółowymi są: podniesienie poziomu wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Główne przekazy kampanii 

  • Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.
  • Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
  • W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.
  • Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.
  • Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.
  • Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.
  • Państwowa Straż Pożarna zwraca uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

  • bezwonny,
  • bezbarwny,
  • pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

  • nieszczelności,
  • braku konserwacji, w tym czyszczenia,
  • wad konstrukcyjnych,
  • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

PRZYPOMINAMY!

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

Opracowanie: Wydział Prewencji Społecznej KG PSP

Statystyki

Liczba zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, liczba poszkodowanych i ofiar śmiertelnych w wybranych zimowych sezonach grzewczych:

liczba zdarzeń
poszkodowani
ofiary śmiertelne
2010/2011
5653
2177
111
2011/2012
3690
1774
106
2012/2013
3817
2216
91
2013/2014
3824
2290
61
2014/2015
3559
2007
58
2015/2016
3878
2229
50
2016/2017
4525
2849
61
2017/2018
4343
2659
71
2018/2019
3842
2024
52
2019/2020
3074
1447
37
2020/2021
2756
1187
43
2021/2022
2435
988
43
2022/2023
2552
1087
54
2023/2024
4350
1468
53
2024/2025

Wideo

 

źródło: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie

fot: mł. kpt. Jan Sobków / Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie

Więcej wiadomości z Mazowsza

Kolejny wypadek na DW 631

Kolejny wypadek na DW 631

W środę, 4 grudnia, około godziny 10:15, służby ratunkowe zostały wezwane do kolizji dwóch samochodów osobowych na skrzyżowaniu ulic Cichej i Pogonowskiego w [...]
0 komentarzy
Pijana rowerzystka ukarana mandatem 2.5 tys. złotych

Pijany rowerzysta pod kołami ciężarówki-apel policjantów

Mieszkaniec powiatu ostrołęckiego przekonał się, że bez względu jakim pojazdem się poruszamy, to jazda pod wpływem promili jest niebezpieczna. Pamiętajmy: bez względu jakim [...]
0 komentarzy
Kiedy możemy wyłamać rogatki na przejeździe kolejowym?

Kiedy możemy wyłamać rogatki na przejeździe kolejowym?

Przejazdy kolejowe są miejscami szczególnego ryzyka, a ich prawidłowe użytkowanie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jednak zdarzają się sytuacje [...]
0 komentarzy
Przejażdżka zakończyła się na przydrożnej latarni

Przejażdżka zakończyła się na przydrożnej latarni

To zdarzenie zakończyło się mandatem oraz zarzutem kierowania pojazdem bez uprawnień, chociaż widok zniszczonego samochodu wzbudza grozę i aż trudno uwierzyć, że kierujący [...]
0 komentarzy
Podejrzany o kradzież miał przy sobie narkotyki

Podejrzany o kradzież miał przy sobie narkotyki

Nawet 5 lat pozbawienia wolności grozi 30- latkowi zatrzymanemu przez policjantów Ogniwa Kryminalnego Komisariatu Policji w Radzyminie. Przy podejrzanym o kradzież 11 tysięcy [...]
0 komentarzy

Pożar samochodu na trasie S8 – szybka reakcja służb

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na trasie S8 w miejscowości Trojany 2 grudnia, gdzie samochód osobowy stanął w płomieniach. Na miejsce natychmiast skierowano jednostki [...]
0 komentarzy

Pożar domu w Wołominie – strażacy w akcji na ul. Nowa Wieś

W Wołominie doszło do groźnego pożaru domu jednorodzinnego przy ul. Nowa Wieś. Wewnątrz budynku znajdowała się jedna osoba, która dzięki sprawnej interwencji strażaków [...]
0 komentarzy
To nie była jego pierwsza kradzież

Zabił psa. Został zatrzymany

72-latek drewnianym kołkiem uderzał psa. Został zatrzymany przez policjantów i trafił do policyjnej celi. Teraz odpowie za zabicie psa, że szczególnym okrucieństwem. Wobec [...]
0 komentarzy
Kolorowe taśmy, a w nich narkotyki- 19-latek zatrzymany przez wywiadowców

Kolorowe taśmy, a w nich narkotyki- 19-latek zatrzymany przez wywiadowców

Narkotyki owinięte różnokolorową taśmą ujawnili i zabezpieczyli wywiadowcy z Bielan. 19-letni właściciel substancji psychotropowych został zatrzymany. Obywatel Ukrainy już usłyszał zarzut za posiadanie [...]
0 komentarzy
Policjanci odnaleźli kradzione porsche i zatrzymali kierowcę

Policjanci odnaleźli kradzione porsche i zatrzymali kierowcę

Policjanci stołecznego Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego zatrzymali 41-latka, który wsiadał właśnie do kradzionego porsche na jednym z podziemnych parkingów na warszawskim Wilanowie. Luksusowe auto było [...]
0 komentarzy
Policja poszukuje świadków kradzieży i dewastacji

Policja poszukuje świadków kradzieży i dewastacji

Policja poszukuje świadków zdarzeń jakie miały miejsce na terenie miasta i gminy Wołomin. Osoby mogące pomóc proszone są o kontakt z funkcjonariuszami z [...]
0 komentarzy

Groźne zderzenie na skrzyżowaniu w Markach

Wieczorem 2 grudnia na ruchliwym skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 631 z ulicą Cmentarną w Markach doszło do zderzenia dwóch pojazdów. Na miejsce zdarzenia szybko [...]
0 komentarzy

Zderzenie trzech pojazdów w Zielonce

1 grudnia wieczorem w Zielonce, na ulicy Poniatowskiego, doszło do groźnego zderzenia trzech pojazdów które zakłóciło ruch drogowy i wymagało szybkiej interwencji służb ratunkowych. [...]
0 komentarzy

Pożar w m. Ciemne

27 listopada ok. godziny 17:45 do SKKP w Wołominie wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku w miejscowości Ciemne. Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów [...]
0 komentarzy
Tragiczny wypadek na DW 615, zginął 24-letni kierowca audi

Tragiczny wypadek na DW 615, zginął 24-letni kierowca audi

Trwają czynności mławskiej policji i prokuratury w sprawie wczorajszego (01.12) wypadku drogowego, w którym zginął 24-letni mieszkaniec pow. ciechanowskiego. Do zdarzenia doszło przed [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.